Nauczyciel z obniżonym wymiarem zajęć z uwagi na przedłożenie orzeczenia o umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności co do zasady nie może pracować w godzinach ponadwymiarowych. Sprawdzamy przepisy!
Szkoła, realizując zadania związane z pomocą psychologiczno-pedagogiczną, zobowiązana jest do współpracy z szeregiem instytucji, w tym poradniami psychologiczno-pedagogicznymi, placówkami doskonalenia nauczycieli oraz organizacjami działającymi na rzecz dzieci i młodzieży. Zakres i zasady współpracy szkoły z innymi podmiotami powinny wynikać z potrzeb konkretnej szkoły, lokalnych uwarunkowań, sytuacji konkretnego ucznia. Jakie kwestie powinny zostać uregulowane w ramach współpracy? Jakie obowiązki w tym zakresie spoczywają na dyrektorze szkoły? Jakie są dopuszczalne sposoby dokumentowania uzgodnień i kto odpowiada za ich realizację?
Obowiązki pedagoga szkolnego wynikają z ustawy Karta Nauczyciela oraz z rozporządzenia w sprawie wykazu zajęć prowadzonych bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz przez nauczycieli poradni psychologiczno-pedagogicznych oraz nauczycieli: pedagogów, psychologów, logopedów, terapeutów pedagogicznych i doradców zawodowych. Sprawdź, jakie są obowiązki pedagoga szkolnego w ramach 40 godzin pracy.
Kierownik i opiekun wycieczki, tak jak każdy nauczyciel, podlega różnym rodzajom odpowiedzialności prawnej, jeśli swoim zachowaniem na wycieczce naruszy obowiązki ustalone przepisami prawa. Uchybienia w realizacji powierzonych nauczycielowi obowiązków można podzielić na odpowiedzialność: porządkową, dyscyplinarną, karną i cywilną. Poznaj szczegóły! Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2021 r. poz. 1762)
Nauczyciel powinien otrzymać wynagrodzenie za gotowość do pracy w niezrealizowanych godzinach rewalidacyjnych (jeśli są to np. godziny ponadwymiarowe). Jeżeli godziny te są przydzielone w ramach dopełnienia pensum nauczyciela, wówczas wypłata wynagrodzenia za te godziny nie budzi żadnych wątpliwości, ponieważ następuje w ramach wynagrodzenia zasadniczego z góry w pierwszym dniu miesiąca.
W świetlicy powinni być zatrudnieni nauczyciele posiadający kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela świetlicy. Natomiast nauczyciel tzw. wspomagający może prowadzić zajęcia wspólnie z nauczycielem świetlicy lub uczestniczyć w tych zajęciach.
Zobowiązanie nauczyciela do pracy w godzinach ponadwymiarowych i realizowania doraźnych zastępstw wiąże się z otrzymaniem odrębnego wynagrodzenia. Jak je obliczyć, gdy nauczyciel ma pensum łączone – podpowiadamy w artykule.
Odpowiedzialność za bezpieczeństwo dzieci podczas zajęć WF na basenie ponoszą: ratownicy zobowiązani do obserwowania dzieci w wodzie i niezwłocznego reagowania na każdy sygnał zagrożenia bezpieczeństwa uczniów oraz nauczyciele, pod opieką których uczniowie przebywają na pływalni.
Nauczyciele i specjaliści prowadzący zajęcia rewalidacyjne powinni mieć kwalifikacje odpowiednie do zakresu niepełnosprawności uczniów. Jeśli w szkole nie ma specjalisty do prowadzenia zajęć terapeutycznych i dyrektor chce je powierzyć np. pedagogowi, to musi sprawdzić, czy ma on odpowiednie kwalifikacje.