Nie ma przeszkód, aby jeden nauczyciel prowadził z uczniem zajęcia rewalidacyjne oraz zajęcia specjalistyczne za zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Sprawdź, ile programów zajęć musi opracować i realizować nauczyciel, który prowadzi z uczniem różne zajęcia.
Wielu nauczycieli w ramach doskonalenia zawodowego uczestniczy w kursach i szkoleniach. Należy pamiętać, że o ile większość z nich przekłada się na faktyczne podniesienie poziomu wiedzy i umiejętności, o tyle nie wpływa na podniesienie kwalifikacji. Z dużą ostrożnością należy traktować w szczególności tzw. kursy kompetencji ogólnych dotyczące wybranego rodzaju niepełnosprawności. Sprawdź, czy ukończenie kilkudziesięciu godzin kursu daje uprawnienia do prowadzenia zajęć rewalidacyjnych.
Przepisy zobowiązują dyrektora szkoły do realizowania zadań związanych z nadzorem pedagogicznym m.in. poprzez obserwowanie prowadzonych przez nauczycieli zajęć. Jednocześnie jednak, nie określają, w jakim terminie od przeprowadzonej obserwacji dyrektor powinien omówić je z nauczycielem. Czy to oznacza, że omówienie obserwowanej lekcji nie jest obowiązkowe? Choć nie wynika to wprost z przepisów, dyrektor powinien omówić z nauczycielem swoje spostrzeżenia i wnioski. Sprawdź dlaczego.
Szkoła ma obowiązek zorganizowania zajęć rewalidacyjnych dla ucznia, który ze względu na słabe widzenie otrzymał orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Czy takie zajęcia może prowadzić tylko tyflopedagog? Sprawdź, kto może prowadzić zajęcia rewalidacyjne dla dziecka słabowidzącego.
Nauczycielem religii może zostać osoba posiadająca kwalifikacje określone przepisami szczególnymi. Co więcej, dodatkowe wymagania dotyczą nauczycieli religii w szkołach specjalnych. Sprawdź, jakie warunki należy spełniać, aby zgodnie z wymogami prowadzić zajęcia z religii w szkole.
Nauczyciel, który pracuje z „trudną” klasą integracyjną, powinien mieć zapewnioną pomoc nauczyciela wspomagającego. Jeżeli nauczyciel ten jest długotrwale nieobecny, trzeba zapewnić wsparcie innego specjalisty wyznaczonego przez dyrektora szkoły. Czy dopuszczalna jest sytuacja, w której klasa integracyjna funkcjonuje bez nauczyciela współorganizującego kształcenie?
Wielu nauczycieli z obawy o swój stan zdrowia wnioskuje do dyrektorów o możliwość świadczenia pracy zdalnej, co oznacza prowadzenie zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. O możliwość wykonywania pracy w ten sposób wnioskują w szczególności specjaliści zatrudnieni w niepełnym wymiarze czasu pracy, którzy w przedszkolu lub szkole prowadzą tylko kilka godzin zajęć tygodniowo.
Nauczyciel od stycznia 2022 roku zarobki nauczyciela nie mogą być niższe niż minimalne wynagrodzenie. To z kolei zostało ustalone na poziomie 3010 złotych. Pojawia się jednak problem. Pensje niektórych nauczycieli będą niższe od płacy minimalnej. Tak będzie np. w przypadku nauczyciela stażysty bez przygotowania pedagogicznego. Sprawdź, jak należy rozwiązać ten problem.
Każdy nauczyciel, w tym specjalista, może skorzystać ze zwolnienia z tytułu opieki nad dzieckiem w wieku do lat 14. Zwolnienie to przysługuje z zachowaniem wynagrodzenia, w wymiarze 2 dni na rok kalendarzowy. Sprawdź, w jakich przypadkach nauczycielowi przysługują 2 dni wolne na opiekę nad dzieckiem. Dowiedz się, czy skorzystanie z dni wolnych z tytułu opieki może doprowadzić do utraty trzynastki za 2021 rok.
Nauczyciele zatrudnieni w szkołach samorządowych mają prawo do korzystania z dwóch dni opieki nad dzieckiem. Prawo to nie wynika jednak z Kodeksu pracy, ale z Karty Nauczyciela. To z kolei oznacza, że ich uprawnienie kształtuje się nieco inaczej niż w powszechnym prawie pracy. Sprawdź, według jakich zasad udzielana jest opieka nad dziećmi dla nauczycieli.