Wakacje to czas, na który uczniowie czekają z utęsknieniem – pełen słońca, zabawy i przygód. Jednak, aby cieszyć się nimi w pełni, warto pamiętać o zdrowych nawykach. Ostatnie zajęcia przed wakacjami to doskonała okazja, by przypomnieć uczniom, jak dbać o swoje zdrowie i samopoczucie podczas letniego wypoczynku. Dzięki takim zajęciom uczniowie mogą lepiej przygotować się do wakacji, aby były one nie tylko pełne radości i przygód, ale także bezpieczne i zdrowe.
Umiejętność samokontroli jest kluczową kompetencją w wielu aspektach życia. Jedną z kompetencji składających się na tę umiejętność jest zdolność do odraczania reakcji. Mówi się o tej zdolności również w kategorii cechy – cierpliwości. Co oznacza w kontekście rozwoju dzieci? To zdolność do czekania na swoją kolei, planowania długofalowych działań (np. doskonalenia konkretnej umiejętności), radzenia sobie z frustracją, stresem i trudnymi sytuacjami. Dzieci, które potrafią odraczać swoje reakcje są mniej impulsywne, dzięki czemu ich relacje są bardziej satysfakcjonujące i trwałe. Zadaniem scenariusza jest wsparcie uczniów w rozumieniu znaczenia samokontroli w życiu społecznym i budowaniu tego zasobu.
Kto z nas nie usłyszał kiedyś „dobrej rady”, której nie tylko nie oczekiwał, ale nawet nie potrzebował? To samo dotyczy uczniów, którzy każdego dnia są bombardowani przydatnymi i całkowicie zbędnymi wskazówkami. Zajęcia przeprowadzone z wykorzystaniem scenariusza „Dobre rady na każdą okazję" pomogą uczniom zrozumieć różnorodność rad, jakie mogą otrzymywać w życiu codziennym. Dzięki warsztatom uczniowie nauczą się, jak krytycznie oceniać rady, które słyszą od innych, oraz jak samodzielnie podejmować decyzje. Zajęcia rozwijają umiejętności krytycznego myślenia, uczą, jak udzielać konstruktywnych rad i jak reagować na niepotrzebne czy szkodliwe sugestie.
Scenariusz zajęć dla młodszych dzieci w wieku przedszkolnym. Celem zajęć jest wyjaśnienie dzieciom, czym są różnice rasowe i prewencja mechanizmom wykluczenia i dyskryminacji ze względu na pochodzenie.
30 lipca obchodzimy Dzień Przyjaciela. Z tej okazji warto porozmawiać z dziećmi na temat znaczenia przyjaźni i dbania o relacje. Przeprowadzenie zajęć z wykorzystaniem proponowanego scenariusza pomoże dzieciom w wieku 4-5 lat zrozumieć, dlaczego przyjaciel to skarb.
Powrót do szkoły po długim okresie nauczania zdalnego niesie ze sobą różne trudności. Najmłodsi uczniowie najbardziej potrzebują realnych, bliskich kontaktów. Nie potrafią jeszcze w taki sposób, jak ich starsi koledzy utrzymywać relacji w świecie wirtualnym. Ponowne spotkanie w klasie może być trudne, wymagać odbudowania przyjaźni, ponownej adaptacji do grupy. Proponowany scenariusz ma na celu wsparcie uczniów w rozwoju kompetencji interpersonalnych.
Karty pracy przeznaczone dla dzieci w wieku przedszkolnym. Zestaw zawiera 2 karty pracy, na których znajdą się ćwiczenia z zakresu doradztwa zawodowego. Przy okazji rozmowy na temat Międzynarodowego Święta Pracy obchodzonego 1 maja, dziecko pojmuje znaczenie pracy w życiu człowieka i docenia osoby wykonujące określone rodzaje pracy. Rozwiązując zadania dziecko podaje nazwy zawodów wykonywanych przez osoby w jego najbliższym otoczeniu oraz nazwy zawodów, które wzbudzają jego zainteresowanie.