Osobami, które z mocy prawa sprawują opiekę nad niepełnoletnim dzieckiem są jego rodzice. Posiadają oni uprawnienie do wyrażania zgody na udostępnianie danych osobowych dziecka innym osobom. Mogą zatem wskazać osobę, której szkoła może udostępniać informacje o dziecku. udzielonego upoważnienia musi być jednak ograniczony – niezależnie od woli opiekunów prawnych, niektórych informacji nie należy przekazywać w oczekiwany sposób.
Zgodnie z regulacjami ustawy Prawo oświatowe, przepisy rozporządzenia w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki uczniów niepełnosprawnych, stosuje się odpowiednio do niepublicznych szkół. Czy „odpowiednie stosowanie” oznacza, że konieczne jest realizowanie takich samych form wsparcia, jak w szkołach publicznych, czy też istnieje możliwość ich zmodyfikowania?
Jedną z kompetencji rady rodziców jest uchwalanie w porozumieniu z radą pedagogiczną programu wychowawczo-profilaktycznego. O ile realizacja tego zadania w szkole publicznej nie budzi wątpliwości, o tyle problem pojawia się w szkołach niepublicznych, w których nie działa rada rodziców. Który organ w takim przypadku odpowiada za uchwalenie programu?
Zgodnie z art. 22a ustawy o systemie oświaty, nauczyciel lub zespół nauczycieli przedstawia dyrektorowi szkoły program wychowania przedszkolnego lub program nauczania do danych zajęć edukacyjnych. Jakie konsekwencje poniesie nauczyciel, który nie wypełni tego obowiązku?
Konieczność dostosowania polskiego porządku prawnego do przepisów RODO wymusiła uzupełnienie ustawy – Prawo oświatowe o przepisy dotyczące obowiązku zachowania przez nauczycieli tzw. tajemnicy zawodowej. Sprawdź na czym polegają zmiany i upewnij się, że nie popełniasz błędów.
Ocena, czy dziecko można uznać za niesłyszące lub słabosłyszące zależy między innymi od stopnia ubytku słuchu i zdolności do odbioru mowy droga słuchową. Kiedy, przy wydawaniu przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną orzeczenia do kształcenia specjalnego ze względu na obustronny niedosłuch, mówimy o dziecku słabosłyszącym, a kiedy o niesłyszącym?
W miesiącach wakacyjnych w placówkach nieferyjnych zwykle planuje się liczne wyjścia i wycieczki, które mają uatrakcyjnić podopiecznym spędzany w nich czas. Coraz częściej zadawane jest jednak pytanie – czy przepisy prawa oświatowego regulują kwestię organizowania wycieczek podczas upałów?
W przepisach brak jest regulacji dotyczących rezygnacji z zajęć rewalidacyjnych. W takich przypadkach dyrektorzy, odwołując się do dobrowolności korzystania z pomocy psychologiczno-pedagogicznej, żądają złożenia oświadczenia o rezygnacji z udziału w tych zajęciach. Jednak co w sytuacji, gdy uczeń jest pełnoletni, a oświadczenie składają jego rodzice?
Przyjęta przez Sejm ustawa o zmianie Karty Nauczyciela przewiduje ważne zmiany w ocenianiu pracy nauczycieli. Zrezygnowano z oceny okresowej i przywrócono ocenę dorobku zawodowego dla stażystów. Mimo zapowiedzi nie zrezygnowano jednak z czterostopniowej skali oceny. Sprawdź, co zmieni się 1 września 2019 r.
Planowana nowelizacja Karty Nauczyciela wprowadzi modyfikacje przepisów dotyczących postępowania dyscyplinarnego wobec nauczycieli. Nauczyciel, który popełni czyn naruszający prawa i dobro dziecka nie będzie mógł zostać za ukarany karą porządkową, a dyrektor będzie miał obowiązek zawiadomienia o zdarzeniu rzecznika dyscyplinarnego. Co jeszcze się zmieni?