Organizując kształcenie specjalne dla ucznia z orzeczeniem dyrektor może stanąć przed koniecznością przydzielenia do prowadzenia zajęć rewalidacyjnych nauczycielowi wspomagającemu. Sprawdź, czy prowadzenie zajęć indywidualnych i współorganizowanie kształcenia przez tego samego nauczyciela jest zgodne z prawem.
Nauczyciele wykonujący obowiązki w ramach godzin ponadwymiarowych muszą być przygotowani na to, że nie zawsze otrzymają pełne wynagrodzenie za ich realizację. Tak stanie się w sytuacji, gdy w czasie zajęć świetlicowych na świetlicy faktycznie nie będzie przebywał w świetlicy. Sprawdź, jak ustala się wynagrodzenie wychowawcy świetlicy po opuszczeniu szkoły przez ostatniego ucznia.
Od 5 grudnia 2020 r. obowiązuje przepis stanowiący, że w okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii pracownicy i inne osoby zatrudnione, poddane obowiązkowej izolacji w warunkach domowych, mogą świadczyć w trybie pracy zdalnej pracę określoną w umowie i otrzymywać z tego tytułu wynagrodzenie.
Roczne sprawozdanie z zajęć prowadzonych z dzieckiem posiadającym orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego powinno mieć formę ilościowo-jakościową. Warto pamiętać, że formą takiego sprawozdania może być wielospecjalistyczna ocena funkcjonowania ucznia. Na co zwrócić szczególną uwagę podczas opracowywania podsumowania pracy z uczniem posiadającym orzeczenie?
W związku z tym, że część zajęć dla wybranych grup uczniów może być obecnie prowadzona stacjonarnie w szkole (w bezpośrednim kontakcie ucznia z nauczycielem) wielu pedagogów szkolnych musi przebywać na terenie placówki. Nie zawsze jednak wszystkie zajęcia w ramach pensum są realizowane w szkole. Sprawdź, czy dyrektor szkoły może zgodzić się na pracę pedagoga w systemie hybrydowym, czyli częściowo w szkole, częściowo poza miejscem stałego jej wykonywania.
Nauczyciele wykonujący pracę zdalną w większości wykorzystują do tego celu prywatny sprzęt komputerowy, a wszyscy zużywają energię elektryczną naliczaną na prywatne rachunki. Nie ulega wątpliwości, że kilka miesięcy prowadzenia zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość spowodowało podwyższenie miesięcznych opłat. Czy udowodnienie tego faktu może stanowić podstawę do otrzymania ekwiwalentu?
Indywidualne nauczanie organizuje się na czas określony wskazany w orzeczeniu o potrzebie indywidualnego nauczania. Po dostarczeniu do szkoły orzeczenia, dyrektor przydziela poszczególnym nauczycielom godziny zajęć z uczniem. Ich sytuacja zmieni się po upływie czasu, na jaki wydano orzeczenie, ale także w przypadku zawieszenia organizacji nauczania indywidualnego. Takie zawieszenie pociąga za sobą skutki dla nauczycieli, którym dyrektor powierzył prowadzenia zajęć, a także – zobowiązuje do wprowadzenia zmian w arkuszu organizacyjnym.
W większości szkół nauczyciele specjaliści mają obowiązek sporządzania półrocznego i rocznego sprawozdania ze swojej pracy. Realizacja tego zadania wymaga uwzględnienia konkretnych informacji o konkretnych uczniach. Sprawdź, czy mogą zostać one ujawnione radzie pedagogicznej czy należy raczej pamiętać o ich anonimizacji.
Nałożenie na nauczyciela kwarantanny może nastąpić właściwie w każdym momencie. W przypadku nauczycieli zatrudnionych w placówkach nieferyjnych, takich jak np. przedszkole czy poradnia psychologiczno-pedagogiczna może więc mieć miejsce także w czasie korzystania z urlopu wypoczynkowego.
Nauczyciel na którego nałożono kwarantannę i w czasie jej trwania nie wykonuje pracy, jest uprawniony do wynagrodzenia, jakie otrzymuje się w przypadku niezdolności do pracy. Czy dotyczy to tylko dni, w które pracowałby, gdyby nie skierowano go na kwarantannę?