W dniu 22 sierpnia 2024 r. odbyło się spotkanie na żywo z ekspertką Aleksandrą Rodzewicz, w trakcie którego przeprowadzony został wykład na temat: Wspieranie dostępności edukacji dzieci i młodzieży – co nas czeka w roku szkolnym 2024/2025 oraz sesja pytań odpowiedzi na żywo. Wszyscy, którzy nie mogli uczestnicy w wydarzeniu mogą obejrzeć nagranie na portalu ePedagogika!
Tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego 2024/2025 odbyło się spotkanie na żywo z ekspertką Aleksandrą Rodzewicz. Ekspertka, po wykładzie na temat Wspieranie dostępności edukacji dzieci i młodzieży – co nas czeka w roku szkolnym 2024/2025 na żywo odpowiadała na zadawane pytania. Wszyscy, którzy nie mogli uczestnicy w wydarzeniu mogą obejrzeć nagranie z sesji Q&A na portalu ePedagogika!
Jak efektywnie rozpocząć pracę jako nauczyciel współorganizujący kształcenie?
Podczas spotkania z ekspertkami specjalizującymi się we wspieraniu dzieci i młodzieży z problemami psychicznymi, rozmawiałam o tym, w jaki sposób nauczyciele mogą i powinni interweniować, gdy zauważają u dzieci i młodzieży objawy depresji. Ekspertki udzieliły wskazówek, na jakie sygnały należy reagować, kiedy zawiadomić rodziców, a w jakich sytuacjach zawiadamiać inne instytucje. Rozmawiałyśmy również o tym, jak postępować z uczniem ze zdiagnozowaną depresją. W celu przybliżenia tego tematu, ekspertki wyjaśniły, jak przebiega proces leczenia depresji, w jakich sytuacjach podejmowana jest decyzja o hospitalizacji i jak pomóc uczniowi wrócić do szkoły po pobycie na oddziale psychiatrycznym.
Jak pomóc dziecku w spektrum autyzmu radzić sobie z trudnymi emocjami? Dlaczego frustracja ucznia nie zawsze spotyka się ze zrozumieniem otoczenia? Szkolna codzienność jest pełna wyzwań, zwłaszcza dla uczniów w spektrum autyzmu. Jakie emocje towarzyszą im w takich sytuacjach? Jakie strategie mogą pomóc im i ich opiekunom? W podcaście poruszamy temat wyzwań, z jakimi spotykają się dzieci w spektrum autyzmu w codziennym życiu szkolnym, zwłaszcza w sytuacjach przegranej.
Mediacja to skuteczna i pokojowa metoda rozwiązywania konfliktów, która zyskuje na popularności zarówno w szkołach, jak i poza nimi. Czy wiesz, jak mediacja może pomóc uczniom, nauczycielom i rodzicom w zażegnywaniu sporów w sposób, który nie tylko łagodzi napięcia, ale i buduje lepsze relacje? W podcaście zgłębiamy tajniki mediacji, przyglądając się roli mediatora rówieśniczego oraz korzyściom płynącym z tego procesu.
Zapraszamy do wysłuchania naszego podcastu dotyczącego dzieci z zespołem Downa. W odcinku poruszamy kwestie związane z rozwojem, codziennymi wyzwaniami oraz edukacją w szkołach ogólnodostępnych. Dowiesz się, jakie są mocne strony oraz najczęstsze trudności dzieci z ZD. Wyjaśnimy, skąd bierze się opóźniony rozwój mowy i jakie znaczenie ma psychoedukacja otoczenia oraz wsparcie rówieśnicze. Udzielimy wskazówek, jak wprowadzić dziecko z ZD do klasy oraz jak przeciwdziałać wykluczeniu dziecka z zespołem Downa z grupy rówieśniczej.