Scenariusz zajęć dedykowany uczniom szkół ponadpodstawowych. W czasie zajęć uczniowie dowiedzą się, jak walczyć z tremą oraz będą mieli okazję do ćwiczenia umiejętności związanych z wypowiadaniem się na forum grupy.
Scenariusz zajęć dla uczniów klas IV-VIII. Zajęcia mają na celu zgłębianie wiedzy na temat tremy oraz rozwijanie umiejętności wypowiadania się przed grupą. W czasie zajęć będą uczyli się formułowania swojego zdania na forum publicznym.
Scenariusz zajęć na temat tremy dedykowany uczniom klas I-III szkoły podstawowej. Celem zajęć jest usystematyzowanie wiedzy na temat tremy oraz ćwiczenie umiejętności formułowania własnego zdania na forum grupy.
Media coraz częściej donoszą o przypadkach znęcania się nad zwierzętami domowymi nie tylko przez osoby dorosłe, młodzież, a nawet dzieci. Opisy okrucieństwa wobec zwierząt, z którymi w naszym kręgu kulturowym człowiek utrzymuje bliski kontakt, warto wykorzystać do zastanowienia, czy problem złego traktowania nie dotyczy również pozostałych zwierząt (dzikie, gospodarskie) i czy nie jest przede wszystkim problemem zachowań codziennych, a nie zdarzeń wyjątkowych w swym okrucieństwie.
Nawet półtorej godziny dziennie spędzają przed telewizorem dzieci w wieku 2−6 lat. W starszym wieku uwaga dzieci i młodzieży przekierowuje się zwykle na komputer i Internet. Nie oznacza to jednak, że przestają korzystać z telewizora. Często natomiast rodzice nie zauważają zapatrzenia w telewizyjny ekran, kiedy widzą, że dziecko w końcu oderwało się od komputera. Warto porozmawiać z uczniami na temat telewizji i zagrożeń związanych z nadmiernego czasu spędzanego przed szklanym ekranem.
Rozwijanie umiejętności kreatywnego myślenia to zestaw kart pracy dla dzieci w wieku 5-6 lat oraz uczniów klas I-III. Zadania można wykonać samodzielnie, z rodzicami, starszym rodzeństwem lub nauczycielem.
Zestaw zawiera 9 kart pracy, które pomogą dziecku samodzielnie przygotować miniprzedstawienie. Materiały warto wydrukować na sztywnych arkuszach.
Scenariusz do wykorzystania podczas pracy zdalnej ze starszymi uczniami szkoły podstawowej. Celem zajęć jest profilaktyka w zakresie wystąpienia przemocy rówieśniczej wśród uczniów, zwiększanie bezpieczeństwa uczniów oraz rozwijanie kompetencji społecznych. Przed przeprowadzeniem zajęć przeczytaj artykuł: Bullying w szkole – co robić, gdy się pojawia?
Scenariusz zajęć dla uczniów klas VII-VIII oraz uczniów szkół średnich. Celem zajęć jest przygotowanie uczniów do reagowania w sytuacjach kryzysowych dotyczących rówieśników. Przed przeprowadzeniem zajęć przeczytaj artykuły: Granica lojalności? Jak zachęcić uczniów w kryzysie, by prosili o pomoc dorosłych? Cz. 1 Granica lojalności? Jak zachęcić uczniów w kryzysie, by prosili o pomoc dorosłych? Cz. 2
Od ponad dwudziestu lat w dniu 23 lutego obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Ustanowienie tego dnia miało na celu zwrócenie uwagi na potrzebę upowszechniania wiedzy na temat depresji oraz zachęcanie chorych do leczenia. Depresja to choroba, która nie omija wybranych grup społecznych i wiekowych, zachorować może na nią każdy, w tym również uczniowie. Tematu depresji nie można bagatelizować, bardzo często to właśnie w szkole rozpoznawane są jej pierwsze objawy u młodych ludzi. Obecnie, ze względu na zdalne nauczanie zauważenie problemów ucznia jest utrudnione, tym bardziej warto podjąć temat związany z depresją w czasie godziny wychowawczej. Zachęcam do skorzystania ze scenariusza zajęć zdalnych dla uczniów szkół ponadpodstawowych.