Scenariusz zajęć dedykowanych uczniom z trudnościami w komunikacji w sytuacjach społecznych, w tym uczniom z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Celem warsztatu jest wsparcie ich w poznaniu właściwych form komunikacji, empatii oraz zrozumienia zachowań społecznych. Scenariusz służy nie tylko nauce konkretnych umiejętności, ale również budowaniu poczucia empatii i zrozumienia. Scenariusz może zostać wykorzystany podczas grupowych zajęć rewalidacyjnych oraz na zajęciach treningu umiejętności społecznych (TUS).
Zima to czas, gdy uczniowie mają wyjątkową okazję do odpoczynku i odzyskania energii. Ferii zimowych nie należy jednak spędzać wyłącznie na bezczynności. Zajęcia zaplanowane przed feriami są doskonałą okazją, by pokazać uczniom klas IV–VI szkoły podstawowej, jak aktywnie i kreatywnie wykorzystać ten wolny czas. Celem tych zajęć jest nie tylko zapewnienie dzieciom rozrywki, ale również rozwiniecie ich umiejętności planowania i organizacji własnego czasu, co jest niezwykle ważne dla ich rozwoju.
Dyscyplina wewnętrzna jest kluczowym elementem rozwoju młodych ludzi. Pomaga im w kształtowaniu silnej osobowości i zdolności do samokontroli. Dzięki samodyscyplinie młodzież uczy się odpowiedzialności i samodyscypliny, które są niezbędne w dorosłym życiu. Przeprowadzenie zajęć na ten temat dyscypliny wewnętrznej uczniom możliwość praktycznego nauczenia się zarządzania czasem i priorytetami. Proponowane zajęcia rozwijają też umiejętności społeczne, ucząc jak radzić sobie ze stresem i presją rówieśniczą.
Pod koniec półrocza często dokonujemy testów sprawdzających poziom przyswojonej przez uczniów wiedzy. Oprócz tego tradycyjnego sposobu warto wykorzystać gry edukacyjne. W ich czasie uczeń jest bardziej odprężony, zaangażowany wielozmysłowo i nastawiony pozytywnie na działanie. Być może skonfrontowanie osiągnięć zawartych w testach z poziomem wiedzy i umiejętności prezentowanym podczas gier, da pełen obraz uczniowskich sukcesów edukacyjnych. Proponowany scenariusz lekcji na podsumowanie I półrocza można wykorzystać na lekcji wychowawczej lub na zajęciach przedmiotowych.
Konflikty są częścią ludzkiej codzienności i nie da się ich uniknąć nawet w bardzo bliskich relacjach. W okresie dorastania, który z natury jest czasem dynamicznym i pełnym przeróżnych zmian, łatwo o konflikty – zarówno w grupie rówieśniczej, jak i pomiędzy pokoleniami. Dla nastolatków nieporozumienia i kłótnie bywają trudne i obciążające. Często rozwiązaniem zamiast wyjaśnienia sprawy jest ucięcie kontaktu lub pogłębiający się dystans. Zadaniem scenariusza pt. Trening rozwiązywania konfliktów jest wsparcie młodzieży w rozwijaniu umiejętności negocjowania, mediowania i szukania rozwiązań w relacjach interpersonalnych.
W każdej szkole można doświadczyć skutków wandalizmu. Czasami są to drobne akty niszczenia tego, co wspólne: zapychania toalet papierem, wyrzucania zawartości śmietników na podłogę, podpisywanie się na ścianie lub ławce. Zdarza się, że szkolny wandalizm przybiera zdecydowanie poważniejszą formę: potłuczone zostaje okno, zdewastowana szatnia, urwane drzwi w toalecie. Dlaczego uczniowie dopuszczają się wandalizmu? Przyczyny mogą być różne. Wandalizm może być efektem nudy, problemów emocjonalnych, braku poczucia przynależności, przejawem buntu. Jak zapobiegać takim zachowaniom? Scenariusz zajęć będzie pomocny w bezpośredniej pracy z uczniami.
Poznawanie i rozumienie własnych emocji są dla człowieka bardzo ważne. Emocja zawsze występuje jako pierwsza, zaraz potem jest myśl. Zrozumienie faktu, że każdy z nas ma prawo odczuwać wszystkie emocje, w tym smutek czy złość, pozwala lepiej zrozumieć siebie. Uczenie młodych ludzi radzenia sobie z emocjami własnymi i innych ludzi ułatwi im radzenie sobie w trudnych sytuacjach.
Potrzeba samotności jest naturalną potrzebą każdego człowieka. Bycie sam na sam, ze swoimi myślami, pozwala nam poznać siebie i zrozumieć swoje potrzeby. Spędzanie czasu w samotności daje szansę poukładania swoich myśli, popatrzenia na miniony czas z dystansu, przeanalizowania postępowania własnego i innych ludzi. Dobrze jest uświadomić uczniom zajęć, że spędzanie czasu w samotności stanowi dużą wartość ze względu na komfort życia oraz sposób poznania i zrozumienia siebie. Nie zawsze trzeba otaczać się ludźmi, by poczuć się szczęśliwym. Można też być szczęśliwym samemu ze sobą.
Scenariusz zajęć „Być sobą wśród innych - wyzwanie czy konieczność?” skierowany do uczniów klasy VIII szkoły podstawowej, jest narzędziem do budowania samoświadomości i umiejętności asertywnego postępowania wśród młodzieży. Zajęcia koncentrują się na zrozumieniu znaczenia indywidualności, presji grupowej i konsekwencjach rezygnowania z własnego zdania. Przez aktywną dyskusję, prace indywidualne i grupowe, uczniowie mają szansę doświadczyć różnych sytuacji, w których mogą się znaleźć, a także nauczyć się, jak postępować zgodnie z własnymi wartościami. Takie warsztaty są niezwykle ważne w edukacji młodzieży, pomagając im kształtować własne ja, być świadomymi swoich decyzji i lepiej rozumieć siebie oraz innych. Warto przeprowadzić takie zajęcia w klasie, by wspierać uczniów w trudnym okresie dorastania i pomóc im stać się bardziej pewnymi siebie jednostkami.
Polskim społeczeństwem wstrząsnęła afera „Pandora gate” związana z pedofilią wśród znanych twórców internetowych. Materiały o sprawie, które stworzyli youtuberzy, demaskując zachowania osób znanych w sieci, śledzili zarówno dorośli, jak i młodzież. Przerażające doniesienia powinny być podstawą do poważnej dyskusji społecznej na temat aktywności dzieci i młodzieży w cybeprzestrzeni. To moment, w którym dobrze jest porozmawiać z uczniami o tym, jakie zagrożenia dostrzegają i jak się przed nimi mogą ochronić.