Szkoła to miejsce, które łączy ludzi w różnym wieku, z odmiennymi doświadczeniami, temperamentami, możliwościami i ograniczeniami. Jest to również dobre miejsce na rozwijanie umiejętności społecznych. Jednak nie stanie się to samoistnie bez odpowiedniej stymulacji. Chociaż w systemie brakuje przestrzeni na oddziaływania mające wzmocnić kompetencje społeczne, to można skorzystać z dostępnych metod i dać im głos. Taką możliwość dają elementy metody społeczności terapeutycznej.
Do szkoły wrócili najmłodsi uczniowie – zdezorientowani, odizolowani w domach przez kilka miesięcy, po miesięcznej przerwie zimowej. W najgorszej sytuacji są pierwszoklasiści – do szkoły chodzili zaledwie kilka tygodni, nie zdążyli zaadaptować się do nowych warunków, gdy życie postawiło przed nimi i ich rodzicami poważne zadanie – naukę zdalną. W takich okolicznościach o konflikty w klasie nietrudno. Jak sobie z nimi radzić?
Obecny rok szkolny obfituje w wiele ograniczeń – jednym z nich jest utrudnienie w organizacji wolontariatu dla uczniów szkół podstawowych. Obostrzenia dotyczące kontaktów społecznych, izolowanie osób niepełnosprawnych, starszych, przewlekle chorych nie pozwalają na to, by uczniowie mogli bezpośrednio angażować się w pomoc potrzebującym. Jednak dla chcącego nic trudnego – istnieje wiele możliwości pomagania na odległość.
Ostatnie tygodnie obfitują w intensywne wydarzenia o charakterze społeczno-politycznym. Na ulicach trwają demonstracje, media huczą ściągając uwagę widzów na różne sposoby, pokazując skrajnie odmienne treści na te same tematy. Dzieci obserwują rodziców, którzy wyrażają swoje poglądy w sposób bardzo emocjonalny, czasem dla nich mało zrozumiały, wywołujący strach. Co może zrobić nauczyciel, by wesprzeć zagubione dzieciaki?
Wigilia klasowa jest ważnym wydarzeniem dla większości uczniów. To czas, kiedy mogą ze sobą porozmawiać i nikt nie będzie ich uciszać, kiedy mogą w przyjemnej atmosferze pobawić się, pośpiewać i zmniejszyć dystans dzielący ich oraz nauczycieli. Szczególnie przyjemne są wspólne przygotowania do Mikołajek, dekorowanie klasy, planowanie menu, wymyślanie atrakcji, a przede wszystkim – wymiana upominków. Jednak jak zorganizować Wigilię podczas pandemii?
Fundamentem dziecięcego poczucia bezpieczeństwa jest stałość. Nagła utrata kontaktu z ważnym opiekunem, jakim jest szkolny wychowawca, może być niezwykle trudna. Tym razem dzieci nie miały możliwości przygotowania się na przerwę od chodzenia do szkoły, jak w przypadku zwykłych ferii zimowych czy wakacji letnich. Decyzja dorosłych je zaskoczyła i w dużej mierze na pewno przestraszyła. Dlatego warto zadbać o ciągłość relacji ze swoimi wychowankami – zadzwonić do nich, wysłać wiadomość, nawet zbiorowy liścik albo zebrać się na odwagę i nagrać krótki filmik.
Storytelling to po prostu tworzenie wspólnej narracji, które stało się nie tylko metodą badawczą w naukach społecznych, ale i sposobem na integrację wymianę doświadczeń, lepsze poznanie siebie nawzajem. Odkąd ludzie potrafią mówić, nieustannie coś sobie opowiadają, pragną być wysłuchanym, zrozumianym i zapamiętanym. We współczesnej szkole uczniowie uczą się słuchać i zapamiętywać, ale czy potrafią opowiadać?
Mimo że prowadzenie zdalnych lekcji nie jest już tak nieznanym lądem, jak wiosną, wciąż trudno jest w gąszczu narzędzi internetowych znaleźć takie, które rzeczywiście wprowadzą w pracę pewien komfort. Zwłaszcza, jeśli praca dotyczy udzielania pomocy psychologicznej lub pedagogicznej. Bardzo trudno jest przecież zadbać o intymną atmosferę wtedy, gdy dziecko znajduje się z rodziną w domu. Jednak przerwanie takiej pomocy mogłoby przynieść negatywne skutki. Stąd pomysł krótkiego przeglądu programów, które są darmowe lub mają bezpłatną wersję próbną.
Jeśli miałabym określić najczęstsze problemy, z którymi do gabinetu psychologicznego przychodzą rodzice i nauczyciele dzieci brak motywacji byłby w pierwszej trójce. Czym tak naprawdę jest motywacja? Dlaczego jedni uczniowie zarażają energią, a z innych klas wychodzimy z poczuciem bezsilności, związanej z niemalże apatycznym podejściem uczniów?
Przejście do klasy czwartej to dla dzieci czas wielu zmian i konieczność integracji w nowym środowisku, choć najczęściej z tą samą grupą klasową. W tym roku w niektórych szkołach integrację będzie trzeba przeprowadzić zdalnie. To interesujące, ale również trudne wyzwanie dla wychowawcy klasy. Jak przeprowadzić reintegrację grupy?