Czy kłamstwo zawsze jest złe? Jakie skutki za sobą pociąga? Jak walczyć z kłamstwami? Na takie pytania warto odpowiedzieć sobie tylko w Dniu Bez Kłamstwa. Skorzystaj z zestawu kart pracy, które będą przydatne podczas zajęć dotyczących kłamstwa, jego przyczyn i konsekwencji. Materiały są przeznaczone dla starszych uczniów szkoły podstawowej i mają na celu skłonić ich do refleksji nad znaczeniem i konsekwencjami kłamstw. Niektóre zadania nie mają jednego prawidłowego rozwiązania – ich celem jest refleksja oraz przeprowadzenie treningu uzasadniania własnego stanowiska.
Ćwiczenie przeznaczone dla uczniów klas IV-VI szkół ponadpodstawowych w tym dla uczniów z autyzmem i Zespołem Aspergera. Ćwiczenie polega na przeczytaniu krótkich opisów sytuacji i zastanowieniu się, w jaki sposób ich bohaterowie mogli poprosić pomoc oraz do kogo mogli się zwrócić. Po rozważeniu sytuacji uczeń zapisuje swoje odpowiedzi.
Międzynarodowy Dzień Pomocy Potrzebującym jest poświęcony promowaniu i uświadamianiu społeczeństwu potrzeby pomocy osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej, której nie są w stanie samodzielnie przezwyciężyć. Celem tego dnia jest również propagowanie wartości humanitarnych i solidarności międzyludzkiej oraz zachęcanie do podejmowania działań na rzecz poprawy sytuacji osób potrzebujących. W tym dniu warto przypomnieć uczniom, że każdy może pomagać potrzebującym i że małe gesty dobrej woli mogą mieć ogromne znaczenie dla innych ludzi. Zestaw kart pracy zawiera materiały dotyczące rozpoznawania potrzeb i wskazywania, w jaki sposób można pomagać innym w ich zaspokajaniu.
Zestaw materiałów służących do pracy z dziećmi i młodzieżą o zaniżonym poczuciu własnej wartości. Arkusze stanowią narzędzie dla nauczycieli, którzy po wypełnieniu ich przez uczniów uzyskają informacje ich samoocenie. Karty pracy pomogą uczniom budować pewność siebie, identyfikować pozytywne cechy i mocne strony oraz rozwijać zdrowe poczucie własnej wartości.
Ćwiczenia dla klas VII-VIII szkoły podstawowej oraz uczniów szkół ponadpodstawowych w tym dla uczniów z autyzmem, Zespołem Aspergera. Ćwiczenie polega na analizie własnej osobowości, swoich zalet i wad, oraz analizie opinii na nasz temat wśród bliskich i znajomych. Ważne jest po wykonaniu ćwiczenia przeanalizować razem z uczniem czy jego wyobrażenia na własny temat są podobne do opinii innych osób, czy uczeń spodziewał się takich odpowiedzi innych osób i jak się z tym czuje. Co ma większe znaczenie: nasze przekonanie na temat własnej osoby czy opinie innych?
Zadania polegają na stworzeniu unikalnych projektów ubrań: podkoszulka, koszulki i bluzy. Uczeń zamieszcza na poszczególnych elementach odzieży informacje o sobie – są to odpowiedzi na 30 zaproponowanych pytań.
Karty pracy są skierowane dla uczniów szkół ponadpodstawowych z diagnozą autyzmu lub Zespołu Aspergera. Celem pracy z kartami jest wsparcie rozwoju społecznego, pomoc w nauce doboru wypowiedzi adekwatnych do sytuacji i jej kontekstu.
Dzień wolontariusza to święto wszystkich osób bezinteresownie angażujących się w pomoc innym osobom lub zwierzętom. Wolontariat ma różne oblicza, dlatego warto zachęcać do niego już najmłodszych uczniów – nie tylko tych, których czeka rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. Zachęcamy do skorzystania z kart pracy na dzień wolontariusza. Warto wykorzystać je podczas zajęć, w czasie których dzieci i młodzież dowiedzą się m.in.: kim jest wolontariusz, jakie działania można podejmować jako wolontariusz, jakie korzyści daje wolontariat, jakich poświęceń wymaga wolontariat.
Obchodzony 26 listopada Dzień Ciasta to święto, które w Polsce staje się coraz bardziej popularne. Warto zwrócić na nie uwagę podczas zajęć z uczniami. Proponowane karty pracy, choć nawiązują tematycznie do tego pysznego święta z powodzeniem mogą być wykorzystane na zajęciach rewalidacyjnych lub specjalistycznych. Uczniowie zastanawiają się, z jakich składników powstają różne rodzaje ciasta oraz jakich narzędzi potrzebuje cukiernik. Do zestawu dołączono również kartę pracy na temat szkodliwości nadmiernego spożycia cukru. Warto skorzystać z niej na zajęciach, w czasie których mówi się o słodyczach, aby przypominać uczniom, jak ważna jest zdrowa, zbilansowana dieta.
Każdego roku 25 listopada obchodzony jest dzień tramwajarza. To doskonała okazja do tego, aby przybliżyć uczniom realia pracy w tym zawodzie. Warto jednak zastanowić się nie tylko nad pracą tramwajarza, ale również nad zasadami bezpiecznego korzystania z tego środka transportu. Proponowany zestaw kart pracy składa się z dwóch części. Karty pracy są przeznaczone dla uczniów klas III-V szkoły podstawowej oraz starszych uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim. Można wykorzystać w ramach realizacji doradztwa zawodowego