Wprawdzie przepisy regulujące awans zawodowy nauczycieli nie przewidują wprost konieczności obserwacji lekcji przez nauczyciela kontraktowego realizującego staż na stopień mianowanego, niemniej jednak takie narzędzie może być wykorzystywane w celu realizacji obowiązków nałożonych na tego nauczyciela. Obowiązek obserwacji lekcji został natomiast przewidziany wprost w odniesieniu do nauczyciela stażysty.
Niejednokrotnie wskutek licznych nieobecności w szkole staż nauczyciela może zostać przedłużony nawet do jesieni. W takiej sytuacji nie można wykluczyć, że nauczyciel złoży wniosek o wszczęcie postępowania w sprawie awansu zawodowego dopiero pod koniec roku. Postępowanie może wówczas trwać do 31 sierpnia kolejnego roku kalendarzowego.
Długotrwała nieobecność nauczyciela w szkole spowoduje, że jego staż nie zostanie zakończony w normalnym terminie 31 maja. W niektórych przypadkach może bowiem dojść do przedłużenia stażu, a nawet do konieczności jego powtórzenia w całości.
Surdopedagog jest zatrudniany w szkole na stanowisku tzw. nauczyciela wspomagającego. W związku z tym jego pensum w okresie do 31 sierpnia 2018 r. określała uchwała organu prowadzącego. Natomiast od 1 września 2018 r. jest to stałe pensum 20-godzinne.
Teoretycznie wyznaczenie na opiekuna stażu osobę, z którą łączą Cię więzy pokrewieństwa nie uniemożliwia zakończenia tego stażu. Niestety pomyślne zakończenie właściwego postępowania w sprawie awansu zawodowego nie będzie wtedy możliwe.
Od 1 stycznia 2018 r. nauczycielowi, który nie wykorzystał urlopu wypoczynkowego z powodu korzystania z urlopu dla poratowania zdrowia, przysługuje urlop wypoczynkowy w późniejszym terminie. Dotyczy to zarówno placówek feryjnych, jak i nieferyjnych (art. 66 ust. 1, art. 66a Karty Nauczyciela). Sprawdź, za jaki okres nauczyciel może domagać się urlopu wypoczynkowego.