W czasie zajęć dzieci dowiedzą się, kim są przewodnicy i ratownicy górscy. Uczestnicy, wraz z nauczycielem będą mieli okazję najpierw przygotować się do wyprawy. Następnie wspólnie wyruszą po przygodę na krótką wycieczkę, podążając turystycznym szlakiem pieszym. Podczas zajęć dzieci nauczą się rozpoznawać szlak i dowiedzą, jak należy przygotować się do wędrówki. Oprócz tego będą miały okazję nauczyć się w praktyce podstaw udzielania pierwszej pomocy.
Scenariusz zajęć dla dzieci w wieku przedszkolnym. Zajęcia poświęcone tematyce życia pszczół. Wykorzystując go warto zwracać uwagę dzieci na to, jak ważną rolę w środowisku odgrywają pszczoły. Scenariusz zajęć z powodzeniem można wykorzystywać również z okazji Światowego Dnia Pszczół, tj. 20 maja.
30 lipca obchodzimy Dzień Przyjaciela. Z tej okazji warto porozmawiać z dziećmi na temat znaczenia przyjaźni i dbania o relacje. Przeprowadzenie zajęć z wykorzystaniem proponowanego scenariusza pomoże dzieciom w wieku 4-5 lat zrozumieć, dlaczego przyjaciel to skarb.
Dzień wiatru warto świętować przede wszystkim we względu na istotę problemu zmian klimatycznych. Każda okazja do zwiększania świadomości oraz wrażliwości dzieci na otaczające je zjawiska przyrody jest warta wykorzystania. Zachęcam do przeprowadzenia zajęć na zewnątrz, szczególnie w miejscach, w których dzieci będą mogły poeksperymentować z działaniem wiatru.
Karty pracy przeznaczone dla dzieci w wieku przedszkolnym. Zestaw zawiera 2 karty pracy, na których znajdą się ćwiczenia z zakresu doradztwa zawodowego. Przy okazji rozmowy na temat Międzynarodowego Święta Pracy obchodzonego 1 maja, dziecko pojmuje znaczenie pracy w życiu człowieka i docenia osoby wykonujące określone rodzaje pracy. Rozwiązując zadania dziecko podaje nazwy zawodów wykonywanych przez osoby w jego najbliższym otoczeniu oraz nazwy zawodów, które wzbudzają jego zainteresowanie.
Temat straty jest dla dzieci trudny, budzi niepokój, uczucia bywają intensywne, niezrozumiałe. Dla dzieci w wieku 6-9 lat emocje związane z utratą nie dotyczą tylko osób bliskich – równie silne emocjonalnie może być zniknięcie ukochanego zwierzątka, zgubienie w parku ważnej zabawki, z którą się było związanym, przeprowadzka do innego miasta przyjaciela z podwórka, zmiana wychowawcy. Celem zajęć jest oswojenie uczniów z sytuacją straty, pomoc w nazywaniu i rozumieniu emocji, które się wraz z nią pojawiają oraz rozwój umiejętności ich wyrażania. Przeczytaj również artykuł: Jak rozmawiać z dziećmi o stracie?
Zestaw składa się z listu oraz 4 kart pracy przeznaczonych dla uczniów klas III szkoły podstawowej, kończących pierwszy etap edukacji. Karty są przeznaczone do pracy własnej. Dzieci nie muszą dzielić się jej efektami z rodzicami i nauczycielami. Ważne jest, aby po wykonaniu zadań wszystkie karty zostały schowane do koperty opatrzonej datą oraz podpisanej imieniem i nazwiskiem dziecka (jeżeli dziecko sobie tego życzy, kopertę należy zakleić). Rodzice chowają kopertę do miejsca, w którym przechowywane są dyplomy i świadectwa szkolne lub inne ważne dokumenty. Dziecko będzie mogło otworzyć ją dopiero, kiedy skończy szkołę podstawową.
Zestaw zawiera 3 karty pracy tematycznie związane z Dniem Matki. Zadania pozwolą dziecku wyrazić swoje uczucia wobec mamy oraz dostrzec i docenić jej rolę w rodzinie. Karty pracy są przeznaczone dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniów klas I-III. Materiały zostały opracowane w dwóch wersjach: dla mamy od córki oraz dla mamy od syna.