Obowiązujący od 1 stycznia 2019 r. przepis dotyczący odrębnego rozliczania dotacji otrzymywanej na dzieci niepełnosprawne oznacza konieczność zmiany sposobu rozliczania wynagrodzeń dla nauczycieli prowadzących zajęcia zarówno z dziećmi posiadającymi orzeczenie, jak i zdrowymi. Sprawdzamy, jakie zasady stosować.
Ferie zimowe są czasem wolnym dla uczniów i nie powinno się w tym czasie organizować zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Zdarza się jednak, że placówka chce zorganizować dodatkowe zajęcia – czy w takiej sytuacji można nauczycieli wezwać do pracy? Przedstawiamy szczegóły.
Wydatki na zapewnienie realizacji zaleceń z orzeczenia mogą mieć różnorodny charakter. Czy z dotacji na dzieci posiadające orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego w przedszkolu lub szkole niepublicznej można pokrywać koszty szkoleń i studiów podyplomowych, jeżeli dotyczą nauczycieli prowadzących zajęcia z takimi dziećmi?
Orzeczenie wydaje się na wniosek rodziców, jednak decyzję w sprawie podejmuje zespół orzekający. Sprawdzamy, na jakich zasadach i kto decyduje o organizacji zajęć dla ucznia.
Rodzic zgłaszający się z dzieckiem do poradni w celu wydania orzeczenia lub opinii powinien wiedzieć jakie działania zostaną podjęte. W szczególności należy wyjaśnić mu, co będzie przedmiotem działania specjalisty, jakie działania będą podjęte, gdzie i kiedy. Jednym z najczęściej zadawanych pytań jest wówczas pytanie, czy poradni może bez wiedzy rodzica pozyskiwać informacje na temat ucznia od nauczycieli przedszkola, szkoły i placówki.
Nauczyciel z obniżonym wymiarem zajęć z uwagi na przedłożenie orzeczenia o umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności co do zasady nie może pracować w godzinach ponadwymiarowych. Sprawdzamy przepisy!
Obowiązki terapeuty pedagogicznego i zakres dokumentacji wynikają z przepisów, ale mogą również być wynikiem ustaleń podjętych w szkole w zakresie szczegółowych rozwiązań, które nie są jednoznacznie określone w przepisach. Sprawdzamy również, jakie dokumenty musi prowadzić terapeuta pedagogiczny w świetle najnowszych przepisów.
Obowiązki pedagoga szkolnego wynikają z ustawy Karta Nauczyciela oraz z rozporządzenia w sprawie wykazu zajęć prowadzonych bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz przez nauczycieli poradni psychologiczno-pedagogicznych oraz nauczycieli: pedagogów, psychologów, logopedów, terapeutów pedagogicznych i doradców zawodowych. Sprawdź, jakie są obowiązki pedagoga szkolnego w ramach 40 godzin pracy.