Powszechnie wiadomo, że z powodu sytuacji epidemiologicznej, wywołanej przez koronawirusa, wakacje w bieżącym roku nie będą wyglądały tak jak w poprzednich latach. Niestety wiele planów wakacyjnych będzie musiało ulec zmianie. Dotyczy to również zaplanowanych wyjazdów z udziałem dzieci. Jak rozmawiać z dzieckiem o wakacjach w czasie pandemii? Co zaproponować w zamian, by było atrakcyjnie i bezpiecznie?
Rozmowa jest podstawą współpracy i budowania relacji. Dużo można przeczytać o dobrej komunikacji, sposobach przekazywania informacji, przekazie werbalnym i niewerbalnym. Nie można również zapomnieć, że ważnym elementem wpływającym na porozumienie, niedotyczącym bezpośrednio przekazu informacji, jest miejsce, w którym się odbywa spotkanie. W artykule znajdą Państwo przepis na tworzenie przestrzeni do dobrej rozmowy.
W niektórych sytuacjach nauczyciel zaniepokojony zachowaniem ucznia decyduje się na złożenie wizyty w jego domu. Wokół tego tematu zawsze pojawia się wiele kontrowersji – czy to zgodne z prawem? Czy można wejść do domu, kiedy niepełnoletni uczeń przebywa w nim sam? Co zrobić, gdy dorośli domownicy nie wyrażają zgody na wejście nauczyciela?
Szkolenie ma na celu wesprzeć nauczycieli we współpracy z rodzicami uczniów. Po jego zakończeniu wychowawcy powinni znaleźć odpowiedzi na następujące pytania: Jak postrzegam rodziców moich uczniów? Czy pierwszy kontakt wychowawcy z rodzicami musi być trudny? Jak zorganizować pierwsze zebranie z rodzicami? Dlaczego czasem tak trudno wybrać trójkę klasową? Jak powinna przebiegać współpraca z rodzicami w trakcie roku szkolnego? Jak postrzegam rodziców moich uczniów?
Mimo że często słyszymy o tym, że współpraca z rodzicami to jedno z podstawowych zadań wychowawcy, część z nas nie czuje się w niej najlepiej. Zdarza się, że odczuwamy niepokój, gdy przychodzi mail od rodziców, informacja w dzienniku internetowym lub widzimy numer telefonu rodzica na wyświetlaczu telefonu. Dzięki artykułowi dowiesz się w jaki sposób Twoje przekonania wpływają na współpracę z rodzicami oraz przyjrzysz się kompetencjom, które ją ułatwiają.
W społeczności szkolnej działania wychowawcze odbywają się na wielu płaszczyznach a elementarnym obszarem jest zespół klasowy. W związku z tym szczególna rola przypada w tych zadaniach wychowawcy klasy, który jest osobą „pierwszego kontaktu” dla swoich wychowanków i ich rodziców. Jak zachęcić rodziców do współdziałania ze szkołą w procesie wychowania przedstawiamy w poniższym artykule.
Począwszy od klasy IV szkoły podstawowej, uczeń, który w wyniku klasyfikacji rocznej otrzymał negatywną ocenę klasyfikacyjną z jednych albo dwóch obowiązkowych zajęć edukacyjnych może przystąpić do egzaminu poprawkowego z tych zajęć. Co w przypadku, gdy zdaniem rodziców negatywna ocena jest niesprawiedliwa i ich zdaniem nauczyciel prowadzący zajęcia nie powinien uczestniczyć w egzaminie poprawkowym?
Czasem może się zdarzyć, że zamiast rozwijającej się współpracy pomiędzy nauczycielem a rodzicami narastają nieporozumienia. Zaczynamy wtedy szukać przyczyń, zapraszamy na rozmowy i mimo wszystko, współpraca nie rozwija się tak, jakbyśmy oczekiwali. Może pojawiać się złość i wzajemne pretensje. W takiej sytuacji warto poszukać przyczyn tego stanu rzeczy. Jedną z nich może być nie spełnianie wzajemnych oczekiwań dotyczących kontaktów i współpracy: szkoła – rodzice. Tekst przedstawia znaczenie wzajemnych oczekiwań nauczycieli i rodziców w budowaniu współpracy.
Każdy nauczyciel narażony jest na kontakt z uczniem lub rodzicem, któremu „puszczają emocje”. W takich przypadkach podczas spotkania nierzadko pada o kilka słów za dużo – rozmówca oskarża wychowawcę o niesprawiedliwość, używa inwektyw, obraża go. Przekroczenie granicy między byciem niegrzecznym a znieważeniem nauczyciela jest niezwykle łatwe. Jak powinien reagować znieważony nauczyciel? Sprawdź, gdzie szukać pomocy.
Zniszczenie mienia szkolnego przez ucznia zdarza się stosunkowo często. Zwykle nie jest to działanie zamierzone, jednak zdarza się także, że uczniowie świadomie dopuszczają się aktów wandalizmu i dewastacji. Dowiedz się czy szkoła może zażądać od rodziców ucznia pokrycia kosztów zniszczenia mienia szkolnego, dokonanego przez ich dziecko?