Z początkiem roku szkolnego 2018/2019 weszło w życie kilka istotnych dla nauczycieli zmian w prawie oświatowym. Dotyczą one głównie Karty Nauczyciela, ale nie tylko. Przedstawiamy praktyczną tabelę ze zmianami, a także artykuły, w których szczegółowo można się o nich dowiedzieć.
Od 1 września 2018 r. wprowadzono zmiany w zakresie czasu pracy nauczycieli specjalistów. Dotyczą one przede wszystkim wymiaru pensum. Warto również zwrócić uwagę na nową metodę obliczania pensum dla nauczycieli zajmujących więcej niż jedno stanowisko pracy, jak również na trudności w zatrudnianiu doradców zawodowych.
Zmiany w awansie zawodowym nauczycieli objęły zarówno staż, jak i następującą po nim weryfikację jakości pracy nauczyciela, i właściwe postępowanie administracyjne w sprawie uzyskania wyższego stopnia. Sprawdzamy, jakie nowości wprowadzono w ścieżce awansu zawodowego nauczyciela od nowego roku szkolnego.
Od początku zeszłego roku szkolnego 2017/2018 podstawą do przeprowadzenia analizy kwalifikacji kandydatów jest nowe rozporządzenie w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli. Jednak w przypadku zatrudniania specjalistów do konkretnych problemów uczniów, nadal jest dużo wątpliwości. Przedstawiamy kwalifikacje nauczycieli, o które najczęściej Państwo pytają naszych ekspertów.
W związku ze zmianami od 1 września 2018 r. dotyczącymi nowych zasad dokonywania oceny pracy nauczycieli, dyrektor szkoły musi stworzyć wewnątrzszkolny regulamin uwzględniający wskaźniki oceny pracy nauczycieli. Regulamin podlega zaopiniowaniu przez radę pedagogiczną oraz zakładowe organizacje związkowe i musi wejść w życie od nowego roku szkolnego. Przedstawiamy przykładowe wskaźniki!
Z początkiem nowego roku szkolnego pensum pedagogów, psychologów czy doradców zawodowych będzie zależne od wymiaru godzin ustalonego w stosownej uchwale organu prowadzącego placówkę. Jak wskazuje art. 76 pkt 22 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych – nie może być jednak wyższe niż 22 godziny.
Najczęściej pojawiającym się pytaniem o organizację nauczania indywidualnego jest to, czy w kolejnym roku szkolnym dziecku można organizować zajęcia nie tylko w domu, ale również na terenie placówki. Taka forma będzie możliwa tylko na zasadach włączania ucznia w życie szkoły. Przedstawiamy szczegółową odpowiedź na to pytanie w tekście, a także na wiele innych dotyczących nauczania indywidulnego.