W celu przeprowadzenia egzaminu poprawkowego dla ucznia dyrektor szkoły powołuje komisję, w skład której wychodzi trzech nauczycieli. Z egzaminu poprawkowego sporządza się protokół, zawierający elementy określone w rozporządzeniu MEN. Pobierz przykładowy wzór zarządzenia dyrektora szkoły w sprawie powołania komisji do przeprowadzenia egzaminu poprawkowego. Załącznikiem do zarządzenia jest wzór protokołu z egzaminu poprawkowego.
Regularna ewaluacja i obserwacja zajęć wychowawczo-profilaktycznych są niezbędne dla zapewnienia ich wysokiej jakości oraz dostosowania do potrzeb uczniów. Proponowany, przykładowy arkusz obserwacyjny stanowi narzędzie, które może wspierać nauczycieli i wychowawców w doskonaleniu swojej pracy, a także pomagać w realizacji celów programu wychowawczo-profilaktycznego. Materiał może zostać wykorzystany jako narzędzie ewaluacyjne. Został opracowany w odniesieniu do przykładowego programu wychowawczo-profilaktycznego opublikowanego na portalu ePedagogika.pl.
Pobierz przykładowy formularz raportu z ewaluacji programu wychowawczo-profilaktycznego. Dokument został zaprojektowany tak, aby kompleksowo obejmował wszystkie kluczowe aspekty ewaluacji. Pozwoli to na dokładną analizę skuteczności programu oraz identyfikację obszarów wymagających dalszej pracy i poprawy.
Ankiety skierowane do uczniów, nauczycieli i rodziców odgrywają istotną rolę w procesie ewaluacji szkolnego programu wychowawczo-profilaktycznego, ponieważ umożliwiają zebranie cennych opinii od wszystkich zaangażowanych stron. Pozwalają one na ocenę działania programu, wskazując zarówno jego pozytywne aspekty, jak i obszary wymagające poprawy. Przeprowadzenie tych badań w czerwcu, przed rozpoczęciem wakacji, jest niezbędne, aby móc przeanalizować wyniki i przygotować zalecenia na następny rok szkolny.
Prawo oświatowe nie wymaga tworzenia sprawozdań z pracy pedagoga szkolnego w każdym roku szkolnym. Jednak w praktyce dyrektorzy szkół często wprowadzają takie wymogi – mają do tego prawo. Sprawdź, jak może wyglądać przykładowe roczne sprawozdanie pedagoga szkolnego. Prezentowane dokumenty to jedynie przykład, który wymaga indywidualizacji i dostosowania do realizacji zadań konkretnego nauczyciela.
Pobierz przykładową informację o gotowości do podjęcia nauki w szkole podstawowej dla dziecka z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim. Dokument został opracowany jako wzór, który może posłużyć nauczycielom jako wskazówka do przygotowania szczegółowej i indywidualnej oceny gotowości szkolnej dziecka. Przykład zawiera informacje dotyczące wymienionych w przepisach aspektów rozwoju dziecka, tj., obszarów: emocjonalnego, społecznego, fizycznego i poznawczego. Uwzględniono obserwacje związane z samodzielnością, uwzględniono predyspozycje, uzdolnienia oraz zainteresowania dziecka. Podkreślić jednak należy, że informacja o gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole podstawowej powinna być tworzona na podstawie dokładnych i wieloaspektowych obserwacji dziecka w środowisku przedszkolnym. Prezentowany dokument to jedynie wzór, który wymaga indywidualizacji i dostosowania do konkretnego przypadku.
Każda szkoła jest zobowiązana do dbania o bezpieczeństwo i dobro swoich uczniów. W związku z tym ma nie tylko prawo, ale i obowiązek interweniować, gdy pojawiają się obawy o właściwe wykonywanie przez rodziców ich prerogatyw wobec dzieci. Gdy zauważone zostaną jakiekolwiek nieprawidłowości czy naruszenia w obrębie funkcjonowania rodzinnego, placówka musi powinność powiadomić właściwe organy sądowe. Taka interwencja może okazać się kluczowa dla zapewnienia małoletniemu bezpiecznego i sprzyjającego rozwojowi środowiska. Dlatego, aby ułatwić ten proces i zapewnić, że działania są podejmowane zgodnie z obowiązującymi procedurami, udostępniamy wzór wniosku o wgląd w sytuację rodzinną dziecka. Dokument ten został przygotowany tak, aby maksymalnie ułatwić szkołom podjęcie odpowiednich kroków prawnych. Zachęcamy do pobrania przykładowego wniosku szkoły do sądu rodzinnego o wgląd w sytuację rodzinną ucznia.
Pobierz przykładową informację o gotowości do podjęcia nauki w szkole podstawowej dla dziecka z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Dokument ten jest wzorem, który może posłużyć jako punkt wyjścia dla nauczyciela w przygotowaniu indywidualnej oceny gotowości szkolnej. Przedstawiona informacja zawiera szczegółowe informacje dotyczące różnych obszarów rozwoju dziecka – fizycznego, emocjonalnego, społecznego, poznawczego, a także jego samodzielności i zainteresowań. Przykład może stanowić ważne wsparcie w ocenie, czy dziecko jest gotowe do podjęcia nauki w szkole podstawowej oraz w identyfikowaniu obszarów, które wymagają dalszego wsparcia i rozwoju. Należy pamiętać, że każde dziecko jest inne, a zatem każda informacja o gotowości do podjęcia nauki w szkole podstawowej powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb i możliwości dziecka. Informacja powinna być oparta na dokładnej i szczegółowej dokumentacji prowadzonych obserwacji pedagogicznych dziecka objętego wychowaniem przedszkolnym. Pobierz przykład informacji o gotowości szkolnej dziecka z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Prezentowany dokument to jedynie wzór, który wymaga indywidualizacji i dostosowania do konkretnego przypadku.
Dziecko i uczeń uczestniczą w zajęciach z religii w przedszkolu lub szkole, jeżeli rodzic lub pełnoletni uczeń złoży oświadczenie, w którym wyrazi taką wolę. W każdej chwili jednak rodzic oraz pełnoletni uczeń mogą złożyć oświadczenie o rezygnacji z uczestniczenia w lekcjach religii. Pobierz wzór oświadczenia o rezygnacji z uczestniczenia w zajęciach religii.