Jaki zawód wykonuję, to zestaw gier dla uczniów klas I-III. Zestaw składa się z kart ilustrujących przedstawicieli różnych zawodów, szablonów opasek na głowę oraz instrukcji następujących gier: 1. Nie wiem, kim jestem 2. Zawodowe kalambury3. Zawodowa przygoda 4. Potrzebne zawody. Instrukcje do gier to przykładowe propozycje. Nauczyciel może dowolnie modyfikować założenia gry, tak aby jej przebieg odpowiadał celom zajęć, w czasie których wykorzystuje karty.
Scenariusz z doradztwa zawodowego dla uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej. W czasie zajęć uczniowie będą mogli zrozumieć, jaki jest związek procesu uczenia się i zdobywania oraz wykonywania pracy w określonych zawodach. Scenariusz jest przeznaczony do pracy z grupą przy realizacji następujących treści programowych z zakresu doradztwa zawodowego dla klas IV–VI, uczeń́: wskazuje rożne sposoby zdobywania wiedzy, korzystając ze znanych mu przykładów, oraz omawia swój indywidualny sposób nauki.
Scenariusz zajęć z orientacji zawodowej dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej. Ćwiczenie przeznaczone jest do pracy grupowej i pracy indywidualnej przy realizacji następujących treści programowych z zakresu doradztwa zawodowego dla klas I–III, uczeń: opisuje podstawową specyfikę pracy w wybranych zawodach. Scenariusz można wykorzystać w nawiązaniu do światowego dnia poczty.
Scenariusz zajęć z orientacji zawodowej dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej. Ćwiczenie przeznaczone jest do pracy indywidualnej i do pracy w grupach przy realizacji następujących treści programowych z zakresu doradztwa zawodowego dla klas I–III, uczeń: podaje nazwy zawodów wykonywanych przez osoby w bliższym i dalszym otoczeniu oraz opisuje podstawową specyfikę pracy w wybranych zawodach; omawia znaczenie zaangażowania różnych zawodów w kształt otoczenia, w którym funkcjonuje. Scenariusz można wykorzystać w nawiązaniu do światowego dnia poczty.
Gra z doradztwa zawodowego dla uczniów klas I-III szkoły zawodowej. Jest przeznaczona do pracy grupowej przy realizacji następujących treści programowych z zakresu doradztwa zawodowego dla klas VII–VIII, uczeń: wyszukuje i analizuje informacje na temat zawodów oraz charakteryzuje wybrane zawody, uwzględniając kwalifikacje wyodrębnione w zawodach oraz możliwości ich uzyskiwania, załącznik nr 3 do rozporządzenia MEN z 12 lutego 2019 r. w sprawie doradztwa zawodowego (Dz.U. z 2019 r. poz. 325).
Scenariusz pochodzi z magazynu Nowoczesne Doradztwo Zawodowe w Szkole Podstawowej.
Scenariusz zajęć dla uczniów klas VII–VIII. Cel główny: planowanie ścieżki edukacyjno-zawodowej. Podczas zajęć uczniowie zyskują świadomość konieczności planowania ścieżki edukacyjnej. Oprócz tego rozwijają kreatywność i doskonalą umiejętność pracy w grupie.
Scenariusz zajęć dla uczniów klas VII–VIII. Celem głównym jest przygotowanie uczniów do wyboru dalszej ścieżki edukacyjno-zawodowego. W czacie zajęć uczniowie m.in. poznają metodę perspektywicznego myślenia i wykorzystuje ją w praktyce i nauczą się określać korzyści z realizacji swoich planów edukacyjno-zawodowych.
Scenariusz zajęć przeznaczony dla uczniów klas IV-VI. Cel ogólny: przygotowanie uczniów do posługiwania się przyborami i narzędziami zgodnie z ich przeznaczeniem oraz w sposób twórczy i niekonwencjonalny.