Scenariusz zajęć pomagających uczniom starszych klas szkół ponadpodstawowych i szkół ponadpodstawowych odkrywać siebie i swoją wyjątkowość.
Proponowany warsztat ma na celu wsparcie młodzieży w rozumieniu własnych wyborów, uświadomienie motywów, które pchają ich w szpony nałogu – często po okresie dojrzewania już na tyle utrwalonego, że nawet w dorosłości trudno z niego zrezygnować.
Warsztat może posłużyć pracy z grupami, w których obserwuje się liczne konflikty, trudności w komunikacji, niewystarczające do efektywnej współpracy poczucie tożsamości z grupą. Może być pomocny również w integracji zespołów klasowych, do których dochodzą nowi uczniowie lub gdzie zmienia się prowadzący wychowawca. Może być przydatny również w profilaktyce wykluczenia, jeśli zjawisko to dotyka uczniów z klasy.
Młodzież coraz częściej sięga po dopalacze nie zdając sobie sprawy z niebezpiecznych skutków ubocznych ich zażywania. Ten warsztat pomaga inaczej spojrzeć na te substancje i skierować uwagę na konstruktywne sposoby zaspokajania potrzeb.
Niespodziewane zastępstwo w innej klasie, nagły przypadek poprowadzenia zajęć bez wcześniejszego przygotowania… Przy całym skrupulatnym zaplanowaniu życia szkolnego, zdarzają się nieprzewidziane sytuacje, w których nauczyciel reaguje natychmiast, co więcej, ta „reakcja” musi trwać 45 minut i być atrakcyjna dla uczniów.
Dzieci szybciej przyswajają różnego rodzaju informacje, kiedy angażują wszystkie swoje zmysły. W bardziej przystępnym przekazywaniu wiedzy przedszkolakom bądź uczniom klas I-III może pomóc film – często wartościowe źródło np. ciekawostek przyrodniczych.
Praca z małymi dziećmi w przedszkolu wymaga od nauczyciela nie tylko nadzwyczajnych zdolności pedagogicznych i najwyższych kompetencji merytorycznych, lecz także specjalnego zmysłu organizacyjnego i bogatego zasobu metod wychowawczych. Przedstawiamy pomysłowe wyliczanki i piosenki na lepszą organizację każdego dnia.