Wyjaśnij rodzicom, czego mogą spodziewać się w czasie pierwszej wizyty u psychologa dziecięcego i przekaż im najważniejsze informacje na temat pracy ze specjalistą. Pobierz ulotkę ze wskazówkami dotyczącymi kluczowych kwestii do poruszenia w czasie rozmowy.
Uczniowie coraz częściej, pod wpływem informacji czerpanych z internetu, zauważają u siebie niepokojące objawy zaburzeń psychicznych. Jedni wprost zgłaszają potrzebę poddania się diagnozie, inni wstydzą się przyznać do własnych podejrzeń. Pobierz plakat do powieszenia w szkole – patrzący na niego uczniowie poznają szanse i zagrożenia związane z próbami poddawania się autodiagnozie oraz dowiedzą, gdzie mogą prosić o pomoc.
Pobierz plakaty zawierające łatwe do zrozumienia wyjaśnienie, na czym polega specyficzne życie osób w spektrum autyzmu. Plakaty warto powiesić w szkole lub przedszkolu, w miejscu widocznym dla rodziców. Dzięki prostym komunikatom dowiedzą się oni więcej na temat kolegów i koleżanek swoich dzieci.
Nie dla wszystkich uczniów ferie zimowe to czas beztroskiego lenistwa, zabawy i odpoczynku. Dla sporej grupy dzieci i młodzieży brak szkoły, to brak bezpiecznej przystani – miejsca, w którym mogą spędzić czas bez krzyku czy przemocy. Inni na aż dwa tygodnie będą pozbawieni kontaktu z tymi, którzy ich rozumieli – wychowawcami, pedagogami czy psychologami. Warto jeszcze przed ostatnim dzwonkiem przypomnieć uczniom, że dookoła nich są miejsca, w których znajdą pomoc. Wystarczy zadzwonić.
Jak rozpoznać u ucznia specyficzne zaburzenia językowe i jak mu pomóc podczas zajęć? Ulotka informacyjna dla nauczycieli.
Wczesne kształtowanie czynności samoobsługowych pozwala na przekształcenie się ich w nawyki. Należy pamiętać, że dziecko już od urodzenia przejawia aktywność w kontaktach z otoczeniem i na drodze swego rozwoju uczy się samoregulacji. Zachęcane przez rodziców do doświadczania, eksplorowania i nazywania otaczającego świata dziecko buduje podwaliny pod szereg kompetencji, takich jak: podejmowanie decyzji, kończenie rozpoczętego zadania, samoorganizacji. Dziecko staje się coraz bardziej autonomiczne.
Wakacje to szczególny okres dla uczniów, którzy pozbawieni kontaktu z nauczycielami nierzadko tracą jedyną możliwość porozmawiania z kimś dorosłych o swoich problemach. Zagubieni mogą być także rodzice, którzy nie mogą skonsultować swoich obaw dotyczących dziecka ze specjalistami na co dzień obecnymi w szkole. Chcąc zapewnić dzieciom i młodzieży dostęp do wsparcia, przygotowaliśmy wykaz numerów telefonów zaufania.
Gazetka informacyjna dla rodziców dzieci z trudnościami w rozwoju.
Nietrzeźwy opiekun stanowi zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia dziecka. Czy można po zajęciach szkolnych oddać dziecko pod opiekę nietrzeźwemu rodzicowi? Nigdy nie wolno tego robić! Pobierz infografikę z procedurą postępowania w przypadku, gdy nietrzeźwy rodzic zgłasza się po dziecko.