
Codzienność ucznia jest ściśle związana z funkcjonowaniem w sieci przeróżnych relacji społecznych. Jedne z nich są równe – jak relacje rówieśnicze, inne podlegają pewnej społecznej hierarchii, jak te z nauczycielami. Każdego dnia dziecko nawiązuje, buduje i próbuje utrzymać kontakt z innymi. Kontakt ten z wiekiem staje się coraz bardziej złożony. Dla uczniów w spektrum autyzmu to szczególnie trudny obszar. Zwłaszcza, jeśli pojawia się konflikt i konieczność jego rozwiązania. W jaki sposób wspierać dzieci i młodzież w rozwijaniu tej umiejętności społecznej?
Pojęcie „spektrum” odnosi się do całego kontinuum różnego rodzaju możliwości funkcjonowania intelektualnego, językowego i społecznego. Oznacza to, że dzieci z taką diagnozą mogą funkcjonować zupełnie odmiennie na poziomie językowym, poznawczym i dostosowania społecznego. Jednak trudności w zakresie relacji społecznych i skłonność do rozwijania sztywnych wzorców zachowań jest cechą wspólną, choć mogą się różnić głębokością objawu i jego wpływem na codzienne życie. Niektóre osoby potrzebują stałej pomocy dorosłego, inne – funkcjonują zupełnie samodzielnie.
Przeczytaj również:
Z artykułu dowiesz się m.in.:
- Jak wspierać ucznia w spektrum autyzmu w rozwiązywaniu konfliktów w szkole?
- Z jakimi trudnościami mierzą się uczniowie w spektrum w sytuacjach konfliktowych?
- Jak wygląda skuteczna rozmowa z uczniem ze spektrum na temat konfliktu?
- Jakie narzędzia pomagają rozwijać umiejętność rozwiązywania konfliktów u nastolatków z ASD?
- Dlaczego indywidualne podejście i regularne wsparcie są tak ważne w pracy z młodzieżą neuroróżnorodną?
Wykorzystaj na zajęciach:
Pozostało jeszcze 85% treści
Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.
Uzyskaj dostęp do portalu a wraz z nim:
- Dostęp do stale aktualizowanej wiedzy z zakresu prawa oświatowego.
- Wsparcie ekspertów w rozwiązywaniu indywidualnych problemów.
- Praktyczne wskazówki i porady ułatwiające codzienną pracę.
- Baza kilkuset scenariuszy i kart pracy gotowych do wydrukowania i zastosowania na zajęciach.
- Atrakcyjne materiały multimedialne – słuchowiska, webinaria i gry dydaktyczne.
Jeżeli posiadasz już konto
Zaloguj się
Autor: Natalia Perek
Psycholog, psychoterapeuta dzieci i młodzieży. Absolwentka psychologii klinicznej i zdrowia na Uniwersytecie Łódzkim oraz czteroletniego, całościowego kursu psychoterapii w ramach Szkoły Psychoterapii Dzieci i Młodzieży przy Laboratorium Psychoedukacji i Ośrodku Regeneracja w Warszawie. Ukończyła również dwustopniowe Studium Pomocy Psychologicznej i Interwencji Kryzysowej Instytutu Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz Podyplomowy Kurs Arteterapii Polskiego Instytutu Ericksonowskiego. Pracowała jako psycholog w Oddziale Psychiatrii Dziecięcej. Obecnie prowadzi psychoterapię indywidualną dzieci i młodzieży oraz wsparcie rodzicielskie w Poradni Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w SPZOZ oraz w Ambulatorium Stresu w Łodzi.