Zrozumienie roli farmaceuty oraz wiedza o tym, jak zachować się w aptece, jest niezwykle ważne dla każdego z nas. Apteka to nie tylko miejsce, gdzie kupujemy leki. To także miejsce, w którym możemy uzyskać fachową poradę na temat zdrowia, dowiedzieć się więcej o lekach, które zażywamy, a także zrozumieć, jakie produkty są dostępne bez recepty. Proponowany zestaw kart pracy skupia się na realnych sytuacjach życiowych. Zadania pomagają uczniom rozwijać kluczowe kompetencje społeczne – rozwijają empatię, umiejętności komunikacyjne, myślenie krytyczne i podejmowanie decyzji. Karty pracy można wykorzystać w nawiązaniu do Dnia Farmaceuty, obchodzonego 25 września, ale sprawdzą się także na zajęciach dotyczących dbania o zdrowie.
Światowy Dzień Orderu Uśmiechu to święto obchodzone na całym świecie w dniu 21 września. Święto ma na calu propagowanie idei dziecięcego Orderu Uśmiechu, podmiotowości dziecięcej, praw dziecka, dziecięcego obywatelstwa i pedagogiki Janusza Korczaka. Światowy Dzień orderu uśmiechu to doskonała okazja do promowania pozytywnych postaw wśród uczniów. Pomocne mogą okazać się proponowane karty pracy z zadaniami ukierunkowanymi na zwrócenie uwagi uczniów na pozytywne zdarzenia. Praca z kartami pracy pomoże uczniom zrozumieć również, że małe gesty życzliwości mogą mieć ogromny wpływ na życie innych osób.
Dzieci i młodzież nie zawsze zdają sobie sprawę, że osoby w ich otoczeniu mogą funkcjonować inaczej niż oni sami. Warto pomagać uczniom zrozumieć neuroatypowych kolegów i koleżanki. Karty pracy są dedykowane osobom, które chcą poznać specyfikę funkcjonowania osób z ADHD i w spektrum autyzmu i zrozumieć, jakie trudności mogą napotykać w relacjach z innymi. Dzięki pracy z case study uczniowie mogą dowiedzieć się, jak skutecznie wspierać i pomagać osobom neuroatypowym w codziennym życiu i jak budować silne i pełne zrozumienia relacje.
Bezpieczeństwo w domu jest jednym z kluczowych aspektów codziennego życia każdego człowieka, niezależnie od wieku. Dzieci często nie zdają sobie sprawy z potencjalnych zagrożeń w domu, takich jak otwarte okna, gorące płyny czy ostra chemia gospodarcza. Edukacja w tym zakresie pomaga budować świadomość i zachęcać do ostrożności. Wykorzystaj karty pracy z ćwiczeniami obejmujący szeroki zakres zagadnień związanych z bezpieczeństwem w domu, od podstawowych zasad po bardziej zaawansowane tematy. Karty pracy można dostosować do różnych grup wiekowych i poziomów zaawansowania uczniów, co czyni je idealnym narzędziem dla nauczycieli pracujących z uczniami ze zróżnicowanymi potrzebami.
Międzynarodowy Dzień Kropki to święto kreatywności, odwagi i zabawy, które ma na zachęcać do wyrażania siebie i odkrywania swoich talentów. Pobierz karty pracy, które nawiązują do dnia kroki, jednak ukrywają zadania rozwijające kompetencje emocjonalno-społeczne, rozumienie związków frazeologicznych czy trening orientacji przestrzennej. Karty można wykorzystać w każdy dzień, nie tylko 15 września.
Współpraca w grupie jest jednym z kluczowych elementów edukacji, który przygotowuje uczniów do przyszłych wyzwań w życiu zawodowym i osobistym. Praca zespołowa uczy komunikacji, empatii i zdolności słuchania, a także może być źródłem wsparcia, zwłaszcza gdy uczniowie napotykają trudności. Zdolność do współpracy jest nie tylko umiejętnością, ale także wartością, która promuje wzajemny szacunek, zrozumienie i otwartość na różnorodność. Włączanie zajęć o współpracy w grupie do programu nauczania jest inwestycją w przyszłość uczniów, przygotowującą ich do sukcesu w coraz bardziej zglobalizowanym świecie.
Ćwiczenie przeznaczone dla uczniów szkoły ponadpodstawowej, w tym dla uczniów z autyzmem i Zespołem Aspergera. Ćwiczenie polega na przeczytaniu krótkich opisów sytuacji i zastanowieniu się, jak mogły czuć się poszczególne uczestniczące w nich osoby. Po rozważeniu sytuacji uczeń zapisuje swoje odpowiedzi zgodnie z pytaniami pomocniczymi.
Umiejętność korzystania z taksówki i zachowania się w niej jest nie tylko praktyczna, ale także pełni ważną rolę w rozwoju umiejętności społecznych ucznia. Trening zachowania się taksówce uczy asertywności, komunikacji, zrozumienia norm społecznych i empatii, które są kluczowe dla skutecznego funkcjonowania w społeczeństwie. Pobierz zestaw kart pracy, które można wykorzystać w nawiązaniu do dnia taksówkarza, ale nie tylko. Zestaw zawiera m.in. ćwiczenia symulacyjne, które pomogą uczniowi zrozumieć, jakie informacje są kluczowe podczas zamawiania taksówki, karty z tematami rozmów, które uczą, jakie tematy są bezpieczne, a jakie należy unikać. opisy różnych sytuacji w taksówce, które pomogą uczniowi zrozumieć, które zachowania są właściwe, a które nie.
Dzieci często nie zdają sobie sprawy z potencjalnych zagrożeń, które mogą wystąpić podczas zabawy. Zorganizowanie zajęć o bezpieczeństwie na placu zabaw pozwoli dzieciom zrozumieć potencjalne zagrożenia i być może pozwoli uniknąć wielu wypadków. Karty pracy angażują dzieci w aktywny sposób – obrazki i ilustracje pomagają dzieciom lepiej zrozumieć i zapamiętać zasady. Dzięki wykorzystaniu materiałów dzieci będą miały możliwość praktycznego zastosowania zdobytej wiedzy, co pomaga w utrwaleniu informacji. Ponadto, zadania, takie jak uzupełnianie luk czy sortowanie karteczek, rozwijają umiejętności krytycznego myślenia i analizy. Karty te rozwijają także umiejętności myślowe i mogą być dostosowane do różnych grup wiekowych, co czyni je uniwersalnym narzędziem edukacyjnym.
Pobierz zestaw materiałów skoncentrowanych na analizie relacji międzyludzkich. Zadania mają na celu pomóc uczniom zrozumieć i ocenić różne aspekty relacji, w których uczestniczą. Materiały są dedykowane w szczególności nastolatkom z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim. Uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną mogą mieć trudności z nawiązywaniem i utrzymaniem relacji z rówieśnikami. Przez praktyczne zadania uczą się, jakie zachowania są akceptowalne, jakie emocje mogą towarzyszyć różnym sytuacjom i jak budować zdrowe relacje. Należy też pamiętać, że osoby te mogą być bardziej narażeni na wykorzystywanie czy manipulację ze strony innych. Dzięki edukacji w zakresie zdrowych i niezdrowych relacji uczą się rozpoznawania potencjalnie szkodliwych sytuacji i wiedzą, jak się przed nimi chronić. Materiały stanowią narzędzie do rozwijania umiejętności interpersonalnych, empatii oraz zdolności analitycznych. Uczniowie będą mieli okazję zanurzyć się w opisach różnych sytuacji i zastanowić nad uczuciami i emocjami towarzyszącymi postaciom. Materiały pomogą uczniom zrozumieć czym są granice w relacjach oraz pojąć różnice między granicami fizycznymi i emocjonalnymi.