MEN otrzymało interpelację w sprawie nauczania religioznawstwa w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Zdaniem jej autorki aktualnie w Polsce uczniowie przez cały okres edukacji szkolnej nie mają możliwości poznania różnorodności religijnej świata. MEN odpowiada na pytanie, czy uwzględni te treści w podstawie programowej.
Minister edukacji wspólnie z ministrem sportu powołali zespół do spraw przygotowania nowej podstawy programowej przedmiotu wychowanie fizyczne. O powołaniu zespołu, jego składzie oraz harmonogramie prac, poinformowała – podczas konferencji 12 listopada –minister Barbara Nowacka.
Kiedy trzeba wprowadzić w szkole racjonalne usprawnienia i jak to zrobić? W nowym darmowym poradniku IBE eksperci wyjaśniają w jaki sposób poszerzyć dostępność edukacji. Przedstawiono w nim racjonalne usprawnienia dla konkretnych typów potrzeb edukacyjnych, w tym niepełnosprawności.
Uczniowie z dyskalkulią skarżą się, że trudności w uczeniu się matematyki powodują, że nie uzyskują oni pozytywnego wyniku na egzaminie maturalnym. Rzecznik Praw Obywatelskich zapytał Centralną Komisję Egzaminacyjną jak osoby z dyskalkulią radzą sobie na maturze z matematyki. Poznaj odpowiedź i wnioski z odpowiedzi CKE.
Do MEN trafiła interpelacja w sprawie hejtu wobec dzieci i młodzieży w Polsce. Jest on szczególnie groźny ze względu na szeroki zasięg i prędkość rozprzestrzeniania się w przestrzeni cyfrowej. Problem eskaluje. Dlatego w interpelacji poselskiej zaapelowano do MEN o podjęcie pilnych działań w zakresie zapobiegania problemowi hejtu w szkołach oraz zadano konkretne pytania w tej sprawie. Poznaj stanowisko i odpowiedzi MEN.
Rzeczniczka Praw Dziecka zwraca uwagę na sytuację dzieci cierpiących na choroby przewlekłe. Chodzi o brak uregulowań dotyczących opieki zdrowotnej nad dziećmi przewlekle chorymi w przedszkolu. RPD apeluje do Ministry Zdrowia o uregulowania prawne w tym temacie, tak jak zrobiono to w przypadku uczniów przewlekle chorych.
Od 15 sierpnia 2024 r. każda placówka oświatowa powinna posiadać standardy ochrony małoletnich. Minęło kilka miesięcy, ale wciąż pojawiają się nowe wątpliwości i fake newsy dotyczące stosowania „Ustawy Kamilka” w praktyce szkolnej. Podczas dzisiejszego webinaru, Rzeczniczka Praw Dziecka obali wszystkie mity i nieprawdziwe informacje, które do tej pory do niej dotarły.
30 października w Dzienniku Ustaw ogłoszono nowy tekst jednolity rozporządzenia w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów w publicznych szkołach artystycznych. Oznacza to, że aktualnie powołując się na przepisy rozporządzenia trzeba uwzględnić nowy tekst jednolity. Sprawdź, jaki.