Kierownik i opiekun wycieczki, tak jak każdy nauczyciel, podlega różnym rodzajom odpowiedzialności prawnej, jeśli swoim zachowaniem na wycieczce naruszy obowiązki ustalone przepisami prawa. Uchybienia w realizacji powierzonych nauczycielowi obowiązków można podzielić na odpowiedzialność: porządkową, dyscyplinarną, karną i cywilną. Poznaj szczegóły!
Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2021 r. poz. 1762)
Z artykułu dowiesz się m.in.:
W ramach odpowiedzialności prawnej nauczyciel podlegać będzie odpowiedzialności:
Wycieczki organizowane są w trakcie roku szkolnego, w szczególności w ramach odpowiednio zajęć dydaktyczno-wychowawczych lub opiekuńczych, z wyjątkiem okresu ferii letnich i zimowych oraz wiosennej i zimowej przerwy świątecznej. Wyjazd z uczniami na wycieczkę mieści się w obowiązkowo realizowanych przez nauczycieli innych zajęciach i czynnościach wynikających z zadań statutowych szkoły (art. 42 ust. 2 pkt 2 KN).
Zgodnie z przepisami rozporządzenia MEN z 25 maja 2018 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki krajoznawstwa i turystyki kierownikiem wycieczki szkolnej może być tylko pracownik pedagogiczny szkoły. Opiekunem wycieczki powinien być także nauczyciel, ale dopuszczona jest możliwość wyznaczenia przez dyrektora szkoły osoby niebędącej pracownikiem pedagogicznym szkoły, jeśli uzasadnia to cel i program wycieczki.
Podczas wycieczki kierownik i opiekunowie zobowiązani są do wykonywania:
Odpowiedzialność porządkową nauczyciela regulują przepisy Kodeksu pracy. Zgodnie z art. 75 ust. 2 Karty Nauczyciela, nauczyciel ponosi odpowiedzialność porządkową w rozumieniu art. 108 Kodeksu pracy. W przypadku nauczycieli, którzy na wycieczce szkolnej wykonują zadania i obowiązki kierownika lub opiekuna wycieczki naruszeniem porządku i dyscypliny pracy może być np.:
Dyrektor szkoły może zastosować wobec nauczycieli karę upomnienia lub nagany. Przy stosowaniu kary powinien wziąć pod uwagę w szczególności takie kryteria, jak:
Karę wobec kierownika wycieczki lub opiekuna można zastosować po powrocie z wycieczki:
Nauczyciel może ponosić odpowiedzialność dyscyplinarną za uchybienie godności zawodu nauczyciela lub obowiązkom określonym w art. 6 Karty Nauczyciela. Zgodnie z art. 6 Karty każdy nauczyciel jest obowiązany:
Czyny uchybiające godności i obowiązkom nauczyciela, za które nauczyciel (kierownik wycieczki lub opiekun) może być pociągnięty do odpowiedzialności dyscyplinarnej (niezależnie od miejsca jego popełnienia, w tym także na wycieczce), to np.:
Kary dyscyplinarne wymierza komisja dyscyplinarna, biorąc pod uwagę stopień naruszenia obowiązków przez nauczyciela. Karami dyscyplinarnymi dla nauczycieli są:
Do odpowiedzialności karnej nauczyciela dochodzi wtedy, gdy w związku z wykonywaniem zadań i obowiązków związanych z pracą zawodową popełnił czyn zagrożony, który jest wykroczeniem lub przestępstwem. Zgodnie z art. 1 ustawa z 6 czerwca 1997 r. Kodek karny odpowiedzialności karnej podlega ten, kto popełnia czyn zabroniony pod groźbą kary przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia. Podobnie ustawa z 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń w art. 1 stwierdza się, że odpowiedzialności za wykroczenie podlega ten tylko, kto popełnia czyn społecznie szkodliwy, zabroniony przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia pod groźbą kary aresztu, ograniczenia wolności, grzywny do 5.000 złotych lub nagany. Wykroczenie uważa się za popełnione w czasie, w którym sprawca działał lub zaniechał działania, do którego był obowiązany.
Kodeks karny i Kodeks wykroczeń wskazują na różne przestępstwa lub wykroczenia, które mogą wynikać z niedopełnienia obowiązków przez nauczyciela lub zaniechania działania w sytuacji, w której uczniowi grozi niebezpieczeństwo. Należą do nich m. in.:
Odpowiedzialność cywilna ma charakter wyłącznie majątkowy i powstaje tylko wtedy, gdy ktoś poniesie szkodę. Zgodnie z zasadami prawa cywilnego nauczyciel wyjeżdżający z uczniami na wycieczkę może ponieść odpowiedzialność nie tylko za szkody wyrządzone przez siebie, ale także przez uczniów będących pod jego opieką. Dzieje się tak dlatego, że przepisy prawa cywilnego podobnie jak karnego przyjmują zwolnienie z odpowiedzialności z powodu braku możności przypisania winy. Zgodnie z art. 427 Kodeksu cywilnego kto z mocy ustawy lub umowy jest zobowiązany do nadzoru nad osobą, której z powodu wieku albo stanu psychicznego lub cielesnego winy poczytać nie można, ten obowiązany jest do naprawienia szkody wyrządzonej przez tę osobę, chyba że uczynił zadość obowiązkowi nadzoru albo że szkoda byłaby powstała także przy starannym wykonywaniu nadzoru.
Przepisy wyłączają bezpośrednią odpowiedzialność nauczyciela, jako pracownika (np. art. 417, 427, 433, 435, 444), ale nie wyklucza to odpowiedzialności konkretnego nauczyciela w przypadku wykazania, że szkoda została wyrządzona z jego winy, np. popchnięcie ucznia, w wyniku czego złamał rękę. Nauczyciel, który wskutek swojego zachowania wyrządzi szkodę, może być pociągnięty przez osobę pokrzywdzoną do odpowiedzialności i w wyniku wyroku sądu cywilnego zmuszony np. do zwrotu kosztów wynikłych z uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia, zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę, jednorazowego odszkodowania.