Eksperymenty przyrodnicze. Człowiek i środowisko

Dodano: 9 października 2021

Narzędziownik „Eksperymenty przyrodnicze” został opracowany przez Fundację WWF (https://www.wwf.pl/). Są to instrukcje doświadczeń, dzięki którym przekonacie się na własne oczy, jak działają zjawiska przyrodnicze w miniaturze oraz jak człowiek wpływa na wiele z nich.

Każdy z nas, szczególnie w najmłodszych latach, jest urodzonym badaczem i poszukiwaczem, który próbuje, sprawdza, łączy i eksperymentuje, zdobywając przy tym wiedzę i doświadczenie. Własne podwórko, pobliski trawnik, las lub łąka w okolicy to przestrzeń, którą eksplorujemy od dziecka. Obserwacja zjawisk przyrody pozwala dostrzegać rządzące nią prawa, uczy szacunku dla różnych form życia, rozwija umiejętność krytycznego myślenia, wiedzę i postawy potrzebne we współczesnym świecie. Inspiruje też do stawiania pytań i budzi ciekawość, która nieraz towarzyszy nam przez całe życie. Narzędziownik

Uczeń jest głównym bohaterem procesu uczenia się, a najlepiej przyswajamy wiedzę, którą zdobyliśmy sami, nie gotowe rozwiązania. Dlatego przygotowany zestaw scenariuszy stanowi okazję dla młodszych i starszych uczniów, by ze wsparciem dorosłych – samodzielnie lub w grupie – przeprowadzić własne badania. To znakomita pomoc dydaktyczna do wykorzystania w przedszkolu, świetlicy i domu. Sprawdzi się też w szkole podstawowej w pracy ze starszymi klasami, kiedy pojawiają się zagadnienia środowiskowe, które warto sprawdzić na prostych przykładach.

Spis tematów

  1. Dzikie wysypiska śmieci
  2. Jak powstają kwaśne deszcze?
  3. Smog zimą, smog latem
  4. Oglądamy pyły zawieszone w powietrzu
  5. Kwitnąca woda a beztlenowe wyspy na Morzu Bałtyckim
  6. Dlaczego nadmiar nawozów i soli szkodzi roślinom?
  7. Gdy do oceanu trafia ropa
  8. Filtr wodny w domowych warunkach
  9. Jak zanieczyszczenia wpływają na mieszkańców wody?
  10. Podróże mikroplastiku
  11. Woda jako rozpuszczalnik
  12. Dlaczego jajko boi się octu?
  13. Kiedy ma być po równo, czyli jak działa osmoza?
  14. Zasolenie wody a mieszkańcy Bałtyku
  15. Przewodzenie energii cieplnej
  16. Co zajmuje więcej miejsca: woda czy lód?
  17. Zamarzanie wody
  18. Grawitacja
  19. Z czego składa się powietrze?
  20. Powietrze zimne, powietrze ciepłe a korytarze powietrzne
  21. Ciśnienie atmosferyczne i pogoda
  22. Rozprzestrzenianie się dźwięku
  23. Siła magnetyczna
  24. Taniec pszczół
  25. Z czego składa się gleba?
  26. Barwy ochronne, barwy ostrzegawcze
Zachęcamy do aktywnej, angażującej edukacji z WWF i życzymy, by obserwacje, doświadczenia i eksperymenty przyrodnicze prowadziły was do nowych pytań, wymagających kolejnych badań.

Materiały zostały opublikowane dzięki uprzejmości Fundacji WWF. Więcej materiałów edukacyjnych znajdziecie na stronie internetowej https://www.wwf.pl/. Szczególnie polecamy zakładkę edukacja: https://www.wwf.pl/edukacja-wwf

Podgląd dokumentów:

Tematyka

Sprawdź inne serwisy