W uzasadnionych przypadkach dyrektor szkoły może zatrudnić do prowadzenia zajęć osobę niebędącą nauczycielem. Czy taki pracownik może prowadzić więcej godzin, niż przewiduje Karta Nauczyciela? Sprawdź, czy można przydzielać godziny ponadwymiarowe dla osoby zatrudnionej na podstawie art. 15 Prawa oświatowego. Dowiedz się, które przepisy mają zastosowanie do wymiaru godzin zajęć osoby niebędącej nauczycielem.
Przedszkole, jeżeli spełnia warunki, może rozpocząć prowadzenie wwrd w trakcie roku szkolnego. W celu zorganizowania wczesnego wspomagania rozwoju dziecka konieczne będzie przydzielenie specjalistom dodatkowych zajęć przez dyrektora przedszkola. Sprawdź, w jakiej formie powinno nastąpić przydzielenie specjalistom dodatkowych godzin na wwrd.
W artykule Wynagrodzenie nauczyciela na kwarantannie wyjaśnialiśmy, jak obliczana jest wysokość wynagrodzenia nauczyciela w czasie kwarantanny. Przypominamy – to czy nauczyciel może w tym czasie pracować zdalnie jest uzależnione od trybu, w jakim pracuje szkoła. Jednak nie jest to jedyny warunek – sprawdź, kto musi wyrazić zgodę na pracę nauczyciela w czasie kwarantanny.
Wielu nauczycieli zastanawia się, czy otrzyma wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe niezrealizowane w Dniu Edukacji Narodowej. Podobne wątpliwości dotyczą również dni, w których odbywa się uroczyste rozpoczęcie lub zakończenie roku szkolnego. W tych dniach nauczyciel jest przecież w pracy, a zajęć nie realizuje z przyczyn obiektywnych.
Gwarantowanych dodatek za pełnienie funkcji wychowawcy w wysokości nie niższej niż 300 zł nie dotyczy wszystkich nauczycieli zatrudnionych na stanowisku o takiej nazwie. Sprawdź, czy przysługuje on wychowawcom zatrudnionym specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych.
W uzasadnionych przypadkach w przedszkolu może zostać zatrudniona osoba, która nie jest nauczycielem. Może ona prowadzić wyłącznie zajęcia rozwijające zainteresowania. Warunkiem jest posiadanie kwalifikacji uznanych przez dyrektora za odpowiednie do prowadzenia danych zajęć. Czy przyjęcie do pracy na podstawie art. 15 ustawy z 14 grudnia 2021 r. Prawo oświatowe uprawnia do otrzymania dodatku motywacyjnego? Sprawdź, które przepisy dotyczące wynagrodzenia za pracę odnoszą się do osób niebędących nauczycielem.
Co roku nauczycielom przyznawana jest tzw. nagroda dyrektora szkoły. Wydaje się, że nabycie prawa do nagrody dotyczy tylko nauczycieli czynnie świadczących pracę w dniu jej wypłaty. Nie jest to jednak zasada. W artykule wyjaśniamy, czy wypłata nagrody dotyczy również nauczycieli przebywających na urlopie dla poratowania zdrowia.
W zaleceniach z poradni wskazuje się na konieczność udziału dziecka w zajęciach rozwijających kompetencje emocjonalno-społeczne. Innym razem pojawia się zalecenie organizowania treningu umiejętności społecznych. Czy nazwy te są stosowane zamiennie, czy raczej oznaczają coś innego? Czy TUS dotyczy pomocy psychologiczno-pedagogicznej?
Nauczyciele, którym przysługuje prawo do urlopu uzupełniającego, nie zawsze chcą korzystać z niego w jednej części. Często woleliby, aby udzielać im go w dniach, ale nie zawsze dyrektor wyrażana to zgodę. Odmowę uzasadnia się dezorganizacją pracy szkoły czy przedszkola oraz tym, że łatwiej jest zorganizować zastępstwo na całą długość urlopu. Sprawdź, czy urlop uzupełniający można dzielić na części?
Do prowadzenia zajęć nauczania indywidualnego konieczne jest legitymowanie się odpowiednimi kwalifikacjami. W razie wątpliwości dotyczących uprawnień warto przeanalizować treści określone w suplemencie do dyplomu, a w razie jego braku – w indeksie ze studiów. Informacje należy porównać z treściami programowymi przedmiotów, których ma uczyć nauczyciel. Sprawdź, czy kwalifikacje do prowadzenia zajęć w ramach nauczania indywidualnego różnią się od kwalifikacji nauczyciela przedmiotów szkolnych.