Suplement do dyplomu jest dokumentem wydawanym wraz z dyplomem ukończenia studiów. Stanowi on szczegółowe informacje o treści studiów oraz uzyskanych wynikach. Pozwala także na potwierdzenie, że dana osoba posiada przygotowanie pedagogiczne. Jednocześnie jednak – suplementy wydawane są obligatoryjnie dopiero od kilkunastu lat. W jaki sposób osoba, która otrzymała jedynie dyplom ukończenia studiów może potwierdzić, że posiada przygotowanie pedagogiczne?
Nauczyciel rozpoczyna staż z początkiem roku szkolnego, nie później jednak niż w ciągu 14 dni od dnia rozpoczęcia zajęć. Co w przypadku, gdy nauczyciel od rozpoczęcia roku szkolnego jest nieobecny w pracy z powodu choroby lub korzysta z urlopu uzupełniającego? Czy traci możliwość rozpoczęcia stażu i wniosek złoży dopiero za rok?
Powrót do szkoły po wakacjach letnich jest wyzwaniem. Oznacza bowiem konieczność porzucenia beztroskiego, nieuregulowanego trybu życia i podjęcie na nowo nie zawsze lubianych obowiązków. Jak przetrwać pierwsze tygodnie?
Doskonalenie zawodowe jest jednym z obowiązków nauczyciela, dlatego czas na związane z nim czynności jest uwzględniony w 40-godzinnej normie czasu pracy. Nie oznacza to jednak, że wszyscy nauczyciele wywiązują się z tego obowiązku.
Nauczyciel chcący efektownie zaprezentować swój dorobek zawodowy przed komisją kwalifikacyjną lub egzaminacyjną musi uważać, aby nie naruszyć przepisów o ochronie danych osobowych. W szczególności dotyczy to tych nauczycieli, którzy w przygotowanej prezentacji multimedialnej zamierzają wykorzystać zdjęcia lub filmy prezentujące uczniów.
Nauczyciele mają obowiązek przedstawienia dyrektorowi szkoły programu nauczania do danych zajęć edukacyjnych z zakresu kształcenia ogólnego na dany etap edukacyjny. Czy procedura obowiązuje również program, który jest tworzony na zajęcia rewalidacyjne. Czy istnieje coś takiego, jak program nauczania na zajęcia rewalidacyjne, na których prowadzona jest np. SI czy terapia pedagogiczna dla ucznia lub grupy uczniów? Sprawdź czy każdy nauczyciel powinien opracować plan zajęć rewalidacyjnych, które prowadzi.
W lipcu 2019 r. wszedł przepis, zgodnie z którym w przypadku ubiegania się o awans na stopień nauczyciela kontraktowego staż rozpoczęty w roku szkolnym 2018/2019 trwa 12 miesięcy. Zapoznaj się z procedurą zakończenia stażu na stopień nauczyciela kontraktowego, który rozpoczął się we wrześniu 2018 r.
Zmiany organizacyjne w szkołach często pociągają za sobą konieczność przenoszenia poszczególnych pracowni i gabinetów do innych pomieszczeń. Czy w takiej sytuacji specjaliści, którzy urządzili urządzali swoje gabinety w taki sposób, aby zapewnić optymalne warunki pracy z uczniami, muszą wyrazić zgodę na przeniesienie?
W roku 2019 dzień 1 września przypada na niedzielę. Oznacza to, że rozpoczęcie zajęć dydaktyczno-wychowawczych nastąpi dopiero 2 września. A skoro tak – którą datę należy uznać za dzień rozpoczęcia stażu nauczyciela, który będzie ubiegał się o kolejny stopień awansu zawodowego?
Pod koniec roku szkolnego nauczyciele często są już zmęczeni wystawianiem ocen, sprawdzaniem klasówek, a często trzeba również brać udział w długich posiedzeniach rady pedagogicznej. Zdarza się, że nauczyciele nie pojawiają się na nich bądź opuszczają je w trakcie trwania. Sprawdzamy, jakie konsekwencje czekają nauczyciela, który opuszcza posiedzenie rady pedagogicznej lub się na niej nie pojawia.