Zwolnienie ucznia z nauki drugiego języka obcego nowożytnego jest możliwe na podstawie opinii wydanej przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną. Ważne jest jednak, aby taka potrzeba taka była wyrażona wprost. Z dokumentu musi wynikać, że zwolnienie jest potrzebne w danym momencie. Sprawdź szczegóły.
Uczeń z niepełnosprawnością może uczęszczać do szkoły przysposabiającej do pracy do prowadzone do końca roku szkolnego w tym roku kalendarzowym, w którym kończy 24 lata. Czy to oznacza, że kształcenie w szkole specjalnej przysposabiającej do pracy w rzeczywistości może zakończyć się przed ukończeniem 24 roku życia, zaś w innych przypadkach – do szkoły będzie uczęszczała osoba starsza?
Zdalne nauczanie w czasie pandemii okazało się wygodą formą dla uczniów objętych nauczaniem indywidualnym. Z tego względu na wniosek rodziców dziecka lub ucznia pełnoletniego realizacja kształcenia z wykorzystaniem metod i technik na odległość może odbywać się także w okresie stacjonarnego niefunkcjonowania jednostek systemu oświaty. Nauczanie indywidualne może być prowadzone w formie stacjonarnej (w domu ucznia) lub zdalnej. W przypadku realizacji tego zadania z wykorzystaniem metod i technik na odległość, konieczne jest poinformowanie odpowiednich organów o sposobie lub sposobach realizacji tych zajęć. Sprawdzamy z czego wynika ten obowiązek.
Przystępując do układania planu lekcji na nowe półrocze warto pamiętać o wymaganiach higienicznych i zdrowotnych dotyczących higieny procesów nauczania. Trzeba mieć bowiem świadomość, że plan lekcji może być przedmiotem zainteresowania sanepidu. Inspektorzy, w razie stwierdzenia nieprawidłowości, mogą wydać zalecenia do planu lekcji. Sprawdź szczegóły.
Zgodnie z przepisami prawa oświatowego, ocenianiu podlegają osiągnięcia edukacyjne oraz zachowanie ucznia. W przypadku braku możliwości ustalenia oceny klasyfikacyjnej z danego przedmiotu z powodu nieobecności ucznia przekraczającej połowę czasu przeznaczonego na te zajęcia, może zostać podjęta decyzja o jego nieklasyfikowaniu. Sprawdź czy ta zasada ma zastosowanie do wszystkich zajęć realizowanych przez ucznia, w tym zajęć rewalidacyjnych.
Decyzja o rozpoczęciu realizacji obowiązku szkolnego stanowi niejako decyzję ostateczną. Dziecko, które rozpocznie edukację w szkole podstawowej nie będzie już mogło mieć odroczonego obowiązku szkolnego. Ucznia nie można bowiem „cofnąć” ze szkoły do przedszkola. Sprawdź, jakie wsparcie zaoferować rodzicom w sytuacji, gdy u ich dziecka zostanie zdiagnozowana szkolna fobia, a odroczenie obowiązku szkolnego nie jest już możliwe.
Za kilka dni uczniowie ostatnich klas liceów ogólnokształcących i techników przystąpią do próbnych egzaminów maturalnych. Próbna matura w formule 2023 jest przeprowadzana już drugi raz. Jej celem jest pokazanie uczniom, jak będą wyglądały egzaminy majowe, a także – umożliwienie dokonania oceny aktualnego poziomu wiedzy i umiejętności. Próbne matury od lat budzą jednak dyskusję.
Uczeń objęty nauczaniem indywidualnym może uczestniczyć w wybranych zajęciach z klasą. Planując takie uczestnictwo w zajęciach należy jednak pamiętać, że nie mogą one zastąpić obowiązkowych zajęć edukacyjnych prowadzonych w ramach nauczania indywidualnego. Sprawdź, jak zorganizować obecność ucznia objętego nauczaniem indywidualnym na niektórych zajęciach w szkole.
Każdemu uczniowi, u którego stwierdzono taką potrzebę, należy dostosować wymagania edukacyjne do indywidualnych potrzeb. Najczęściej dostosowania dotyczą uczniów z orzeczeniem. Sprawdź, kiedy konieczne jest dostosowanie wymagań edukacyjnych dla ucznia z opinią poradni psychologiczno-pedagogicznej. Czy dostosowanie wymagań dotyczy wszystkich uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnym, także bez orzeczenia? Dowiedz się, jakie konsekwencje może ponieść nauczyciel, który mimo zaleceń, odmawia indywidualizowania pracy z uczniem.
Przepisy prawa oświatowego określają maksymalną liczbę uczniów z niepełnosprawnością w jednej klasie integracyjnej lub specjalnej. Takich regulacji nie ma natomiast w odniesieniu do klas ogólnodostępnych. Sprawdź, czy istnieją wytyczne dotyczące maksymalnej liczby uczniów posiadających orzeczenie w oddziale ogólnodostępnym. Jaki jest limit uczniów z orzeczeniem w klasie ogólnodostępnej?