Organizacja indywidualnego nauczania budzi wiele pytań i wątpliwości. Szczególnie istotnym wyzwaniem jest pogodzenie ograniczonej liczby godzin dydaktycznych, które są przeznaczone na indywidualne nauczanie, z koniecznością realizacji pełnej podstawy programowej. efektywnie planować realizację takich zajęć w ramach indywidualnego nauczania, uwzględniając wymagania prawne oraz potrzeby ucznia? Jakie rozwiązania umożliwiają zachowanie równowagi pomiędzy wymogami formalnymi a praktycznymi ograniczeniami?
Uczniowi posiadającemu orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego zamiast powtarzania klasy, można zaproponować przedłużenie cyklu kształcenia. W zależności od etapu edukacyjnego, okres nauki można przedłużyć o rok lub o dwa lata. Dowiedz się, jakie działania należy podjąć, przedłużyć etap edukacyjny i jakie informacje zamieścić następnie w arkuszu ocen.
Nabór do przedszkola publicznego, w zależności od liczby kandydatów, może zakończyć się po jednym lub dwóch etapach. W etapie pierwszym komisja rekrutacyjna bierze pod uwagę tzw. kryteria ustawowe, w etapie drugim – tzw. kryteria samorządowe. Na poświadczenie spełniania kryteriów w obu kategoriach powinny być dokumenty dołączone do wniosku. Jakie dokumenty potwierdzające spełnienie kryteriów w rekrutacji do przedszkola weźmie pod uwagę komisja? Sprawdź.
Co do zasady do szkoły kształcącej w zawodzie przyjmuje się kandydatów, którzy posiadają zaświadczenie lekarskie zawierające orzeczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu, wydane przez lekarza medycyny pracy. W toku nauki może jednak wystąpić sytuacja, że stan zdrowia ucznia ulegnie pogorszeniu. Dowiedz się, co może zrobić szkoła, jeżeli w trakcie nauki dojdzie do takiego pogorszenia stanu zdrowia ucznia, które stawia w wątpliwość możliwość kontynuowania kształcenia w zawodzie.
Rodzice uczniów z orzeczeniem wiedzą, że istnieje możliwość przedłużenia okresu nauki na każdym z etapów edukacyjnych. Nie wiąże się to z powtarzaniem klasy. Bardzo często to rodzice wnioskują o to, by dziecko mogło uczyć się o rok dłużej. Czy dyrektor powinien pozytywnie rozpatrywać taki wniosek? Sprawdź, czy przedłużenie etapu edukacyjnego uczniowi na wniosek rodziców jest możliwe.
Od 7 grudnia 2024 r. obowiązują przepisy pozwalające na prowadzenie zajęć nauczania indywidualnego stacjonarnie na terenie szkoły. Wprowadzona zmiana ma na celu ułatwienie organizacji indywidualnego nauczania. Nowe regulacje budzą jednak pewne wątpliwości. W artykule odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania oraz wyjaśniamy, jak organizować indywidualną naukę zgodnie z prawem.
Doradztwo zawodowe w klasach VII i VIII jest przedmiotem obowiązkowym. Szkoła nie potrzebuje więc zgody rodzica na to, aby dziecko uczestniczyło w spotkaniach z doradcą zawodowym. Rodzice nie mogą również złożyć oświadczenia o rezygnacji z udziału dziecka w tych zajęciach. Sprawdź szczegóły.
Udzielenie zgody na edukację domową często rodzi pytanie – czy na miejsce ucznia można przyjąć do oddziału nową osobę? W artykule wyjaśniamy, jak prawo oświatowe reguluje tę sytuację, jakie obowiązki ma szkoła wobec ucznia na edukacji domowej. Sprawdź, czy przejście na edukację domową oznacza „zwolnienie” miejsca w oddziale.
W indywidualnym nauczaniu realizuje się wszystkie obowiązkowe zajęcia edukacyjne wynikające z ramowego planu nauczania danego typu i rodzaju szkoły, dostosowane do potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych ucznia. Potrzeby ucznia, jego możliwości psychofizyczne, warunki domowe, a także ograniczona liczba godzin nauczania indywidualnego mogą uzasadniać konieczność odstąpienia od realizacji niektórych treści nauczania objętych obowiązkowymi zajęciami edukacyjnymi.
Szkoły są obowiązane do organizacji i przeprowadzenia egzaminu dla ósmoklasistów, egzaminu maturalnego oraz zawodowego w oparciu o materiały zewnętrzne opracowane przez CKE. Tak zwany „próbny egzamin” nie jest jednak obowiązkowy. Ani od ósmoklasistów, ani od maturzystów nie można egzekwować udziału w nim. W takim razie – czy nauczyciele mogą oceniać prace ósmoklasistów i maturzystów? Czy mogą wpisywać te oceny do dziennika i wliczać je do średniej? Dowiedz się, czy można wystawiać oceny z próbnych matur i innych egzaminów.