Organizacja konsultacji dla uczniów oraz absolwentów przystępujących w tym roku do matury, jakkolwiek oceniana pozytywnie, budzi wiele kontrowersji. Wielu dyrektorów uważa, że takie konsultacje są realizowane jako tzw. inne zadania statutowe i przeznaczone na nie godziny nie wliczają się do pensum. Dowiedz się, czy jest to właściwa interpretacja przepisów.
Coraz więcej nauczycieli, w szczególności specjalistów, łączy zatrudnienie w kilku szkołach lub placówkach. Sprawdź czy dyrektor szkoły mimo to może przydzielać im godziny doraźnych zastępstw wiedząc, że będzie to kolidowało z pracą w drugiej.
Wielu nauczycieli w chwili podjęcia decyzji o przejściu na emeryturę pozostaje w zatrudnieniu w dwóch lub nawet trzech placówkach. Czy w takim przypadku nauczycielowi przechodzącemu na emeryturę należy się odprawa emerytalna z każdego miejsca pracy?
Problemy dotyczące narządu głosu u nauczycieli występują częściej niż w innych grupach zawodowych. Niekiedy prowadzą do trwałych zmian, uniemożliwiając wykonywanie zawodu. Jakie są przyczyny zaburzeń głosu, po jakich objawach można rozpoznać problem, jak mu zapobiegać i leczyć?
Artykuł umożliwia zapoznanie się z wizją dobrej pracy wychowawcy z uczniami z perspektywy dyrektora. Jest próbą odpowiedzi na pytanie – na jakie problemy powinien zwrócić uwagę nauczyciel rozpoczynający pracę na tym stanowisku? Porady i wskazówki wieloletniego dyrektora pomagają w unikaniu błędów wynikających z braku doświadczenia.
Nauczyciel, któremu powierzono opiekę nad klasą, musi mieć świadomość, że odtąd będzie nie tylko nauczycielem przedmiotu, ale również wychowawcą, a to wiąże się z koniecznością sprostania wielu obowiązkom i wcielenia się w wiele ról. Jakie zadania czekają wychowawcę? Tego dowiesz się z artykułu.
Przed ustaleniem oceny dorobku zawodowego nauczyciela kończące staż zasięga się opinii rady rodziców. Sprawdź, czy z odpowiednim wnioskiem powinien wystąpić nauczyciel? W jakim terminie należy to zrobić? Dowiedz się, czy brak opinii zablokuje awans zawodowy.
Nauczyciel ma obowiązek zachowania tajemnicy rady pedagogicznej. Uczniowie i ich problemy dydaktyczne oraz dotyczące dyscypliny szkolnej, sytuacja rodzinna podopiecznych, konflikty w gronie nauczycieli i niedopełnianie obowiązków przez pracowników to tylko niektóre tematy poruszane na posiedzeniach rady pedagogicznej. Upublicznione − mogą być źródłem „sensacji”, jednak nie może być ona przedmiotem dyskusji toczącej się poza zamkniętymi drzwiami. Przeczytaj, jakie konsekwencje ponosi członek rady pedagogicznej, który nie dochował tajemnicy rady pedagogicznej.