Pytanie: Nauczyciel pracuje w dwóch szkołach jednocześnie, w obu zatrudniony jest w pełnym wymiarze czasu pracy na czas nieokreślony i w obu szkołach spełnia warunki do uzyskania urlopu na poratowanie zdrowia. Czy urlop dla poratowania zdrowia może być mu udzielony jednocześnie w obu szkołach?
Pytanie: Czy wracając do pracy po urlopie macierzyńskim i rodzicielskim mam obowiązek od razu przystąpić do odbywania stażu na nauczyciela mianowanego, czy mogę jeszcze w tym roku nie przystępować do tego, a rozpocząć w następnym roku szkolnym? Jestem nauczycielem kontraktowym po skróconym stażu (12 miesięcy), co oznacza, że staż na nauczyciela mianowanego będzie trwał 9 miesięcy. Zatem jeśli rozpoczęłabym go od roku szkolnego 2025/26 to zmieściłabym się w ramach czasowych dot. Uzyskania stopnia do 2027.
Pytanie: Czy nauczyciele z niepełnosprawnościami (osoby niesłyszące lub niewidome), muszą obowiązkowo awansować na stopień nauczyciela mianowanego, aby móc pozostać zatrudnionymi w szkołach publicznych? Jakie wsparcie lub alternatywne kryteria mogłyby obowiązywać w przypadku nauczycieli pracujących w szkołach specjalnych, którzy ze względu na swoją niepełnosprawność mogą odczuwać trudności w przyswajaniu przepisów prawnych i stres związany z egzaminami przed komisją? Czy istnieją rozwiązania dostosowane do specyfiki pracy tych nauczycieli?
Pytanie: Nauczyciel został zatrudniony od 1 września 2023 do 31 sierpnia 2024 r. za zgodą organu sprawującego nadzór pedagogiczny (na podstawie art. 10 ust. 9 ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela). Dyrektor chce przedłużyć umowę z nauczycielem, który w trakcie roku szkolnego nabył wymagane kwalifikacje, posiada również przygotowanie pedagogiczne. Na jaki okres należy z nim podpisać umowę o pracę? Czy należy go potraktować jako nauczyciela początkującego, rozpoczynającego awans zawodowy? Czy i w jaki sposób uwzględnić okres zatrudnienia od 1 września 2023 do 31 sierpnia 2024 r.?
Pytanie: Czy rodzic, który złożył odwołanie od orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego do kuratorium oświaty (za pośrednictwem właściwej poradni) może to odwołanie wycofać?
Pytanie: Rodzic dziecka otrzymuje jeden egzemplarz oryginału orzeczenia bądź opinii z poradni psychologiczno-pedagogicznej. Oryginał dostarcza do sekretariatu szkoły. Dokument ten podlega kontroli z Urzędu Skarbowego. Urząd Skarbowy honoruje wyłącznie oryginały takich dokumentów. Czy dyrektor szkoły ma obowiązek wydania rodzicowi tego oryginału, jeżeli ten przenosi dziecko do innej szkoły? Czy raczej pozostaje on w aktach ucznia, biorąc pod uwagę fakt, że Urząd Skarbowy kontroluje dokumenty do 5 lat wstecz?
Pytanie: Ukończyłem kolegium nauczycielskie w 2018 roku, edukacja przedszkolna i wczesnoszkolna. Czy mogę być nauczycielem wspomagającym, jeśli jeszcze nie ukończyłem studiów lub kursu kwalifikacyjnego w zakresie pedagogiki specjalnej?
Pytanie: W szkole stosowany jest punktowy system oceniania zachowania. Czy można wprowadzić do statutu regulację, zgodnie z którą uczniowie nieposiadający określonej liczny punktów nie mogą uczestniczyć w wycieczkach i wyjściach szkolnych (np. do kina)?