Wczesna identyfikacja zdolności dziecka pozwala na właściwe dostosowanie metod i form pracy oraz odpowiednią organizację pomocy psychologiczno-pedagogicznej ukierunkowanej na rozwijanie zdolności. Zapoznaj się z przykładową informacją o funkcjonowaniu dziecka zdolnego w grupie przedszkolnej, którą należy opracować m.in. na prośbę specjalistów z poradni psychologiczno-pedagogicznej.
Wniosek o wydłużenie etapu edukacyjnego powinien być skierowany do dyrekcji szkoły. Nie trzeba do niego załączać opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej - wystarczy dokument potwierdzający niepełnosprawność dziecka, czyli orzeczenie o niepełnosprawności, które znajduje się w dokumentacji szkolnej ucznia.
Pamiętaj o obowiązku informowania rodziców/opiekunów prawnych ucznia lub pełnoletniego ucznia o terminach spotkania zespołu odpowiedzialnego za organizację kształcenia specjalnego.
Do obowiązków każdego nauczyciela należy indywidualizacja pracy z uczniami na zajęciach edukacyjnych odpowiednio do ich potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych. Powoduje to, że konieczne jest takie dostosowanie wymagań edukacyjnych, aby proces nauczania uwzględniał zróżnicowanie uczniów w klasie, a stosowane metody i formy pracy pozwalały na rzeczywiste rozwijanie potencjału wszystkich uczniów.
Na wniosek lub za zgodą rodziców albo pełnoletniego ucznia dyrektor szkoły po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej i publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej, może zezwolić uczniowi na indywidualny program lub tok nauki oraz wyznaczyć nauczyciela-opiekuna. Odmowa udzielenia zezwolenia następuje w drodze decyzji administracyjnej -- pobierz jej wzór.