Decyzja to wybór jednej możliwości spośród co najmniej dwóch opcji. Odkładamy decyzje, ponieważ wybory nas „kosztują”, obawiamy się ich. Zdarza się, że unikamy podejmowania decyzji, starając się, w miarę możliwości zrzucić ten ciężar i przerzucić odpowiedzialność za wybór na kogoś innego. Lekcja Czy to moja decyzja? opiera się na analizie przypadku Pawła, który zastanawia się, czy iść na klasówkę z matematyki. Może ona stanowić wstęp do cyklu zajęć z zakresu profilaktyki.
Lekcja Gdy czegoś chcę… to zajęcia przede wszystkim o stosowaniu komunikatów „Ja”. Jest to sposób wyrażania swoich uczuć i chęci tak, aby akcent położony był na mówiącego, aby mówił on o swoich potrzebach, uczuciach, refleksjach. Lekcja ma na celu pokazanie skuteczności formuły komunikatu typu „Ja” w codziennym życiu.
Celem warsztatów jest wsparcie umiejętności określania swoich granic cielesnych i emocjonalnych u chłopców, uczniów szkół ponadpodstawowych. Rozmowy o przemocy seksualnej dotyczą zwykle kobiet – jednak zjawisko dotyka również mężczyzn, a co za tym idzie i młodych chłopców, którzy mają często kłopot w przeciwstawieniu się w sytuacjach zagrażających. Postrzeganie dorastających chłopców jako silniejszych fizycznie niż ich rówieśniczki, bardziej agresywnych w momentach napięcia sprawia, że społeczeństwo daje im mniej przyzwolenia na ujawnianie trudnych doświadczeń.
Scenariusz ma na celu zbudować u dziewcząt – uczennic szkół ponadpodstawowych – podstawy do jasnego określania swoich granic cielesnych, rozwinąć umiejętność przeciwstawienia się w sytuacjach zagrażających i uwrażliwić je na konieczność reagowania w relacjach, w których może dojść do przemocy seksualnej w ich kierunku.
Rozumienie drugiego człowieka, komunikacja, współpraca – wiele kompetencji społecznych opiera się na umiejętności rozpoznawania potrzeb – u siebie i u innych. W grupach wczesnoszkolnych dochodzi do wielu konfliktów, które wynikają często z drobnych nieporozumień. Dzieci nie mają jeszcze wystarczających zasobów, by zrozumieć zachowanie kolegów, nazwać własne i cudze emocje. Dlatego tak trudno jest zadbać o potrzeby wszystkich i wypracować rozwiązanie trudnej sytuacji. Łatwiej jest rozmawiać z dziećmi o emocjach używając metafory – dlatego bohaterem warsztatu będzie pajączek i jego potrzeby.
Scenariusz zajęć dla uczniów przygotowujących się do egzaminu maturalnego i nie tylko. Warsztaty mają na celu wyposażenie uczniów w umiejętności związane z zarządzaniem czasem, co pozwoli im zredukować egzaminy stres przez obniżenie lęku, a przede wszystkim – efektywnie wykorzystać czas, który pozostał do rozpoczęcia egzaminów.