Gdzie szukać pomocy? Do kogo się zgłosić? Czy przyznać się do porażki? Próbę odpowiedzi na te pytania znajdą Państwo w niniejszym artykule, który podpowie, co może zrobić wychowawca klasy, gdy problemy go przerastają.
W wielu szkołach uczniowie już w pierwszej klasie wskazują, które przedmioty będą realizować w zakresie rozszerzonym. Zdarza się jednak, że już w drugiej klasie chce zrezygnować z części z nich lub zastąpić je innymi. Czy jest to dopuszczalne? Jakie informacje wychowawca musi przekazać uczniom liceum ogólnokształcącego przed podjęciem decyzji?
Szkoła nie może pozostać obojętna na niepokojące symptomy w funkcjonowaniu ucznia. Każdy z pracowników, a w szczególności wychowawca jest zobowiązany do reagowania zgodnie z posiadanymi kompetencjami. Sprawdź, jakie są obowiązki wychowawcy w przypadku podejrzenia, że uczeń wychowuje się w rodzinie dysfunkcyjnej, upewnij się, że wiesz w jaki sposób szkoła powinna wspierać uczniów i pobierz wzory niezbędnych dokumentów!
Spożywanie alkoholu przez niepełnoletnich uczniów stanowi jeden z najpoważniejszych problemów, z którymi mierzą się wychowawcy. Dzieci i młodzież sięgają po alkohol nie tylko po zajęciach – coraz częściej zdarza się, że robią to podczas wycieczek, dyskotek, a nawet – w czasie przerw między lekcjami. Co musi zrobić wychowawca po stwierdzeniu, że jego podopieczny spożywał zakazany trunek?
W artykule podpowiadamy, jak tworzyć zasady, stosować nagrody, wyciągać konsekwencje, sprawnie interweniować i skutecznie konfrontować się z uczniem, aby skutecznie wpływać na ucznia i osiągać zamierzone efekty wychowawcze.
Co to jest pasja i czy warto ją mieć? Czy jesteś gotowy, by być wychowawcą z pasją? Co zrobić, by zostać wychowawcą z pasją i wytrwać w tej roli przez długie lata? Jeśli poszukujesz odpowiedzi na podobne pytania, może znajdziesz je właśnie w tym tekście.
Skąd czerpać energię do pracy wychowawczej, jak sobie pomóc i czy naprawdę nauczyciel musi być chodzącym ideałem bez prawa do błędu? Jeśli poszukujesz odpowiedzi na te i podobne pytania, może znajdziesz je właśnie w tym tekście.
Każdy z nas, wychowawców, zna uczniów „trudnych”. Taka etykietka często ciągnie się za dzieckiem przez kolejne etapy edukacyjne. Jak sobie poradzić w sytuacji, kiedy taka osoba znajdzie się w naszej klasie? Co, jeśli jest ich więcej? Co robić? Na pewno nie poddawać się. Jeden z motywujących przypadków opisano poniżej.
Sytuacje trudne, jak sobie z nimi radzić; co robić, by ich było jak najmniej? Dlaczego dzieci łamią normy? Czyja to wina, że przeklinają? Kto i kiedy buduje dziecięcy świat wartości? Dlaczego nie można zaczynać wychowywania zbyt późno? Na te i podobne pytania spróbuję odpowiedzieć w cyklu artykułów pod wspólnym tytułem „Czy ktoś potrafi zrozumieć dziecko?”.