Edukacja zdrowotna i profilaktyka AIDS w szkole – co o AIDS i HIV muszą wiedzieć uczniowie?

Natalia Perek

Autor: Natalia Perek

Dodano: 24 listopada 2022
Edukacja zdrowotna i profilaktyka AIDS w szkole – co o AIDS i HIV muszą wiedzieć uczniowie?

Nie jest łatwo rozmawiać z młodzieżą na temat AIDS. Dość powszechne jest przekonanie, że AIDS to problem starszych pokoleń. Nastolatki mogą myśleć, że ten kłopot dawno przeminął i obecnie zagrożenie zarażeniem jest niewielkie. Krajowe Centrum ds. AIDS donosi jednak, że to nieprawda. Codziennie na świecie wirusem HIV zakaża się 6 tysięcy osób, w Polsce to około 2-3 osoby dziennie. Rocznie w Polsce wykrywa się kilkaset zakażeń.

Każdego roku 1 grudnia obchodzony Światowy Dzień AIDS (ang. World AIDS Day) ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia w 1988 roku. Ten dzień ma przypominać ludziom o wciąż niezwalczonej epidemii i szerzyć wiedzę na jej temat. Warto właśnie w tym czasie realizować w szkole zajęcia mające na celu szerzenie wiedzy o HIV i AIDS. Uczniowie i nauczyciele mogą 1 grudnia przypiąć do ubrania czerwoną kokardkę – symbol solidarności z osobami chorymi na AIDS. Kolor czerwony symbolizuje krew i miłość.
Gdyby zapytać młodzież o skojarzenia z tematem HIV padną pewnie hasła, takie jak:
  • rewolucja seksualna,
  • środowiska hippisowskie,
  • ryzykowny seks bez zabezpieczenia.
Na szczęście społeczna świadomość odnośnie do narkotyków i antykoncepcji jest większa, niż w poprzednich pokoleniach. Co nie oznacza, że nastolatki nie podejmują zachowań ryzykownych. Czy to jednak jedyne sytuacje, w którym może dojść do zakażeń? Czy posiadamy tak skuteczne leczenie, że właściwie sytuacja jest zupełnie opanowana i nie trzeba się niczego obawiać? Młodzi ludzie powinni jak najszybciej uzyskać odpowiedzi na te oraz szereg innych pytań. W szczególności muszą poznać kluczowe zasady zapobiegania zakażeniom HIV oraz leczenia AIDS. Kwestie te powinny być podnoszone w ramach realizowanej w szkole edukacji zdrowotnej.

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Dlaczego zajęcia profilaktyczne dotyczące AIDS i HIV są konieczne?
  • Jakie mity dotyczące chorowania oraz zwalczania AIDS i HIV krążą wśród młodzieży i dorosłych?
  • Kto powinien wykonać test na obecność wirusa HIV?
  • W jaki sposób nie można zarazić się HIV?
  • Gdzie wykonać test na obecność wirusa HIV?

Z okazji Światowego Dnia Walki z AIDS obchodzonego 1 grudnia przygotowaliśmy scenariusz zajęć:

Pozostało jeszcze 77% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj dostęp do portalu a wraz z nim:

  • Dostęp do stale aktualizowanej wiedzy z zakresu prawa oświatowego.
  • Wsparcie ekspertów w rozwiązywaniu indywidualnych problemów.
  • Praktyczne wskazówki i porady ułatwiające codzienną pracę.
  • Baza kilkuset scenariuszy i kart pracy gotowych do wydrukowania i zastosowania na zajęciach.
  • Atrakcyjne materiały multimedialne – słuchowiska, webinaria i gry dydaktyczne.

Jeżeli posiadasz już konto
Zaloguj się

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła
Dodano: 24 listopada 2022

Autor: Natalia Perek

Psycholog, psychoterapeuta dzieci i młodzieży. Absolwentka psychologii klinicznej i zdrowia na Uniwersytecie Łódzkim oraz czteroletniego, całościowego kursu psychoterapii w ramach Szkoły Psychoterapii Dzieci i Młodzieży przy Laboratorium Psychoedukacji i Ośrodku Regeneracja w Warszawie. Ukończyła również dwustopniowe Studium Pomocy Psychologicznej i Interwencji Kryzysowej Instytutu Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz Podyplomowy Kurs Arteterapii Polskiego Instytutu Ericksonowskiego. Pracowała jako psycholog w Oddziale Psychiatrii Dziecięcej. Obecnie prowadzi psychoterapię indywidualną dzieci i młodzieży oraz wsparcie rodzicielskie w Poradni Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w SPZOZ oraz w Ambulatorium Stresu w Łodzi.

Tematyka

Sprawdź inne serwisy