Uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim realizują tę samą podstawę programową, co uczniowie bez orzeczenia. Jednocześnie jednak, jeżeli takie są zalecenia poradni, program nauczania jest dostosowany do indywidualnych potrzeb ucznia. Jak wobec tego wystawić świadectwo ukończenia szkoły dla tego ucznia? Czy świadectwo szkolne ucznia z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim wydaje się na innym druku? Sprawdź, jak dokumentować informacje na temat edukacji i kształcenia dzieci i młodzieży w szkole ogólnodostępnej.
Kartę rowerową może otrzymać osoba, która ukończyła 10 lat i wykazała się niezbędnymi umiejętnościami w kierowaniu rowerem. Dokument ten jest zwykle wydawany przez dyrektora szkoły po przeprowadzeniu odpowiednich zajęć oraz egzaminu. Przepisy nie mówią jednak nic o ewentualnej odmowie wydania karty rowerowej ze względu na niepełnosprawność. Sprawdź, czy można odmówić wydania karty rowerowej dla ucznia z niepełnosprawnością intelektualną.
Każdego roku w mediach społecznościowych trwają dyskusje na temat obowiązku prowadzenia zajęć w dniu zakończenia roku szkolnego. Czy nauczyciele faktycznie powinni w tym dniu prowadzić lekcje? Czy niewpisanie do dziennika tematu zajęć będzie równoznaczne z brakiem prawa do wynagrodzenia? Sprawdź, kiedy będzie zakończenie roku szkolnego w 2024 r.
Frekwencja na zajęciach stanowi jeden z czynników branych pod uwagę podczas klasyfikacji ucznia. Czy tak samo jest w odniesieniu do uczniów z niepełnosprawnością intelektualną, którzy realizują odrębną podstawę programową? Sprawdź czy frekwencja na zajęciach ma wpływ na klasyfikację uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym.
Decyzja o odroczeniu obowiązku szkolnego musi zostać podjęta do 31 sierpnia. O późniejsze rozpoczęcie szkoły wnioskować mogą także rodzice, którzy wcześniej wystąpili do poradni z wnioskiem o wydanie dla dziecka orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego na pierwszy etap edukacyjny. Sprawdź szczegóły.
Dziecko, które kończy 7 lat jest objęte obowiązkiem szkolnym. Nie ma znaczenia to, czy realizowało obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego. Zaniedbanie tego obowiązku przez rodziców sześciolatka nie skutkuje z urzędu odroczeniem rozpoczęcia realizacji obowiązku szkolnego. Sprawdź szczegóły.
Przepisy prawa oświatowego przewidują możliwość przyjęcia do I klasy szkoły podstawowej dziecka sześcioletniego. Powszechnie przyjmuje się, że wcześniejszym rozpoczęciem nauki powinny być objęte dzieci szczególnie uzdolnione, który osiągnęły odpowiedni poziom dojrzałości emocjonalnej. A co, jeśli wniosek o wcześniejsze przyjęcie dziecka do szkoły złoży rodzic dziecka posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego? I co, jeżeli będzie to orzeczenie wydane ze względu na niepełnosprawność intelektualną?
Co do zasady szkoła nie może zabronić uczniowi udziału w wycieczce szkolnej. Prawo do udziału w wycieczkach dotyczy także uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego czy objętych pomocą psychologiczno-pedagogiczną. Sytuacja komplikuje się jednak w przypadku uczniów objętych nauczaniem indywidualnym. Sprawdź, czy uczeń z orzeczeniem o potrzebie indywidualnego nauczania może być uczestnikiem wycieczki szkolnej.
Wielu uczniów z niepełnosprawnością po szkole podstawowej kontynuuje naukę w branżowej szkole I stopnia. Młodzież ta często nie ma jednak predyspozycji do kontynuowania nauki w owej szkole II stopnia czy na kursach kwalifikacyjnych, jednak do 18 roku życia podlega obowiązkowi nauki. Okazuje się, że uczeń z niepełnosprawnością może ponownie podjąć naukę w szkole branżowej I stopnia mimo jej ukończenia. Sprawdź szczegóły
Zalecenia zawarte w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego powinny być realizowane w sposób umożliwiający osiągniecie celów rozwojowych i terapeutycznych, uwzględniający harmonijny i wszechstronny rozwój dziecka we wszystkich obszarach – fizycznym, poznawczym, społecznym, emocjonalnym. O wymiarze godzin wsparcia i czasie ich trwania decyduje zespół nauczycieli i specjalistów, z uwzględnieniem zaleceń w orzeczeniu.