Co do zasady uczniowie klas I-III szkoły podstawowej otrzymują w każdym roku szkolnym promocję do klasy programowo wyższej. W szczególnie uzasadnionych przypadkach możliwe jest jednak niepromowanie dziecka na pierwszym etapie edukacyjnym. Decyzję w tej sprawie podejmuje rada pedagogiczna. Sprawdź, jakie przesłanki przemawiają za niepromowaniem ucznia klas I-III i jakich formalności dopełnić, aby możliwe było powtarzanie klasy.
Przed zbliżającym się końcem półrocza wychowawcy informują uczniów i ich rodziców o proponowanych ocenach zachowania. Zdarza się, że rodzice uczniów lub sami uczniowie zgłaszają zastrzeżenia do śródrocznej oceny zachowania.
Uczeń z niepełnosprawnością ma prawo do realizacji zajęć edukacyjnych z oddziałem i realizacji podstawy programowej w wymiarze wynikającym z planu zajęć dla klasy wynikającego z ramowego planu nauczania. Zdarza się jednak, że w tym czasie zaplanowano dla niego zajęcia rewalidacyjne. Sprawdź, czy dyrektor może zaplanować rewalidację w czasie, w którym reszta klasy uczestniczy w obowiązkowych lekcjach.
Nauczanie domowe to coraz popularniejszy sposób na realizowanie obowiązków edukacyjnych. Wątpliwości pojawiają się, kiedy o edukację domową wnioskują rodzice ucznia technikum. Uczeń technikum może spełniać obowiązek nauki poza szkołą, tj. w edukacji domowej. Sprawdź, na jakich warunkach może być realizowana i jakich formalności należy dopełnić.
Powszechnie przyjęło się, że uczniowie uczęszczają albo na zajęcia z religii albo na zajęcia z etyki. Żadne przepisy nie zabraniają jednoczesnego udziału w zajęciach religii i etyki. Nie ma przepisów, które zobowiązują do wybrania jednego z przedmiotów. A to oznacza, że każdy uczeń może uczęszczać na każdy z nich.
Niektórzy ósmoklasiści podczas egzaminu końcowego będą korzystali z pomocy nauczyciela wspomagającego w czytaniu i pisaniu. Trzeba pamiętać, że rola tego nauczyciela istotnie różni się od roli nauczyciela współorganizującego proces kształcenia specjalnego. Wspomaganie ucznia na egzaminie ósmoklasisty ogranicza się bowiem do udzielania mu wsparcia w wypełnianiu arkusza, nie zaś rozumienia poleceń czy poszukiwania prawidłowej odpowiedzi na pytanie. Na czym więc dokładnie polega wspomaganie ucznia na egzaminie ósmoklasisty? Jak przebiega przystąpienie do egzaminu w asyście nauczyciela wspomagającego?
Uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi mogą przystąpić do egzaminu ósmoklasisty korzystając z dostosowania warunków przeprowadzania tego egzaminu do swoich potrzeb. Jednym z dostosowań może być zapewnienie obecności i pomocy nauczyciela wspomagającego w czytaniu i w pisaniu. Jakie kwalifikacje powinien mieć ten nauczyciel? Czy powinien być to nauczyciel posiadający kwalifikacje z zakresu pedagogiki specjalnej, zatrudniony w celu współorganizowania kształcenia specjalnego?
Uwzględnianie dostosowań wymagań edukacyjnych to nie prawo, ale obowiązek nauczyciela. Podobnie jest z indywidualizacją pracy na zajęciach. Nauczyciel nie może więc odmówić sięgania po elastyczne rozwiązania wyrównujące szanse uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych. W jaki sposób dyrektor powinien egzekwować wywiązywanie się z obowiązków? Dowiedz się, jakie konsekwencje może ponieść nauczyciel, który nie indywidualizuje procesu nauczania i wychowania ucznia.
Ostatnie dni przez zakończeniem roku szkolnego maturzystów to z jednej strony czas intensywnego powtarzania materiału, z drugiej – udzielanie wskazówek dotyczących przebiegu samego egzaminu. Warto jeszcze raz przypomnieć uczniom o zasadach obowiązujących na egzaminie. Być może potrzebne jest przypomnienie, jakie konsekwencje może ponieść osoba, która postanowi oszukiwać i zaryzykować wniesienie lub korzystanie z niedozwolonych pomocy? Może lepiej, aby majówkę, zamiast na przygotowywanie ryzykownych ściąg, poświęcili na ostatnie powtórki, a przede wszystkim – relaks? Sprawdź, co grozi za ściąganie na maturze.
W przypadku uczniów objętych nauczaniem indywidualnym egzamin ósmoklasisty może zostać przeprowadzony w domu. Nie jest to jednak obowiązek. Przepisy prawa oświatowego nie zawierają zakazu pisania tego egzaminu w szkole. Wręcz przeciwnie – zorganizowanie egzaminu w domu ucznia powinno mieć miejsce tylko w uzasadnionych przypadkach.