Indywidualne nauczanie organizuje się na czas określony wskazany w orzeczeniu o potrzebie indywidualnego nauczania. Po dostarczeniu do szkoły orzeczenia, dyrektor przydziela poszczególnym nauczycielom godziny zajęć z uczniem. Ich sytuacja zmieni się po upływie czasu, na jaki wydano orzeczenie, ale także w przypadku zawieszenia organizacji nauczania indywidualnego. Takie zawieszenie pociąga za sobą skutki dla nauczycieli, którym dyrektor powierzył prowadzenia zajęć, a także – zobowiązuje do wprowadzenia zmian w arkuszu organizacyjnym.
W większości szkół nauczyciele specjaliści mają obowiązek sporządzania półrocznego i rocznego sprawozdania ze swojej pracy. Realizacja tego zadania wymaga uwzględnienia konkretnych informacji o konkretnych uczniach. Sprawdź, czy mogą zostać one ujawnione radzie pedagogicznej czy należy raczej pamiętać o ich anonimizacji.
Nałożenie na nauczyciela kwarantanny może nastąpić właściwie w każdym momencie. W przypadku nauczycieli zatrudnionych w placówkach nieferyjnych, takich jak np. przedszkole czy poradnia psychologiczno-pedagogiczna może więc mieć miejsce także w czasie korzystania z urlopu wypoczynkowego.
Nauczyciel na którego nałożono kwarantannę i w czasie jej trwania nie wykonuje pracy, jest uprawniony do wynagrodzenia, jakie otrzymuje się w przypadku niezdolności do pracy. Czy dotyczy to tylko dni, w które pracowałby, gdyby nie skierowano go na kwarantannę?
Nauczyciele pracujący zdalnie spędzają przed ekranem komputera większość czasu przeznaczonego na realizację pensum dydaktycznego. W związku z tym wydaje się, że są uprawnieni do otrzymania dofinansowania na zakup okularów. Sprawdź, jak tę kwestię reguluje prawo.
Życie weryfikuje obecnie wiele poprzednich domowych ustaleń. Od początku września mieliśmy nadzieję, że wiosenne zamknięcie szkół już się nie powtórzy. Z drugiej strony jednak, większość z nas spodziewała się takiego scenariusza. Obecnie, jak w czasach pierwszego lockdownu, wielu rodziców jest zmuszonych do pracy zdalnej z domu, dzieci nie chodzą do szkół i na zajęcia pozalekcyjne. Przywrócono zdalne nauczanie, a uczniowie po kilku miesiącach oddechu, znów spędzają przed ekranami wiele godzin dziennie.
Nauczyciel, który w czasie zawieszenia funkcjonowania szkół spowodowanego stanem epidemii nie wywiązuje się z realizacji zajęć z wykorzystaniem technik na odległość, narusza podstawowy obowiązek pracowniczy i może zostać pociągnięty do odpowiedzialności.
Jakie ma możliwości dyrektor szkoły aby zapewnić ciągłość nauki? W związku z rozszerzającą się epidemią COVID-19 coraz więcej nauczycieli przebywa na zwolnieniach lekarskich lub kwarantannach. Mimo to zajęcia w szkołach odbywają się – realizowane jest nauczanie stacjonarne lub zdalne.
Na coraz większą liczbę nauczycieli nakładany jest obowiązek poddania się kwarantannie. Niezdolność do pracy z tym związana pociąga za sobą skutki finansowe dla nauczyciela. Są one tym bardziej dotkliwe, gdy nauczyciel dowiaduje się o objęciu kwarantanną w danym dniu już po jego przepracowaniu. Takie sytuacje nie należą do rzadkości.