Sierpień 2025
Do polskich szkół uczęszczają uczniowie z Ukrainy o różnorodnych potrzebach edukacyjnych, w tym potrzebach wynikających z niepełnosprawności. Chcąc skutecznie wspierać ich rozwój i proces edukacyjny, nauczyciele, pedagodzy i psycholodzy szkolni powinni nie tylko rozumieć specyfikę ukraińskiego systemu diagnozy, ale przede wszystkim wiedzieć, jak w praktyce organizować wsparcie dla ucznia w polskich realiach szkolnych. Podczas webinaru „Diagnoza, wsparcie, rewalidacja – kształcenie specjalne uczniów z Ukrainy w polskiej szkole” ekspertka Sofiya Revkovych wskazuje konkretne rozwiązania dotyczące pracy z uczniem z Ukrainy – od diagnozy i adaptacji, przez planowanie działań rewalidacyjnych, aż po skuteczne włączanie w życie klasy i szkoły. Udziela także praktycznych wskazówek, jak radzić sobie z barierą językową i jak budować relację wspierającą rozwój ucznia.
Wrzesień 2025 r.
Uczeń, który wagaruje, wchodzi w konflikty, łamie zasady, bywa agresywny i trudno z nim nawiązać relację – to nie „trudny przypadek wychowawczy”. Często to dziecko lub nastolatek, który przeżywa kryzys, nie radzi sobie z emocjami, doświadcza przemocy lub brakuje mu bezpiecznego dorosłego. Jak odróżnić sytuacje wymagające stanowczej reakcji od tych, które wołają o empatyczne wsparcie? Jak nie zgubić ucznia, który z pozoru nie chce pomocy? Szkolenie „Praca z uczniem zagrożonym niedostosowaniem społecznym” to trzyczęściowy cykl spotkań dla nauczycieli, pedagogów, wychowawców i specjalistów szkolnych, który kompleksowo przygotowuje do pracy z młodymi ludźmi przejawiającymi zachowania ryzykowne lub opozycyjne.
Przekazane informacje pozwolą zrozumieć przyczyny zachowań komunikacyjnych uczniów z ASD. Stanowią wartościową podpowiedź, jak trafnie zindywidualizować proces nauczania i dostosować go do potrzeb uczniów z zaburzeniem komunikacji wynikającym z zaburzeń ze spektrum autyzmu.