Czy dla dziecka, które posiada orzeczenie o potrzebie indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego, należy przygotować IPET? To często zadawane pytanie, a wątpliwości związane są głównie z tym, że takie dziecko nie jest dzieckiem niepełnosprawnym. Sprawdzamy zatem przepisy.
Dodatek motywacyjny jest jednym ze składników wynagrodzenia nauczyciela, przy czym nie jest to składnik obligatoryjny. Dodatek ten otrzymują tylko ci nauczyciele, którzy spełnili warunki do jego przyznania. Sprawdzamy, czy dyrektor może np. przyznać niższy dodatek niż przewiduje to uchwała organu prowadzącego.
Przedszkola mogą przetwarzać dane osobowe w ramach realizacji zadań wynikających z przepisów oświatowych. Są również uprawnione do przekazywania zebranych przez siebie danych innym uprawnionym podmiotom, gdy wiąże się to z wykonywaniem przez nie swoich kompetencji lub obowiązków określonych tymi przepisami prawa. Nie zawsze jest jednak możliwe udzielnie każdej informacji o wychowanku, szczególnie jeżeli są to dane szczególnej kategorii, czyli wrażliwe.
Pomoc psychologiczno-pedagogiczna jest udzielana w trakcie bieżącej pracy z uczniem oraz przez zintegrowane działania nauczycieli i specjalistów. Co należy rozumieć przez zintegrowane działania nauczycieli? Sprawdzamy, co na ten temat mówią przepisy.
Obowiązujący od 1 stycznia 2019 r. przepis dotyczący odrębnego rozliczania dotacji otrzymywanej na dzieci niepełnosprawne oznacza konieczność zmiany sposobu rozliczania wynagrodzeń dla nauczycieli prowadzących zajęcia zarówno z dziećmi posiadającymi orzeczenie, jak i zdrowymi. Sprawdzamy, jakie zasady stosować.
Ferie zimowe są czasem wolnym dla uczniów i nie powinno się w tym czasie organizować zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Zdarza się jednak, że placówka chce zorganizować dodatkowe zajęcia – czy w takiej sytuacji można nauczycieli wezwać do pracy? Przedstawiamy szczegóły.
Orzeczenie wydaje się na wniosek rodziców, jednak decyzję w sprawie podejmuje zespół orzekający. Sprawdzamy, na jakich zasadach i kto decyduje o organizacji zajęć dla ucznia.
Rodzic zgłaszający się z dzieckiem do poradni w celu wydania orzeczenia lub opinii powinien wiedzieć jakie działania zostaną podjęte. W szczególności należy wyjaśnić mu, co będzie przedmiotem działania specjalisty, jakie działania będą podjęte, gdzie i kiedy. Jednym z najczęściej zadawanych pytań jest wówczas pytanie, czy poradni może bez wiedzy rodzica pozyskiwać informacje na temat ucznia od nauczycieli przedszkola, szkoły i placówki.