W szkołach podstawowych działających w szczególnie trudnych warunkach demograficznych lub geograficznych, w zakresie danego etapu edukacyjnego dopuszcza się organizację nauczania w klasach łączonych. Za jej organizację odpowiedzialny jest dyrektor szkoły. Sprawdź, czy dopuszcza się łączenie w klasie VI i VII, jeżeli do jednej z tych klas uczęszcza uczeń z orzeczeniem o kształceniu specjalnym?
Bursa szkolna zapewniaopiekę uczniom uczęszczającym do szkoły poza miejscem zamieszkania. Przepisy nie przewidują jednak, aby możliwe było przyjęcie do bursy ucznia, który otrzymał od dyrektora szkoły zgodę na realizację obowiązku nauki lub obowiązku szkolnego poza szkołą. To oznacza, że edukacja domowa wyklucza zamieszkanie w bursie. Sprawdź, jakie zobowiązania wobec wychowanka ma bursa.
Zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze to forma spełniania obowiązku szkolnego. Wobec tego, czy osoba osiągająca pełnoletność nadal ma obowiązek w nich uczestniczyć? Sprawdź, czy możliwa jest rezygnacja z zajęć rewalidacyjno-wychowawczych po ukończeniu 18 lat.
Nowe przepisy, powszechnie określane jako zakaz zadawania prac domowych, już na etapie wywoływały gorącą dyskusję. Po wejściu ich w życie pojawiły się natomiast wątpliwości dotyczące stosowania nowych regulacji w praktyce. Dowiedz się, jak w praktyce stosować zasadę braku zadań domowych w szkole podstawowej. Sprawdź, jakie konsekwencje może ponieść nauczyciel, który nie będzie stosował się do zakazu zadawania prac domowych.
Rodzic ucznia z niepełnosprawnościami wymienionymi w rozporządzeniu może złożyć do dyrektora szkoły wniosek o zwolnienie dziecka z nauki drugiego języka obcego. Do wniosku należy dołączyć odpowiednią opinię lub orzeczenie wydane przez poradnię. A co, jeżeli poradnia nie zaleciła takiego zwolnienia? Czy możliwe jest zwolnienie z nauki drugiego języka bez wskazania w opinii lub orzeczeniu?
Arkusz organizacji szkoły, zgodnie z określa dla poszczególnych oddziałów, między innymi: tygodniowy wymiar godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych, w tym godzin zajęć prowadzonych w grupach. Jeżeli od 1 września do szkoły będzie uczęszczał uczeń z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, to w arkuszu organizacyjnym należy uwzględnić tygodniowy wymiar godzinowy zajęć wskazanych w ramowym planie nauczania.
Formy sprawdzania postępów uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, niepełnosprawnościami sprzężonymi powinny wynikać z przepisów prawa oświatowego, w tym podstawy programowej dla szkół specjalnych przysposabiających do pracy. Szczegółowe warunki i sposób oceniania wewnątrzszkolnego uczniów, co do zasady, reguluje statut szkoły. Oznacza to, że statut szkoły przysposabiającej do pracy powinien określać również zasady sprawdzania wiadomości i umiejętności uczniów.
Uczeń przejawiający trudności wychowawcze ma prawo do korzystania z takich samych uprawnień, co uczniowie niewykazujący podobnych kłopotów. Mimo to, ze względu na agresywne zachowania zdarza się, że szkoła żąda, aby rodzice samodzielnie przyprowadzali i dobierali ucznia ze szkoły. Czy odmowa dowożenia do szkoły agresywnego ucznia jest zgodna z prawem?
Punktowy system ocenia jest jednym z częściej stosowanych w szkołach, mimo że budzi to wiele wątpliwości. Jednym z częściej pojawiających się pytań jest to, czy można stosować go do uczniów z niepełnosprawnością intelektualną, którzy uczęszczają do szkół ogólnodostępnych. Dowiedz się, czy do ucznia z niepełnosprawnością intelektualną można stosować punktowy system oceniania.
Do końca kwietnia rodzice dzieci mogących rozpocząć naukę w szkole podstawowej powinni otrzymać tzw. informację o gotowości szkolnej. Sprawdź na jakim druku przygotować informację o gotowości dziecka do rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej.