Za okres strajku wynagrodzenie nauczycielom nie przysługuje. W związku z tym należy dokonać potrącenia wynagrodzenia za dni, w których pracownik powstrzymywał się od świadczenia pracy w związku z udziałem w strajku. Czy potrącenie powinno dotyczyć także dodatków? Sprawdzamy w przepisach.
Praca w godzinach ponadwymiarowych oraz w godzinach doraźnych zastępstw jest odpłatna, wynagrodzenie za te godziny jest składnikiem wynagrodzenia nauczyciela wskazanym w art. 30 ust. 1 pkt 3 Karty Nauczyciela. Zarówno w przypadku godzin ponadwymiarowych, jak i godzin doraźnych zastępstw wypłaca się według stawki osobistego zaszeregowania nauczyciela, z uwzględnieniem dodatku za warunki pracy.
W przepisach nie ma terminu „nauczyciel wspomagający” – jest to potocznie stosowany termin na określenie stanowiska nauczycieli współorganizujących kształcenie uczniów niepełnosprawnych. W prawie oświatowym, w zależności od rodzaju szkoły stosuje się sformułowanie dotyczące dodatkowego zatrudnienia nauczycieli posiadających kwalifikacje z zakresu pedagogiki specjalnej w celu współorganizowania kształcenia integracyjnego/współorganizowania kształcenia uczniów niepełnosprawnych.
Czy dla dziecka, które posiada orzeczenie o potrzebie indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego, należy przygotować IPET? To często zadawane pytanie, a wątpliwości związane są głównie z tym, że takie dziecko nie jest dzieckiem niepełnosprawnym. Sprawdzamy zatem przepisy.
Dodatek motywacyjny jest jednym ze składników wynagrodzenia nauczyciela, przy czym nie jest to składnik obligatoryjny. Dodatek ten otrzymują tylko ci nauczyciele, którzy spełnili warunki do jego przyznania. Sprawdzamy, czy dyrektor może np. przyznać niższy dodatek niż przewiduje to uchwała organu prowadzącego.
Przedszkola mogą przetwarzać dane osobowe w ramach realizacji zadań wynikających z przepisów oświatowych. Są również uprawnione do przekazywania zebranych przez siebie danych innym uprawnionym podmiotom, gdy wiąże się to z wykonywaniem przez nie swoich kompetencji lub obowiązków określonych tymi przepisami prawa. Nie zawsze jest jednak możliwe udzielnie każdej informacji o wychowanku, szczególnie jeżeli są to dane szczególnej kategorii, czyli wrażliwe.
Nauczyciel-specjalista powinien zostać zatrudniony w przedszkolu publicznym na zasadach określonych tak, jak dla pozostałych nauczycieli, czyli na podstawie umowy o pracę. Jeśli jednak nauczyciel ma zostać zatrudniony do realizacji zaleceń zawartych w konkretnym orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego, dopuszcza się zatrudnienie go na innych warunkach. Dowiesz się, jaką formę zatrudnienia zastosować dla specjalisty TUS w przedszkolu
Pomoc psychologiczno-pedagogiczna jest udzielana w trakcie bieżącej pracy z uczniem oraz przez zintegrowane działania nauczycieli i specjalistów. Co należy rozumieć przez zintegrowane działania nauczycieli? Sprawdzamy, co na ten temat mówią przepisy.
Obowiązujący od 1 stycznia 2019 r. przepis dotyczący odrębnego rozliczania dotacji otrzymywanej na dzieci niepełnosprawne oznacza konieczność zmiany sposobu rozliczania wynagrodzeń dla nauczycieli prowadzących zajęcia zarówno z dziećmi posiadającymi orzeczenie, jak i zdrowymi. Sprawdzamy, jakie zasady stosować.