Kradzież to jeden z najczęściej popełnianych przez uczniów czynów zabronionych. Wychowawcy mają wątpliwości, jak rozmawiać z podopiecznymi, kiedy doszło do takiego zdarzenia w ich klasie. Nie da się ustalić jednej uniwersalnej reguły co do poprowadzenia lekcji wychowawczej, w przypadku, gdy uczniowie z jednej klasy dokonali kradzieży. Nauczyciel sam musi wyczuć atmosferę panującą wokół sprawy, oczekiwania uczniów oraz potrzeby zarówno w odniesieniu do samych sprawców zdarzenia, jak i pozostałych wychowanków w klasie. Przygotowany scenariusz jest propozycją i punktem wyjścia do własnych poszukiwań. Przyjęte rozwiązania muszą wynikać bowiem nie tylko z podłoża i okoliczności zdarzenia, ale też uwzględniać między innymi: wiek, wrażliwość uczniów, stopień nasilenia problemu oraz umiejętności pedagogiczne samego prowadzącego.
Scenariusz warsztatów przeznaczonych do rozwijania umiejętności empatycznych i prospołecznych u dzieci. Zajęcia umożliwiają uczniowi praktyczne zastosowanie tych umiejętności w bezpiecznym i kontrolowanym środowisku. Proponowany zestaw zawiera opis przebiegu lekcji, karty emocji z obrazkami przedstawiającymi różne wyrazy twarzy oraz kartki z opisanymi scenkami rodzajowymi, które dzieci odgrywają z nauczycielem. W czasie zajęć uczeń nabywa i doskonali umiejętność rozpoznawania i reagowania na emocje innych osób. Materiał przeznaczony jest do indywidualnej pracy z uczniem.
Akceptacja dla odmienności to jeden z podstawowych warunków tworzenia harmonijnego, bezpiecznego dla wszystkich społeczeństwa. Dzieci w wieku 7–10 lat dostrzegają różnice między sobą. Nie zawsze potrafią samodzielnie włączyć do zabawy kolegów, którzy funkcjonują w odmienny sposób. Czasami nie rozumieją zachowania np. uczniów w spektrum autyzmu lub trudno im znaleźć sposób na wspólną zabawę z dziećmi niepełnosprawnymi ruchowo. Może pojawić się lęk przed potraktowaniem kolegi w niewłaściwy sposób lub zwyczajna obawa przed nieznanym. Przy minimalnym wsparciu dorosłego zwykle okazuje się, że kreatywność i otwartość dzieci pozwalają na wspólne zabawy mimo odmiennych możliwości i zasobów. Dlatego psychoedukacja w obszarze akceptacji dla odmienności jest tak istotna.
Warsztaty "Moja i Twoja przestrzeń" mają na celu rozwinięcie umiejętności szanowania osobistej przestrzeni innych oraz efektywne reagowanie na naruszenie własnej przestrzeni osobistej. Uczestnicy opuszczają warsztat lepiej przygotowani do radzenia sobie w złożonych interakcjach społecznych, będą zdolni do ochrony swojej przestrzeni i szanowania granic innych, co wpłynie na umiejętność budowania harmonijnych relacji zarówno w szkole, jak i poza nią.
Regularne zapisywanie swoich uczuć i przemyśleń pozwala młodym ludziom lepiej zrozumieć własne emocje, identyfikować przyczyny ich powstawania oraz szukać skutecznych sposobów radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Scenariusz został skonstruowany tak, aby uczniowie mieli okazję dowiedzieć się czym jest i jak prowadzić dziennik uczuć oraz dostrzec korzyści płynące z tego procesu.
Dobry poziom komunikacji to grunt, na którym młodzież może budować wartościowe relacje, współpracować i rozwijać się społecznie. To również narzędzie, które można wykorzystać do zdobywania wiedzy i kompetencji. W okresie dorastania naturalne są dynamiczne zmiany zachodzące w relacjach rówieśniczych. Pojawiają się intensywne napięcia i konflikty, których źródłem są charakterystyczne dla dojrzewania zmiany. Młodzi ludzie odkrywają swoją tożsamość, wchodzą w relacje romantyczne, rywalizują, buntują się, dostrzegają dotąd nieznane potrzeby. Celem scenariusza jest wsparcie ich w rozwoju kompetencji komunikacyjnych, a przede wszystkim w nauce rozwiązywania konfliktów.
Umiejętność skutecznej komunikacji jest jedną z podstawowych kompetencji społecznych, które pomagają budować i utrzymywać zdrowe relacje z innymi. Nastolatkowie powinni wiedzieć, że komunikacja to nie tylko słowa, ale również gesty, mimika i inne formy wyrazu, które wpływają na odbiór naszych wiadomości. Dobra komunikacja pomaga zapobiegać konfliktom, a kiedy się one pojawią, umożliwia ich konstruktywne rozwiązanie. Celem tego warsztatu jest wsparcie uczniów w zrozumieniu różnych aspektów komunikacji, rozwinięcie umiejętności słuchania i empatii oraz poznanie strategii rozwiązywania konfliktów.
Umiejętność konstruktywnej regulacji emocji to jedna z podstawowych kompetencji, która pomaga utrzymać zdrowie psychiczne. Już najmłodsi uczniowie powinni wiedzieć, że każdy człowiek dysponuje całą paletą uczuć, które warto nazywać, rozpoznawać i wyrażać tak, by nie przekraczać granic innych. Zadaniem scenariusza jest wsparcie uczniów w rozumieniu funkcji, jaką pełnią uczucia.
Niniejszy scenariusz zajęć edukacyjnych został stworzony, aby pomóc uczniom klas VII i VIII zrozumieć i rozpoznać symptomy uzależnienia od internetu oraz urządzeń mobilnych. Celem zajęć jest przekazanie wiedzy na temat skutków uzależnienia od internetu, ale również rozwijanie umiejętności krytycznego myślenia w kontekście codziennego korzystania z technologii. Uczestnicy będą mieli okazję do przeprowadzenia dyskusji, pracy w grupach oraz refleksji indywidualnej. Uczniowie dowiedzą się również, jak efektywnie poszukiwać pomocy i wsparcia w przypadku zaobserwowania problemów u siebie lub swoich rówieśników. Zajęcia te kładą silny nacisk na wspieranie zdrowego stylu życia i rozwijanie umiejętności społecznych niezbędnych do życia w cyfrowym świecie.
Dzieci w klasach I-III szkoły podstawowej coraz częściej aktywnie korzystają z urządzeń elektronicznych oraz Internetu. Z tego powodu bardzo ważne jest, aby już na etapie edukacji wczesnoszkolnej dowiedziały się, czym jest cyberprzemoc oraz jak mogą dbać o własne bezpieczeństwo w sieci. Zajęcia dotyczące odpowiedzialnego korzystania z internetu może pomóc dzieciom rozwinąć zdrowe nawyki cyfrowe, nauczyć je rozpoznawania zagrożeń oraz zapewnić narzędzia do radzenia sobie w sytuacjach, gdy mogą doświadczyć lub być świadkami cyberprzemocy. Proponowany scenariusz zajęć może zostać wykorzystany nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej, psychologa lub pedagoga szkolnego, a także podczas zajęć świetlicowych.