Do form pomocy psychologiczno-pedagogicznej w przedszkolu i szkole należą m.in. konsultacje i warsztaty. Przepisy nie precyzują jednak, którzy nauczyciele i specjaliści powinni prowadzić je w ramach obowiązującego ich pensum. Ekspertka wyjaśnia, kto prowadzi konsultacje i warsztaty w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
Od kilku lat nauczyciele rozpoczynający pracę w zawodzie, zamiast zasiłku na zagospodarowanie otrzymują tzw. świadczenie na start. Komu przysługuje ono po zmianach w przepisach dotyczących stopni awansu zawodowego?? Czy wypłaca się je tylko nauczycielom, z którymi stosunek pracy nawiązano we wrzeniu? Czy mogą otrzymać go ci, którzy stopień awansu nauczyciela kontraktowego uzyskali w szkole niepublicznej, przez co nigdy z tego dodatku nie skorzystali? Na te oraz inne pytania odpowiadają eksperci.
Od 1 września 2019 r. okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony zawartej w przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie tych umów między tymi samymi stronami stosunku pracy, nie może przekraczać 36 miesięcy. Zasada ta dotyczy wszystkich nauczycieli – w tym również nauczycieli religii.
Zatrudnienie psychoterapeuty w poradni psychologiczno-pedagogicznej jest możliwe. Trzeba jednak pamiętać, że osoba ta musi – oprócz szkolenia w zakresie psychoterapii, posiada również przygotowanie pedagogiczne. Sprawdź szczegóły.
Zapewnienie uczniom z niepełnosprawnością opieki i możliwości pobierania nauki oraz realizowania zindywidualizowanego procesu kształcenia wpisuje się w podstawowe cele systemu oświaty. Za właściwą organizację kształcenia, opieki i wychowania odpowiada dyrektor placówki, który zgodnie z przepisami musi lub może zatrudnić dodatkową kadrę. W artykule wyjaśniono, w których przypadkach istnieje obowiązek, a w którym możliwość zatrudnienia w szkole nauczyciela wspomagającego, specjalisty i pomocy nauczyciela, a także omówiono status prawny i warunki zatrudnienia tych osób.
Ze względu na to, że stanowisko pedagoga jest stanowiskiem zupełnie nowym stanowiskiem, pojawia się wokół niego wiele pytań. Jedne z najczęściej zadawanych dotyczą tego, ile trwa godzina pracy oraz ile trwa godzina zajęć prowadzonych przez pedagoga specjalnego. Sprawdź, co na to przepisy.
Od 1 września 2019 r. każdy nauczyciel może podjąć dodatkowe zatrudnienie w innej szkole bez konieczności uzyskania zgody dyrektora szkoły. Nauczyciel, który chce podjąć dodatkową pracę nie musi w ogóle informować o tym dyrektora szkoły, w której jest już zatrudniony.
Nauczyciele zatrudnieni na stanowisku pedagoga szkolnego często pytają, jakie badania przesiewowe wśród uczniów powinni przeprowadzić oraz jakie narzędzia wykorzystywać do tego celu. Poznaj odpowiedź eksperta.
Jeżeli wejdzie w życie zapowiadana nowelizacja ustawy Karta Nauczyciela, to pierwsza umowa o pracę z nowo zatrudnianym nauczycielem będzie zawierana na czas określony, na okres dwóch lat. Mimo że okres przygotowania do zawodu ma trwać cztery lata, nie ma podstaw do zawarcia umowy na taki okres. Sprawdź szczegóły.
W przedszkolach i szkołach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego pomoc nauczyciela jest pracownikiem samorządowym, Oznacza to, że zatrudnienie na tym stanowisku odbywa się na zasadach określonych w ustawie z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych. To z kolei wyklucza możliwość zawierania niektórych, powszechnie stosowanych rodzajów umów o prace. W szkołach i przedszkolach samorządowych pomoc nauczyciela nie może być zatrudniona na okres próbny. Sprawdź, na podstawie jakiej umowy można zatrudnić pomoc nauczyciela.