Nowe przepisy, powszechnie określane jako zakaz zadawania prac domowych, już na etapie wywoływały gorącą dyskusję. Po wejściu ich w życie pojawiły się natomiast wątpliwości dotyczące stosowania nowych regulacji w praktyce. Dowiedz się, jak w praktyce stosować zasadę braku zadań domowych w szkole podstawowej. Sprawdź, jakie konsekwencje może ponieść nauczyciel, który nie będzie stosował się do zakazu zadawania prac domowych.
Rodzic ucznia z niepełnosprawnościami wymienionymi w rozporządzeniu może złożyć do dyrektora szkoły wniosek o zwolnienie dziecka z nauki drugiego języka obcego. Do wniosku należy dołączyć odpowiednią opinię lub orzeczenie wydane przez poradnię. A co, jeżeli poradnia nie zaleciła takiego zwolnienia? Czy możliwe jest zwolnienie z nauki drugiego języka bez wskazania w opinii lub orzeczeniu?
Arkusz organizacji szkoły, zgodnie z określa dla poszczególnych oddziałów, między innymi: tygodniowy wymiar godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych, w tym godzin zajęć prowadzonych w grupach. Jeżeli od 1 września do szkoły będzie uczęszczał uczeń z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, to w arkuszu organizacyjnym należy uwzględnić tygodniowy wymiar godzinowy zajęć wskazanych w ramowym planie nauczania.
Formy sprawdzania postępów uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, niepełnosprawnościami sprzężonymi powinny wynikać z przepisów prawa oświatowego, w tym podstawy programowej dla szkół specjalnych przysposabiających do pracy. Szczegółowe warunki i sposób oceniania wewnątrzszkolnego uczniów, co do zasady, reguluje statut szkoły. Oznacza to, że statut szkoły przysposabiającej do pracy powinien określać również zasady sprawdzania wiadomości i umiejętności uczniów.
Uczeń przejawiający trudności wychowawcze ma prawo do korzystania z takich samych uprawnień, co uczniowie niewykazujący podobnych kłopotów. Mimo to, ze względu na agresywne zachowania zdarza się, że szkoła żąda, aby rodzice samodzielnie przyprowadzali i dobierali ucznia ze szkoły. Czy odmowa dowożenia do szkoły agresywnego ucznia jest zgodna z prawem?
Zgodnie z przepisami prawa oświatowego zadania związane z przeprowadzeniem rekrutacji do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych są podzielone między organem prowadzącym, dyrektorem przedszkola lub szkoły podstawowej oraz komisją rekrutacyjną. Zapoznaj się z zasadami rekrutacji w 2024 r. krok po kroku i poznaj odpowiedzi na najtrudniejsze pytania.
Zdarza się, że nauczyciele odmawiają prowadzenia zajęć indywidualnego nauczania w domu ucznia. Odmowę uzasadniają np. sytuacją rodzinną czy warunkami, w jakich miałyby być prowadzone lekcje. W takich przypadkach często pojawia się propozycja, aby zajęcia indywidualnego nauczania zorganizować poza domem – ww poradni psychologiczno-pedagogicznej, ośrodku pomocy społecznej lub innym miejscu publicznym. Czy zastosowanie takiego rozwiązania jest dopuszczalne?
Punktowy system ocenia jest jednym z częściej stosowanych w szkołach, mimo że budzi to wiele wątpliwości. Jednym z częściej pojawiających się pytań jest to, czy można stosować go do uczniów z niepełnosprawnością intelektualną, którzy uczęszczają do szkół ogólnodostępnych. Dowiedz się, czy do ucznia z niepełnosprawnością intelektualną można stosować punktowy system oceniania.
Do końca kwietnia rodzice dzieci mogących rozpocząć naukę w szkole podstawowej powinni otrzymać tzw. informację o gotowości szkolnej. Sprawdź na jakim druku przygotować informację o gotowości dziecka do rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej.
Kwestia nazewnictwa, które zajęcia należy traktować jako dydaktyczne, nie została precyzyjnie rozstrzygnięta w przepisach. W różnych aktach prawnych stosowane są różne terminy na określenie zajęć prowadzonych przez nauczycieli, np. obowiązkowe zajęcia edukacyjne, zajęcia specjalistyczne, zajęcia dydaktyczno-wychowawcze, zajęcia wychowawcze, opiekuńcze. Warto mieć świadomość, że w przepisach prawa oświatowego nie ma jednej definicji zajęć dydaktycznych.