Pytanie: Nauczyciel rozpoczął przygotowanie do zawodu w dniu 20 listopada 2024 r. – w tym dniu uzyskał pełne kwalifikacje. Do kiedy należy mu wypłacić świadczenie na start dla nauczyciela początkującego?
Pytanie: Nauczyciel zatrudniony jest w placówce nieferyjnej na czas nieokreślony w wymiarze 6/22. W związku z dostarczeniem orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego (w trakcie roku szkolnego) będzie prowadził zajęcia rewalidacyjne w wymiarze 2/22 godzin. Czy należy zawrzeć z nauczycielem drugą umowę o pracę czy sporządzić aneks do obecnej umowy?
Pytanie: Czy na wniosek dyrektora ośrodka pomocy społecznej dyrektor poradni psychologiczno-pedagogicznej ma obowiązek udzielenia informacji o dziecku objętym wsparciem oraz przekazania kserokopii o orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego?
Pytanie: Do klasy IV szkoły podstawowej uczęszcza dziecko z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego wydanym ze względu na diagnozę zespołu Aspergera. Orzeczenie zostało przyznane na cały drugi etap edukacyjny, czyli na 4 lata i na taki okres w szkole należy zatrudnić nauczyciela współorganizującego. Czy dyrektor może zatrudnić tego nauczyciela na podstawie jednej umowy na czas określony na całe cztery lata? Czy raczej należy co rok nawiązywać nowy stosunek pracy na czas określony?
Pytanie: Uczeń posiada opinię z poradni psychologiczno-pedagogicznej o dyskalkulii, jednak nie ma bezpośredniego zapisu o możliwości korzystania z kalkulatora podczas egzaminu ósmoklasisty. Czy w takiej sytuacji można przyznać uczniowi dostosowanie w postaci możliwości korzystania z kalkulatora prostego decyzją rady pedagogicznej?
Pytanie: Nauczyciel sprawował opiekę nad uczniami podczas tzw. nocowanki w szkole, która odbyła się z piątku na sobotę. W związku z tym przysługuje mu dodatkowy dzień wolny do odbioru. Kto decyduje o terminie dnia wolnego od pracy? Czy nauczyciel może wybrać go bez uzgodnienia terminu z dyrektorem?
Pytanie: Kopie których dokumentów z dokumentacji pedagoga i psychologa można przekazać rodzicowi ucznia korzystającego z pomocy psychologiczno-pedagogicznej? Uczeń nie posiada orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego.