Dyrektorzy niektórych szkół decydują się na zorganizowanie w czasie ferii zimowych tzw. dyżurów dla uczniów, którzy nie wyjeżdżają na zimowiska, a rodzice nie mogą zapewnić im opieki w domu. Sprawdź czy dyrektor szkoły może zlecić nauczycielowi opiekę nad uczniami w czasie dyżurów w szkole podczas ferii zimowych.
Dzieci uczęszczające do przedszkola powinny uczestniczyć w zajęciach przygotowujących do posługiwania się językiem obcym nowożytnym. W przepisach nie wskazano jednak wieku dziecka, po osiągnięciu którego takie zajęcia stają się obowiązkowe. Sprawdź od jakiego wieku należy objąć dzieci przedszkolne językiem obcym?
Uczeń, który ukończył 18 lat ma prawo do podjęcia decyzji o rezygnacji z nauki. Sprawdź, czy w takim przypadku konieczne jest podjęcie odpowiedniej uchwały rady pedagogicznej oraz wydanie decyzji administracyjnej przez dyrektora szkoły.
Uczeń osiągający wysokie wyniki w nauce lub osiągnięcia sportowe może otrzymywać pomoc materialną o charakterze motywacyjnym w postaci stypendium. Sprawdź czy w takim przypadku szkoła musi przekazywać odpowiednią informację do urzędu skarbowego.
Nie milknie dyskusja na temat prac domowych – najczęściej zadawane pytania dotyczą prawa nauczyciela do postawienia oceny niedostatecznej za nieodrobione zadanie? Czy taka jedynka liczy się do średniej? Coraz częściej rodzice oraz uczniowie proszą o określenie jednego, uniwersalnego dla wszystkich szkół katalogu wskazującego, co może być oceniane w ramach oceniania bieżącego. Wydaje się jednak, że takie (pożądane) rozwiązanie nie jest jednak możliwe – sprawdź, co na ten temat mówią przepisy prawa oświatowego.
Przepisy prawa oświatowego nie przewidują obowiązku informowania ucznia i jego rodziców o przewidywanych śródrocznych ocenach klasyfikacyjnych. Taki obowiązek może jednak wynikać z przepisów wewnątrzszkolnych. Sprawdź, jakie konsekwencje może ponieść wychowawca, jeżeli w ostatniej chwili zmieni ocenę.
Prace pisemne stanowią nieodłączny element szkolnej rzeczywistości. Często ich sprawdzenie wymaga poświęcenia dużej ilości czasu, a to sprawia, że nie są sprawdzane „z dnia na dzień”. Sprawdź czy przepisy prawa oświatowego dają podstawę do roszczeń uczniów o sprawdzenie prac w określonym terminie.
Częste nieobecności w przedszkolu dziecka odbywającego obowiązkowe przygotowanie przedszkolne może sprawić, że jego gotowość do rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej nie będzie wystarczająca. Dowiedz się, czy jeżeli frekwencja poniżej 50% może skutkować odroczeniem obowiązku szkolnego.
W większości szkół wystawiono już oceny za pierwszy semestr. Zdarza się, że rodzice uczniów lub sami uczniowie zgłaszają zastrzeżenia do wystawionych ocen. Co powinien zrobić wychowawca w takiej sytuacji, jeżeli zastrzeżenia dotyczą oceny semestralnej? Jakie kroki należy podjąć, jeżeli zastrzeżenia zostaną wpłyną bezpośrednio do dyrektora szkoły?
Przepisy nie definiują pojęcia „diagnozy przedmiotowej”, natomiast zobowiązują nauczycieli do obserwacji uczniów, rozpoznawania i zaspokajania ich potrzeb w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej i obowiązku indywidualizacji. Czy ten obowiązek, wskazany w przepisach i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej jest tożsamy z obowiązkiem przeprowadzania tzw. diagnoz przedmiotowych?