Perspektywa egzaminów jest stresująca. Czasem tak bardzo, że uczniowie nie są w stanie poradzić sobie z odczuwanym napięciem. Podczas warsztatu mają możliwość oswoić stres egzaminacyjny i poznać techniki jego obniżania.
Wstyd to drażliwy temat, na który uczniowie często nie chcą rozmawiać. Przed rozpoczęciem zajęć powiedz, że można w nich uczestniczyć biernie (tzn. nic nie mówić, a np. zapisywać swoje myśli). Dodaj, że wszystko, co zostanie powiedziane, jest objęte tajemnicą – nie wolno przekazywać treści rozmów nikomu spoza grupy. Bądź uważny na sygnały niewerbalne płynące z grupy, sposób wypowiadania się i komentarze. Młodzież to najbardziej bezlitosna grupa społeczna. Reaguje spontanicznie, ocenia szybko, łatwo rani innych. Często podkreślaj, że omawiane sytuacje i problemy dotyczą prawie każdego, a nie tylko osób, które o nich mówią. Wykorzystaj scenariusz warsztatu dla uczniów. Zajęcia umożliwiają zmierzenie się z własnym wstydem – nieodłącznym towarzyszem okresu dorastania. Stymulują młodzież do odczarowania tabu i efektywnego radzenia sobie z trudnymi emocjami.
Do czego przydaje się odporność psychiczna? Jak ją budować? Czy jestem odporny? Zajęcia stwarzają przestrzeń do autorefleksji i świadomego planowania własnego rozwoju.
Przynależność do grupy rówieśniczej jest ważnym elementem rozwoju społecznego dziecka. Wykluczenie w środowisku rówieśniczym (szkolnym i pozaszkolnym) wywołuje trudne dla dziecka emocje. W efekcie może prowadzić do jego społecznego wycofania. Można jednak temu zaradzić stosując oddziaływania profilaktyczne. Ich istotą jest uświadomienie uczniom konsekwencji wykluczenia społecznego.
Zestaw zawiera 4 karty pracy przeznaczone dla uczniów z klas IV–VI, w których uczeń poznaje miasteczko o nazwie Bajkogród – jego zadaniem jest dopracować szkic głównej ulicy na podstawie wskazówek, dopasować opisy postaci do obrazków, stworzyć krótką narrację do ilustracji. Celem kart pracy jest rozbudzenie ciekawości dziecka, zachęcenie do kreatywnego budowania opowieści. Umiejętność budowania opisu pomaga wyrazić własne myśli i refleksje.
W życiu nastolatka przynależność do grupy rówieśniczej jest istotna nie tylko z punktu widzenia rozwoju społecznego. Bycie w grupie rówieśniczej w życiu nastolatka oddziałuje również na jego samoocenę. Wykluczenie społeczne w obrębie środowiska rówieśniczego dla adolescentów niesie za sobą poważne konsekwencje w ich zdrowiu psychicznym. Warto podejmować działania zaradcze i uświadamiające uczniów o ich istnieniu. Scenariusz zajęć jest propozycją mającą na celu zwiększanie świadomości dotyczącej wykluczenia społecznego w środowisku rówieśniczym.
Szczera rozmowa o blaskach i cieniach popularnego modelu GPT to okazja do rozważań o odpowiedzialności, uczciwości i (nie)zależności od sztucznej inteligencji. Zachęcam do przeprowadzenia z uczniami zajęć na temat odpowiedzialnego korzystania ze wsparcia sztucznej inteligencji.
Wagary to zjawisko złożone i niejednoznaczne i nie powinno być rozpatrywane wyłącznie jako problem wychowawczy, z którym musi zmierzyć się pedagog szkolny. Nieobecność na lekcjach to strata edukacyjna dla ucznia, ryzyko nagromadzenia zaległości. Jednocześnie to czasem sposób na to, by uniknąć trudnych uczuć związanych z sytuacjami szkolnymi: stresu, napięcia, presji, poczucia wykluczenia, innym razem to reakcja na konflikt z rodzicami. Wspieranie uczniów i zapobieganie ich wagarom jest trudne. Sama próba rozmowy o nieobecnościach często budzi w nastolatkach silny opór i lęk. W okresie nastoletnim ogromnym źródłem wsparcia jest grupa rówieśnicza. Dlatego zadaniem warsztatu jest wesprzeć nastoletnich uczniów w rozwijaniu umiejętności udzielania wsparcia rówieśnikom. Wykorzystaj scenariusz zajęć dla starszych dzieci i młodzieży, który pomoże im zrozumieć, jak powinni reagować w przypadku częstego opuszczania lekcji przez rówieśników.
Rozważania o rozsądnym piciu alkoholu przez (prawie) dorosłych uczniów szkół ponadpodstawowych bywają burzliwe. Z jednej strony wydaje się, że są dorośli i mogą sami decydować o sobie. Z drugiej jednak wiadomo, że właśnie tym okresie życia łatwo puścić hamulce. Zachęcam do przeprowadzenia zajęć o tym, że pełnoletność nie zawsze idzie w parze z dojrzałością i nie zawsze chroni przed negatywnymi następstwami spożywania alkoholu.
Ostatni rok ujawnił ogromne potrzeby społeczne – wiele osób angażowało się w pomoc Ukraińcom uciekającym przed wojną, inflacja sprawiła, że coraz trudniej żyje się najuboższym. Dzień Pomocy Potrzebującym, który przypada 23 lutego to okazja do tego, by wprowadzić uczniów w możliwe obszary pomocy innym. Warto również pokazać, że działanie na rzecz potrzebujących nie musi być duże, długofalowe (to dla nastolatków może być trudne). Ogromny sens mają również drobne, codzienne gesty, angażowanie się w większe akcje organizowane przez organizacje pozarządowe i dbanie o lokalną społeczność.