Szkoła lub przedszkole może zwrócić się do poradni psychologiczno-pedagogicznej z wnioskiem o udział zatrudnionego w niej nauczyciela w posiedzeniu zespołu ds. pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Pobierz wzór wniosku.
Na wniosek lub za zgodą rodziców albo pełnoletniego ucznia dyrektor szkoły po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej i publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej, może zezwolić uczniowi na indywidualny program lub tok nauki oraz wyznaczyć nauczyciela-opiekuna. Odmowa udzielenia zezwolenia następuje w drodze decyzji administracyjnej - pobierz jej wzór.
Zasady oceny efektywności pomocy udzielanej dzieciom i młodzieży powinny określać wewnętrzne rozstrzygnięcia przyjęte w szkole lub przedszkolu. Skorzystaj z przykładowego wzoru arkusza oceny efektywności pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
Pobierz przykładową informację o funkcjonowaniu dziecka w grupie przedszkolnej. Informacja uwzględnia obszary rozwoju wskazane w aktualnie obowiązującej podstawie programowej wychowania przedszkolnego.
W związku z potrzebą przeprowadzenia diagnozy dziecka w poradni psychologiczno-pedagogicznej, szkoła lub przedszkole zostanie poproszone o dostarczenie opinii o dziecku. Pobierz proponowany wzór opinii o dziecku uczęszczającym do przedszkola.
Wczesna identyfikacja zdolności dziecka pozwala na właściwe dostosowanie metod i form pracy oraz odpowiednią organizację pomocy psychologiczno-pedagogicznej ukierunkowanej na rozwijanie zdolności. Zapoznaj się z przykładową informacją o funkcjonowaniu dziecka zdolnego w grupie przedszkolnej, którą należy opracować m.in. na prośbę specjalistów z poradni psychologiczno-pedagogicznej.
Wniosek o wydłużenie etapu edukacyjnego powinien być skierowany do dyrekcji szkoły. Nie trzeba do niego załączać opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej - wystarczy dokument potwierdzający niepełnosprawność dziecka, czyli orzeczenie o niepełnosprawności, które znajduje się w dokumentacji szkolnej ucznia.