Ze względu na to, że stanowisko pedagoga jest stanowiskiem zupełnie nowym stanowiskiem, pojawia się wokół niego wiele pytań. Jedne z najczęściej zadawanych dotyczą tego, ile trwa godzina pracy oraz ile trwa godzina zajęć prowadzonych przez pedagoga specjalnego. Sprawdź, co na to przepisy.
Od 1 września 2019 r. każdy nauczyciel może podjąć dodatkowe zatrudnienie w innej szkole bez konieczności uzyskania zgody dyrektora szkoły. Nauczyciel, który chce podjąć dodatkową pracę nie musi w ogóle informować o tym dyrektora szkoły, w której jest już zatrudniony.
Nauczyciele zatrudnieni na stanowisku pedagoga szkolnego często pytają, jakie badania przesiewowe wśród uczniów powinni przeprowadzić oraz jakie narzędzia wykorzystywać do tego celu. Poznaj odpowiedź eksperta.
Jeżeli wejdzie w życie zapowiadana nowelizacja ustawy Karta Nauczyciela, to pierwsza umowa o pracę z nowo zatrudnianym nauczycielem będzie zawierana na czas określony, na okres dwóch lat. Mimo że okres przygotowania do zawodu ma trwać cztery lata, nie ma podstaw do zawarcia umowy na taki okres. Sprawdź szczegóły.
W przedszkolach i szkołach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego pomoc nauczyciela jest pracownikiem samorządowym, Oznacza to, że zatrudnienie na tym stanowisku odbywa się na zasadach określonych w ustawie z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych. To z kolei wyklucza możliwość zawierania niektórych, powszechnie stosowanych rodzajów umów o prace. W szkołach i przedszkolach samorządowych pomoc nauczyciela nie może być zatrudniona na okres próbny. Sprawdź, na podstawie jakiej umowy można zatrudnić pomoc nauczyciela.
Nauczyciele, którzy prowadzą zajęcia rewalidacyjne z uczniami posiadającymi orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego nie muszą legitymować się przygotowaniem w zakresie pedagogiki specjalnej. Musi on natomiast posiadać przygotowanie w zakresie rodzaju niepełnosprawności ucznia. Sprawdź szczegóły.
Zajęcia rewalidacyjne z uczniami z niepełnosprawnością mogą prowadzić nauczyciele posiadający kwalifikacje w zakresie odpowiednim do niepełnosprawności uczniów. Jakie kwalifikacje powinien posiadać nauczyciel prowadzący zajęcia rozwijające kompetencje emocjonalno-społeczne z uczniem z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na zespół Aspergera?
Opracowanie programu zajęć prowadzonych przez specjalistę jest jednym z najważniejszych zadań do wykonania na początku pracy z uczniem. Specjaliści zaangażowani w udzielanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej oraz realizację kształcenia specjalnego powinni zaplanować swoje działania w formie programu. Sprawdź, jak przygotować ten program, co w nim uwzględnić.
Planowana nowelizacja Karty Nauczyciela przewiduje wyodrębnienie, w ramach czasu pracy nauczyciela, tzw. godziny dostępności w szkole. Jakie zadania będzie realizował nauczyciel w ramach tej godziny? Czy obowiązek ten będzie dotyczył wszystkich – w tym również nauczycieli wspomagających i specjalistów? Analizujemy przepisy dotyczące planowanych zmian w Karcie Nauczyciela.
Rządowy program „Za życiem” może być realizowany przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną. Poradnia taka może być wyznaczona jako wiodący ośrodek koordynacyjno-rehabilitacyjno-opiekuńczy. Sprawdź, na jakiej podstawie zatrudnić specjalistę – nauczyciela pedagoga w publicznej poradni.