Przepisy określają kwalifikacje wymagane od nauczycieli religii katolickiej w szkołach specjalnych. Brak natomiast regulacji dla ośrodków edukacyjno-wychowawczych. Czy katecheci w tych placówkach powinni ukończyć oligofrenopedagogikę? Czy wystarczy przygotowanie do nauczania religii? Sprawdź, jakie kryteria powinien brać pod uwagę dyrektor podczas zatrudnienia katechety. Dowiedz się, jakie studia musi ukończyć osoba chcąca zostać katechetą w szkole specjalnej lub ośrodku.
Zarówno naukę religii, jak i naukę etyki organizuje się w szkołach na życzenie rodziców uczniów lub uczniów pełnoletnich. Życzenie to jest wyrażane w formie pisemnego oświadczenia. Nie ma żadnych przepisów, które stanowią, że etyka jest obowiązkowa dla uczniów, którzy nie uczęszczają na religię. Uczniowie nieuczęszczający na religię nie muszą chodzić na etykę. W szkołach należy respektować zasadę wolności sumienia i wyznania.
Przepisy prawa oświatowego jednoznacznie określają liczbę uczniów w oddziale integracyjnym. Nie może ona przekroczyć 20 osób i nie ma regulacji pozwalających na jej zwiększenie. Możliwe jest jedynie zwiększenie liczby uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Odnosi się to jednak do sytuacji doręczenia orzeczenia przez ucznia już uczęszczającego do danego oddziału. Sprawdź szczegóły, porada dotyczy liczby dzieci w oddziale przedszkola oraz w liczby uczniów w oddziale szkoły.
Uczeń z zespołem Aspergera w szkole ogólnodostępnej to wyzwanie dla całej społeczności szkolnej. To uczeń bardzo wymagający, bardzo różnie funkcjonujący, uczeń, który oprócz tego, że boryka się z trudnościami, często prezentuje również wybitne zdolności, które należy rozwijać. Szkoły ogólnodostępne są bardzo różnie są przygotowane na przyjęcie takich uczniów. W artykule znajdziesz wskazówki o czym należy pamiętać, jeżeli do szkoły został przyjęty uczeń z zespołem Aspergera.
Jedno z częściej zadawanych pytań związanych z kształceniem ucznia z niepełnosprawnością brzmi: ile wynosi dotacja na ucznia z orzeczeniem. Trzeba wiedzieć, że na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wysokość dotacji na ucznia z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego zależy od różnych czynników. Dowiedz się, co wpływa na wysokość dotacji na ucznia z niepełnosprawnością.
Uczeń z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim może mieć trudności w opanowaniu wiedzy i umiejętności przewidzianych w podstawie programowej kształcenia w technikum. Sprawdź, czy istnieją przesłanki, które uzasadniałyby odmowę przyjęcia do szkoły kształcącej w zawodzie ucznia z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.
Przepisy prawa oświatowego określają limity uczniów w oddziałach specjalnych. Często pojawia się jednak pytanie, czy może on zostać zwiększony, jeżeli jeden lub większa liczba uczniów posiada orzeczenie o potrzebie indywidualnego nauczania. Skoro uczniowie objęci indywidualnym nauczaniem nie uczęszczają na lekcje i zajęcia organizowane w szkole, to czy „zwalniają” miejsce dla dodatkowych osób?
Uczeń posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego nie ma zagwarantowanego miejsca w szkole ogólnodostępnej. Podobnie jak pozostali kandydaci podlega kryteriom rekrutacji dotyczących absolwentów klas ósmych szkoły podstawowej. Sprawdź, w jakich przypadkach możliwa jest odmowa przyjęcia ucznia z niepełnosprawnością do technikum.
Przepisy prawa oświatowego określają maksymalną liczbę uczniów w oddziale integracyjnym. Nie wskazują jednak ich minimalnej liczby. Czy to oznacza, że oddział integracyjny może istnieć nawet wtedy, gdy uczęszcza do niego tylko jeden uczeń z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego? Sprawdź, jaka jest minimalna liczna uczniów z niepełnosprawnością w oddziale integracyjnym w szkole ogólnodostępnej i przedszkolu z oddziałami integracyjnymi?
Przepisy prawa oświatowego przewidują możliwość promowania ucznia do klasy programowo wyższej w trakcie roku szkolnego. Należy jednak pamiętać, że chodzi o promowanie do kolejnej klasy, a nie np. o dwie klasy wyżej. Sprawdź, które przepisy i w jaki sposób regulują te kwestie.