Niezależnie od tego, czy wychowawca jest kierownikiem, czy tylko opiekunem na wycieczce – ponosi odpowiedzialność prawną za uczniów pozostających pod jego opieką. Może ona przybierać różne rodzaje – od odpowiedzialności pracowniczej, przez dyscyplinarną i cywilną, po karną. W niektórych przypadkach wychowawca będzie mógł się jednak zwolnić od odpowiedzialności, ale musi to w należyty sposób udowodnić.
Zapewnienie odpowiedniej opieki uczniom z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera wymaga dodatkowego nakładu pracy ze strony nauczyciela. Z tego powodu zdarza się, że przedszkole lub szkoła odmawia dziecku możliwości udziału w wycieczce. Dowiedz się, czy nauczyciel ma obowiązek zabrania na wycieczkę ucznia posiadającego orzeczenie.
Szkoły mogą organizować dla uczniów różnorodne formy krajoznawstwa i turystyki. Jedną z tych form są wycieczki związane z realizacją programu nauczania. Opiekunami wycieczek szkolnych są nauczyciele na co dzień pracujący z uczniami. Pojawia się jednak wątpliwość – czy szkoła ma obowiązek zapewnienia uczniowi uczestniczącemu w wycieczce obecności nauczyciela wspomagającego? Co zrobić w sytuacji, gdy specjalista odmówi udziału w takim wyjeździe?
Spożywanie alkoholu przez niepełnoletnich uczniów stanowi jeden z najpoważniejszych problemów, z którymi mierzą się wychowawcy. Dzieci i młodzież sięgają po alkohol nie tylko po zajęciach – coraz częściej zdarza się, że robią to podczas wycieczek, dyskotek, a nawet – w czasie przerw między lekcjami. Co musi zrobić wychowawca po stwierdzeniu, że jego podopieczny spożywał zakazany trunek?
Sprawdzamy, czy jeśli na wycieczkę szkolną jadą z klasą dzieci z niepełnosprawnością, to musi z nimi jechać opiekun z odpowiednimi kwalifikacjami. Czy można dać do opieki nad tymi dziećmi tylko jednego nauczyciela?
Wyjazd uczniów do kina lub do teatru może być wyjściem grupowym lub wycieczką – zależy to od celu, programu i czasu trwania organizowanego wyjścia. Jeśli to kilkugodzinne wyjście (nawet z dojazdem), to można je potraktować jako wyjście grupowe. Ale czy zawsze? Sprawdzamy przepisy.
Szkoła organizuje wyjście do kina. Czy należy to traktować jako wycieczkę szkolną, czy tylko wyjście grupowe? Sprawdź!
Wyjściem grupowym (a nie wycieczką) będzie wyjście związane bezpośrednio z realizacją zajęć edukacyjnych, w szczególności, jeśli wymaga tego program nauczania danego. Celem takiego wyjścia jest realizacja podstawy programowej. Sprawdzamy szczegóły!
Kierownik i opiekun wycieczki, tak jak każdy nauczyciel, podlega różnym rodzajom odpowiedzialności prawnej, jeśli swoim zachowaniem na wycieczce naruszy obowiązki ustalone przepisami prawa. Uchybienia w realizacji powierzonych nauczycielowi obowiązków można podzielić na odpowiedzialność: porządkową, dyscyplinarną, karną i cywilną. Poznaj szczegóły!
W nowym rozporządzeniu odstąpiono od możliwości sprawowania funkcji kierownika wycieczki przez inną osobę niebędącą pracownikiem pedagogicznym szkoły – w tym roku szkolnym przewidziano jednak możliwość wyznaczenia na kierownika także inną niż pedagogiczną osobę pełnoletnią.
Organizacja wycieczek szkolnych to wielkie wyzwanie przed nauczycielami. Na co zwracać szczególną uwagę? O czym nie można zapominać? O tym w artykule.
W ramach programu będzie można uzyskać wsparcie finansowe ze środków budżetu państwa. Umożliwi to realizację zadania obejmującego przygotowanie i przeprowadzenie działań związanych z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Szczegóły określa projekt rozporządzenia w tej sprawie. Wnioski należy złożyć do 30 maja.
Poznaj 6 nowych rozwiązań w projekcie rozporządzenia w sprawie warunków i sposobu organizowania przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki krajoznawstwa i turystyki.
Pełnoletni uczeń na zagranicznej wycieczce szkolnej został przyłapany na paleniu marihuany. Dowiedz się, czy po powrocie do kraju szkoła musi zawiadomić policję, czy wystarczą działania wychowawczo-profilaktyczne.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.