Począwszy od 1 września 2017 r. pomoc psychologiczno-pedagogiczna udzielana uczniowi w szkole polega na rozpoznawaniu i zaspokajaniu indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych ucznia oraz rozpoznawaniu jego indywidualnych możliwości psychofizycznych i czynników środowiskowych wpływających na funkcjonowanie w szkole. Porządkujemy i przypominamy najważniejsze zmiany, które obowiązują od początku roku szkolnego.
Zgodnie z art. 86 pkt 4 lit. b ustawy o finansowaniu zadań oświatowych uchyla się art. 15 ust. 7–9 ustawy Prawo oświatowe, tj. przepisy dotyczące możliwości zatrudniania w klasach I–III szkół podstawowych asystentów nauczycieli, asystentów wychowawcy świetlicy oraz osób niebędących nauczycielami zatrudnionych za zgodą kuratora oświaty.
Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Przepis ten nie ma jednak zastosowania do nauczycieli, których czas pracy uregulowany został wyczerpująco w Karcie Nauczyciela.