Nauczyciele, którzy uzyskali wyższy stopień awansu zawodowego nierzadko decydują się na przekwalifikowanie. Równie często po kilku latach pracy poza oświatą decydują się na powrót do zawodu. Czy ścieżka awansu zawodowego rozpoczyna się od nowa?
O powołaniu komisji inwentaryzacyjnej i zespołów spisowych decyduje dyrektor szkoły. Sprawdź, kogo może do nich powołać bez występowania o zgodę, a od których osób zatrudnionych w szkole taką zgodę trzeba pozyskać.
Przepisy prawa oświatowego przewidują, że IPET opracowuje się w terminie do dnia 30 września roku szkolnego, w którym uczeń rozpoczyna od początku roku szkolnego realizowanie wychowania przedszkolnego albo kształcenie lub w terminie 30 dni od dnia złożenia orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego. W opracowaniu IPET powinni uczestniczyć specjaliści, w takim razie – kiedy należy ich zatrudnić?
Nauczyciele, którym przydzielono godziny zajęć indywidualnych w ramach godzin ponadwymiarowych nie zawsze rzeczywiście je realizują. W takiej sytuacji powstaje pytanie – czy za niezrealizowane zajęcia nauczycielowi należy się wynagrodzenie? Sprawdź, jakie zasady obowiązują w sytuacji, gdy zajęcia indywidualne nie odbywają się z powodu choroby ucznia.
Coraz częściej w orzeczeniach o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na niepełnosprawność ruchową pojawia się zalecenie zapewnienia udziału w zajęciach terapeutycznych zgodnie z zaleceniami specjalisty rehabilitacji ruchowej lub rehabilitanta. Sprawdź, jak należy zrealizować takie zalecenie, jeżeli w szkole nie zatrudnia się takiego specjalisty.
W szkołach ogólnodostępnych, w których kształceniem specjalnym są objęci uczniowie posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na konkretne niepełnosprawności, zatrudnia się dodatkowo tzw. nauczycieli wspomagających, specjalistów lub pomoc, z uwzględnieniem realizacji zaleceń zawartych w orzeczeniu. A co, jeżeli w orzeczeniu nie ma żadnej informacji na temat zatrudnienia dodatkowej osoby? Czy mimo to należy zatrudnić ją w szkole? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, komu przysługuje nauczyciel wspomagający i czym można go zastąpić. Udzielone wskazówki odnoszą się do dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym oraz młodzieży w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych (szkoła branżowa, liceum, technikum).
Nauczyciele specjaliści, którzy chcą skorzystać z dofinansowania pochodzącego ze środków wyodrębnionych w budżetach organów prowadzących szkoły, wojewodów lub ministra muszą pamiętać, że nie każda forma podnoszenia kwalifikacji i kompetencji zostanie dofinansowana.
Nauczyciel stażysta składa sprawozdanie z realizacji planu rozwoju zawodowego w terminie 7 dni od dnia zakończenia stażu. Jakie są konsekwencje niedotrzymania tego terminu? Czy dyrektor powinien ustalić negatywną ocenę dorobku zawodowego? Czy staż nauczyciela przepada?
Nauczyciele zachowują co do zasady prawo do wynagrodzenia za czas zawieszenia pracy szkół i placówek oświatowych w związku z zagrożeniem koronawirusem, jednak pojawia się wiele pytań o to, czy zachowują również prawo do wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe, których nie zrealizują w związku z zawieszeniem zajęć. Poznaj odpowiedź eksperta.
26 lipca 2019 r. wszedł w życie art. 9 ustawy z 13 czerwca 2019 r. o zmianie ustawy Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw, zgodnie z którym w przypadku ubiegania się o awans na stopień nauczyciela kontraktowego staż rozpoczęty w roku szkolnym 2018/2019 trwa 12 miesięcy. Poznaj praktyczne konsekwencje zmiany przepisów i sprawdź, czy jeszcze w tym roku zostaniesz nauczycielem kontraktowym.