Nauczyciele pracujący zdalnie spędzają przed ekranem komputera większość czasu przeznaczonego na realizację pensum dydaktycznego. W związku z tym wydaje się, że są uprawnieni do otrzymania dofinansowania na zakup okularów. Sprawdź, jak tę kwestię reguluje prawo.
Życie weryfikuje obecnie wiele poprzednich domowych ustaleń. Od początku września mieliśmy nadzieję, że wiosenne zamknięcie szkół już się nie powtórzy. Z drugiej strony jednak, większość z nas spodziewała się takiego scenariusza. Obecnie, jak w czasach pierwszego lockdownu, wielu rodziców jest zmuszonych do pracy zdalnej z domu, dzieci nie chodzą do szkół i na zajęcia pozalekcyjne. Przywrócono zdalne nauczanie, a uczniowie po kilku miesiącach oddechu, znów spędzają przed ekranami wiele godzin dziennie.
Nauczyciel, który w czasie zawieszenia funkcjonowania szkół spowodowanego stanem epidemii nie wywiązuje się z realizacji zajęć z wykorzystaniem technik na odległość, narusza podstawowy obowiązek pracowniczy i może zostać pociągnięty do odpowiedzialności.
Jakie ma możliwości dyrektor szkoły aby zapewnić ciągłość nauki? W związku z rozszerzającą się epidemią COVID-19 coraz więcej nauczycieli przebywa na zwolnieniach lekarskich lub kwarantannach. Mimo to zajęcia w szkołach odbywają się – realizowane jest nauczanie stacjonarne lub zdalne.
Na coraz większą liczbę nauczycieli nakładany jest obowiązek poddania się kwarantannie. Niezdolność do pracy z tym związana pociąga za sobą skutki finansowe dla nauczyciela. Są one tym bardziej dotkliwe, gdy nauczyciel dowiaduje się o objęciu kwarantanną w danym dniu już po jego przepracowaniu. Takie sytuacje nie należą do rzadkości.
Każdy pracownik zatrudniony co najmniej 6 miesięcy ma prawo do urlopu wychowawczego w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Zasady wykorzystania urlopu wychowawczego różnią się jednak w przypadku pracowników wychowujących dzieci z niepełnosprawnością – dotyczy to także nauczycieli.
Przyjęcie dziecka posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego zobowiązuje przedszkole do realizacji zaleceń zawartych w orzeczeniu. Należy pamiętać, że powierzenie nauczycielowi prowadzenia zajęć rewalidacyjnych jest możliwe, jeżeli posiada on odpowiednie kwalifikacje. A co, jeżeli nauczyciel rozpoczął już odpowiednie studia, ale nie posiada jeszcze dyplomu?
Charakter pracy logopedy często wyklucza możliwość zachowania bezpiecznej odległości między uczniem i nauczycielem. Z całą pewnością nie jest także możliwe pracowanie w maseczce. Jak zatem organizować zajęcia, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo tak nauczycielowi, jak i dzieciom i młodzieży?
Decyzje o zatrudnieniu od 1 września specjalistów zwykle zapadają na kilka tygodni przed rozpoczęciem roku szkolnego. W tym roku zaplanowanie rozpoczęcia pracy wraz z początkiem roku szkolnego okazało się szczególnie trudne – na każdego, nawet zdrowego nauczyciela, z dnia na dzień może zostać nałożony nakaz poddania się obowiązkowej kwarantannie. Czy dyrektor może zatrudnić nauczyciela, który w dniu 1 września 2020 r. jest objęty kwarantanną?