Wśród zaleceń zawartych w orzeczeniach o potrzebie kształcenia specjalnego często wskazuje się potrzebę organizacji pomocy w formach, których szkoła nie może zapewnić ze względu na braki kadrowe. W szczególności dotyczy to zajęć rewalidacyjnych. Co może zrobić dyrektor szkoły, jeżeli nie zatrudnia nauczyciela z kwalifikacjami do prowadzenia zajęć rewalidacyjnych? Czy zajęcia rewalidacyjne mogą być prowadzone przez nauczyciela bez kwalifikacji?
Dyrektor przedszkola ma obowiązek powołania komisji rekrutacyjnej odpowiedzialnej za przeprowadzenie postępowania rekrutacyjnego. Sprawdź, czy nauczyciel ma prawo nie zgodzić się na pełnienie takiej funkcji odmówić wykonywania związanych z tym obowiązków.
Pensum wychowawców zatrudnionych świetlicach szkół specjalnych różni się od pensum nauczycieli zatrudnionych w szkołach ogólnodostępnych. Sprawdź, jaki jest obowiązkowy wymiar zajęć dydaktycznych, opiekuńczych i wychowawczych tych nauczycieli.
Karta Nauczyciela dopuszcza sytuację, w której w przedszkolu lub szkole niepublicznej powierzenie nauczycielowi prowadzenia zajęć następuje na podstawie umowy cywilnoprawnej. Taka forma powierzenia obowiązków najczęściej dotyczy specjalistów realizujących w placówce niewielką liczbę godzin zajęć. Sprawdź, czy dyrektor przedszkola lub szkoły może ustalić ocenę pracy tego nauczyciela.
Nie do wszystkich osób zatrudnionych w szkołach i przedszkolach publicznych stosuje się przepisy Karty Nauczyciela. Sprawdź, czy nauczyciel lub pracownik niepedagogiczny zatrudniony w publicznej placówce na podstawie Kodeksu pracy ma szansę na otrzymanie dodatkowego wynagrodzenia rocznego, czyli tzw. trzynastki.
Co do zasady dyrektorzy szkół, przedszkoli oraz innych form wychowania muszą zatrudniać nauczycieli na podstawie stosunku pracy. Umowa cywilnoprawna jest dopuszczalna tylko w ściśle określonych przypadkach – sprawdź, kiedy można ją zastosować.
Do polskich szkół coraz liczniej uczęszczają uczniowie cudzoziemscy nieposłujący się językiem polskim. Przepisy prawa oświatowego przewidują różne możliwości związane z zapewnieniem im wsparcia. Jednym z rozwiązań jest zatrudnienie na stanowisku pomocy nauczyciela osoby władającej językiem kraju pochodzenia ucznia. Sprawdź na jakiej podstawie i z jakim wynagrodzeniem zatrudnić takiego pracownika.
Pomoc nauczyciela ma status pracownika samorządowego. Przepisy nie regulują jednak ani wymiaru zatrudnienia takiej osoby ani zakresu jej obowiązków, zaś w praktyce decyduje o tym dyrektor szkoły. Musi jednak pamiętać, by pomocy nauczyciela nie przydzielać zadań zastrzeżonych dla nauczycieli. Skoro jednym z zadań nauczycieli jest sprawowanie opieki i zapewnienie uczniem bezpieczeństwa, to czy należy uznać, że pomoc nauczyciela nie może w żadnej sytuacji samodzielnie sprawować opieki nad dziećmi?