Każdy pracownik zatrudniony co najmniej 6 miesięcy ma prawo do urlopu wychowawczego w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Zasady wykorzystania urlopu wychowawczego różnią się jednak w przypadku pracowników wychowujących dzieci z niepełnosprawnością – dotyczy to także nauczycieli.
Przyjęcie dziecka posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego zobowiązuje przedszkole do realizacji zaleceń zawartych w orzeczeniu. Należy pamiętać, że powierzenie nauczycielowi prowadzenia zajęć rewalidacyjnych jest możliwe, jeżeli posiada on odpowiednie kwalifikacje. A co, jeżeli nauczyciel rozpoczął już odpowiednie studia, ale nie posiada jeszcze dyplomu?
Charakter pracy logopedy często wyklucza możliwość zachowania bezpiecznej odległości między uczniem i nauczycielem. Z całą pewnością nie jest także możliwe pracowanie w maseczce. Jak zatem organizować zajęcia, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo tak nauczycielowi, jak i dzieciom i młodzieży?
Decyzje o zatrudnieniu od 1 września specjalistów zwykle zapadają na kilka tygodni przed rozpoczęciem roku szkolnego. W tym roku zaplanowanie rozpoczęcia pracy wraz z początkiem roku szkolnego okazało się szczególnie trudne – na każdego, nawet zdrowego nauczyciela, z dnia na dzień może zostać nałożony nakaz poddania się obowiązkowej kwarantannie. Czy dyrektor może zatrudnić nauczyciela, który w dniu 1 września 2020 r. jest objęty kwarantanną?
Organizacja konsultacji dla uczniów oraz absolwentów przystępujących w tym roku do matury, jakkolwiek oceniana pozytywnie, budzi wiele kontrowersji. Wielu dyrektorów uważa, że takie konsultacje są realizowane jako tzw. inne zadania statutowe i przeznaczone na nie godziny nie wliczają się do pensum. Dowiedz się, czy jest to właściwa interpretacja przepisów.
Coraz więcej nauczycieli, w szczególności specjalistów, łączy zatrudnienie w kilku szkołach lub placówkach. Sprawdź czy dyrektor szkoły mimo to może przydzielać im godziny doraźnych zastępstw wiedząc, że będzie to kolidowało z pracą w drugiej.
Wielu nauczycieli w chwili podjęcia decyzji o przejściu na emeryturę pozostaje w zatrudnieniu w dwóch lub nawet trzech placówkach. Czy w takim przypadku nauczycielowi przechodzącemu na emeryturę należy się odprawa emerytalna z każdego miejsca pracy?
Problemy dotyczące narządu głosu u nauczycieli występują częściej niż w innych grupach zawodowych. Niekiedy prowadzą do trwałych zmian, uniemożliwiając wykonywanie zawodu. Jakie są przyczyny zaburzeń głosu, po jakich objawach można rozpoznać problem, jak mu zapobiegać i leczyć?
Artykuł umożliwia zapoznanie się z wizją dobrej pracy wychowawcy z uczniami z perspektywy dyrektora. Jest próbą odpowiedzi na pytanie – na jakie problemy powinien zwrócić uwagę nauczyciel rozpoczynający pracę na tym stanowisku? Porady i wskazówki wieloletniego dyrektora pomagają w unikaniu błędów wynikających z braku doświadczenia.