Własne zdanie ma każdy. Nie każdy potrafi jednak zaprezentować je i uargumentować na forum. W jaki sposób przekonać innych, jak przestawią swój punkt widzenia? Jak dyskutować, nie obrażając rozmówcy? Sztuka dyskusji jest bardzo trudna, łatwo o zgubienie wątku czy trudne emocje. Celem lekcji Trudna sztuka dyskutowania jest nauczenie uczniów metod prowadzenia dyskusji. W jej przebiegu proponowana jest rozmowa na temat ściągania. Prawidłowe przeprowadzenie lekcji wymaga bezstronności i dystansu do omawianego tematu, tak by nie narzucać uczniom zdania, i tak by dyskusja mogła zaistnieć (a jak wiadomo, do tego niezbędne jest wystąpienie dwóch przeciwnych poglądów).
Samoregulacja rozwija się bardzo długo. Jej wysoki poziom kształtuje się do okresu dojrzewania. Umiejętności związane z samoregulacją trenowane są niekiedy przez całe życie. Istotne są pierwsze lata życia dziecka, kiedy doświadcza ono regulacji wspólnej, tzn. uczy się samoregulacji od opiekunów. W okresie szkolnym jesteś wychowawco jedną z ważniejszych osób, które kształtują u uczniów samoregulację.
Celem ćwiczenia jest zwrócenie uwagi uczniów na znaczenie przeżywania emocji oraz kształtowanie u nich umiejętności bezpiecznego uwalniania emocji.
Podczas ćwiczenia uczniowie dowiedzą się, z jakimi uprzedzeniami można spotkać się w społeczeństwie oraz podejmą próbę akceptacji odmienności.
Krótkie ćwiczenie pozwalające uczniom uruchomić zasoby wyobraźni. Może być wykorzystane również jako ćwiczenie aktywizujące w przypadku zauważenia spadku energii uczniów.
Celem ćwiczenia jest kształcenie u uczniów umiejętności aktywnej komunikacji. Po jego przeprowadzeniu uczniowie będą lepiej rozumieli czym są bariery komunikacyjne oraz dowiedzą się, co mogą zrobić, aby poprawić komunikację w grupie.